بهداشت و سلامت (بازدید: 317)
دوشنبه 13/10/1389 - 10:31 -0 تشکر 270157
سوءظن یا شیزوفرنى

سوءظن یا شیزوفرنى
امام علی (ع):
  با فرومایه کشمکش و مجادله مکن که بر تو گستاخ می شود.

مترجم:سید ایمان ضیابرى
منبع:روزنامه جوان/شماره 2383
در این ستون كه به طور مرتب میهمان شما خواهد بود معرفى دقیق علمى و جزئى بیمارى هاى رایج روان پزشكى، علل بروز راه هاى شناسایى و مقابله ابتدایى با آنها و در نهایت روش هاى درمان علمى و نیز راهكارهاى جلوگیرى از گسترش چنین ناهنجارى هاى فكرى و روحى آسیب زننده اى را بررسى خواهیم كرد. این بار به سراغ سوءظن آمدیم كه به لحاظ آمار مبتلایان در دنیا یكى از رایج ترین بیمارهاى روحى است كه معمولا نیز سخت ترین و زمانبرترین پروسه درمان را دارد.
یك بیمارى شناخته شده و مهم روان پزشكى كه در ابتدا به ایجاد اختلال در ادراك فرد و سپس تغییر درك و تعابیر وى از واقعیات منجر مى شود و در نهایت عدم كاركردهاى اجتماعى، خانوادگى و شغلى را در پى خواهد داشت. به رغم اینكه تصور مى شود این بیمارى بیش از هر موضوع دیگر روى ادراك و شناخت شخص تاثیر مى گذارد اما اختلالات مزمن رفتارى و احساسى نیز در مبتلایان به این عارضه بسیار دیده مى شود. نشانه هاى مثبت و طبیعى آن را مى توان تصورات واهى توهم هاى شنوایى و اختلالات فكرى و تصمیم گیرى برشمرد كه معمولا انواع معمولى بیمارى هاى روحى هستند. اما نشانه هاى منفى معمولا به حالاتى اتلاق مى شود كه در آنها از دست رفتن یا كم رنگ شدن ویژگى ها و توانایى هاى طبیعى انسان اتفاق بیفتد براى مثال احساسات خشك و بى روح، بى تفاوتى، فقر كلامى و حركت نداشتن از جمله این حالات هستند. در مراحل بعدى نیز كاهش حافظه، میزان توجه به اطراف، كاهش قدرت حل مساله، از بین رفتن قدرت كارهاى عملى و میزان درك و شناخت اجتماعى از جمله عوارض این بیمارى محسوب مى شوند.


شنبه 25/10/1389 - 15:58 - 0 تشکر 274254

خدا همه مریض ها بخصوص شما که مریض هستید..!؟را شفا عنایت نماید..واز بندگان گرامی خود قرار دهد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی