بهداشت و سلامت (بازدید: 191)
يکشنبه 12/10/1389 - 19:53 -0 تشکر 270013
جراحی لیزیك چشم

لیزیك یك اقدام جراحی است كه می تواند وابستگی فرد به عینك یا لنز تماسی را كاهش دهد. این روش برای همیشه شكل قرنیه (لایه شفاف ظریف جلوی قرنیه) را عوض می كند.

برای دید خوب، قرنیه چشم و لنز باید اشعه های نورانی را به طرز مناسب خم كنند(انكسار)، طوری كه تصاویر روی شبكیه متمركز شوند. اگر اشعه های نور به درستی روی شبكیه متمركز نشوند، تصاویری كه می بینید تار خواهند بود.

این تاری به نام "عیب انكساری" شناخته می شود. این مساله به واسطه ی شكل نامناسب چشم، قرنیه یا لنز ایجاد می شود. لیزیك از اشعه لیزر اگزومر(لیزر فرابنفش) برای برداشتن دقیق بافت قرنیه به منظور اصلاح شكل و تمركز بهتر آن استفاده می كند.

جراحی لیزیك چشم بیشتر برای افراد دچار نزدیك بینی (میوپ) به كار می رود، به این معنی كه این افراد فقط اجسام نزدیك را می بینند؛ هر چیز دور تار می باشد.

توصیف

معاینه كامل چشم قبل از جراحی به منظور اطمینان از سلامت چشم ها انجام می گیرد. وقتی این كار انجام شد، پزشك انحنای قرنیه و اندازه و موقعیت مردمك ها، شكل چشم ها (برای اطمینان از عدم وجود اشكالاتی كه مانع عمل لیزیك به عنوان یك اقدام درمانی شود) و ضخامت قرنیه (برای اطمینان از وجود بافت كافی پس از برش و تغییر شكل قرنیه) را اندازه می گیرد. 

یك رضایت نامه قبل از عمل لازم است تا اطلاعاتی در مورد خطرات، منافع، روش های جایگزین و عوارض احتمالی ارائه كند.

لیزیك یك جراحی سرپایی است و 10 تا 15 دقیقه برای هر چشم وقت می برد.

بی حسی فقط به صورت یك قطره چشمی كه سطح چشم را بی حس می كند، می باشد. جراحی در حالت بیداری مریض انجام می شود.

عمل لیزیك ممكن است در یك جلسه بر روی یك یا هر دو چشم انجام شود.

حین لیزیك یك چاقوی مخصوص(میكروكراتوم) برای برش یك فلاپ متصل به بافت قرنیه به خارج كره ی چشم به كار می رود.

فلاپ كنار زده می شود و لیزر مخصوص برای تغییر شكل قرنیه زیرین استفاده می شود.

تخمین مقدار بافتی كه باید توسط لیزر برداشته شود به مرور مشخص می شود.

وقتی شكل دهی صورت گرفت، جراح فلاپ را برگردانده و محكم می كند. بخیه لازم نیست.

یك پوشش چشمی برای حفاظت فلاپ و جلوگیری از مالیدن یا فشار به چشم تا وقتی كه بهبودی حاصل شود روی چشم قرار داده می شود.

موارد كاربرد    

لیزیك بیشتر اوقات برای افرادی به كار می رود كه برای نزدیك بینی از عینك یا لنز استفاده می كنند. گاهی هم برای تصحیح دور بینی به كار می رود. ممكن است آستیگماتیسم را هم تصحیح كند.

سازمان دارو و غذا (FDA) لیزر اگزومر را برای تصحیح نزدیك بینی تا 12- دیوپتر با 4- دیوپتر آستیگمات و برای تصحیح دوربینی از 1+ تا 6+ با 1 دیوپتر آستیگمات را تأیید كرده است. (دیوپتر، معیار سنجش عیب انكساری است. دیوپتر منفی به منزله نزدیك بینی و دیوپتر مثبت به منزله دور بینی است.)

سازمان دارو و غذا(FDA) با همكاری انجمن چشم پزشكی آمریكا، موارد زیر را برای لیزیك مناسب می داند:

* باید حداقل 18 ساله باشید(برای برخی لیزرها 21)، زیرا دید افراد زیر 18 سال معمولاً تغییر می كند. یك استثنا دركودكان كوچك با یك چشم خیلی نزدیك بین و یك چشم طبیعی است. استفاده لیزیك در درمان چشم خیلی نزدیك بین ممكن است از تنبلی چشم جلوگیری كند.

* نباید حامله یا شیرده باشید، زیرا این وضعیت می تواند میزان انكسار اندازه گیری شده ی چشم را تغییر دهد.

* نباید برخی داروها مثل آكوتان یا پردنیزولون خوراكی مصرف كنید.

* چشمان تان باید سالم و شماره عینك تان ثابت باشد. اگر نزدیك بین هستید، باید عمل لیزیك را تا زمان ثابت شدن شماره چشم تان به تأخیر بیندازید زیرا نزدیك بینی ممكن است در برخی بیماران تا اواسط یا حتی اواخر دهه ی 20 زیاد شود.

* سلامت عمومی شما باید خوب باشد. لیزیك در بیماران مبتلا به دیابت، روماتیسم مفصلی، لوپوس، گلوكوم، عفونت های هرپس چشم یا كاتاراكت توصیه نمی شود. باید این مسائل را با پزشك تان در میان بگذارید.

* منافع و مضرات آن را بسنجید. اگر از داشتن عینك یا لنز راضی هستید، ممكن است بخواهید آن ها را بر جراحی مقدم بدارید.

* انتظارات خود را از جراحی بدانید. آیا این انتظارات منطقی هستند؟

*برای بیماران مبتلا به پیر چشمی، لیزیك تصحیح كننده ی عیب انكساری نیست زیرا یك چشم هر دو فاصله دور و نزدیك را می بیند. با وجود این لیزیك را می توان برای تصحیح یك چشم برای دور و دیگری برای نزدیك به كار برد. اگر بتوانید این شكل تصحیح را به كار برید، ممكن است نیاز شما برای عینك مطالعه كمتر باشد. در برخی مواقع، تنها جراحی یك چشم لازم است. اگر تصمیم به این كار داشتید، در مورد جنبه های مثبت و منفی آن از پزشك تان سؤال كنید.

خطرات  

درمان بیش از حد یا كمتر از معمول ممكن است رخ دهد كه به جراحی دیگر، لنز تماسی یا عینك نیاز باشد.

سایر عوارض كه در زیر آمده است بسیار نادر هستند:

* عینك مطالعه ممكن است همچنان بعد از عمل لازم باشد.

* برخی بیماران گرچه ممكن است بعد از عمل لیزیك نسبت به قبل از آن بدون عینك بهتر باشند، ولی ممكن است برای دید خوب همچنان به عینك نیاز داشته باشند.

* اشكالاتی در دید شب یا اشكالات بینایی مثل نور زیاد

* اختلالاتی به صورت كاهش دقت تمایز و حتی با دید 10/10 اشیاء ممكن است تار یا قهوه ای به نظر برسند.

* اسكار قرنیه، انحراف دائم قرنیه و ناتوانی در مصرف لنزهای تماسی

* كوری دائم

* مناطق قرمز یا صورتی در منطقه سفید چشم

* عواض مربوط به فلاپ

* حساسیت به نور

* خشكی چشم

* خراشیدگی چشم

* كاهش فاصله دید در ارتفاعات

* عفونت قرنیه

* از دست دادن دید، عدم دید كافی حتی با عینك یا لنز نسبت به قبل از جراحی

پیش آگهی بعد از عمل 

بلافاصله بعد از عمل ممكن است حالت سوزش، خارش یا احساس جسم خارجی در چشم وجود داشته باشد. ممكن است احساس ناراحتی خفیف وجود داشته باشد كه پزشك برای آن مسكن خفیف تجویز می كند. بسیار مهم است كه چشم بعد از عمل لیزیك مالش داده نشود تا فلاپ دچار جابجایی یا حركت نشود.

در روز عمل، دید، تار یا مثل مه می ماند ولی روز بعد تاری بهبود می یابد. اگر درد شدید رخ دهد یا هر یك از علائم قبل از موعد پیگیری ( 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی) بدتر شوند پزشك باید سریعاً با خبر شود.

در اولین ویزیت پزشك پس از جراحی، محافظ چشم برداشته می شود و پزشك چشم تان را معاینه و دیدتان را بررسی می كند. ممكن است برای پیشگیری از عفونت، قطره چشمی دریافت كنید. برای ایمنی تا زمان بهبود كامل دید از رانندگی خودداری كنید.

سایر مواردی كه باید از آن ها پرهیز شود شامل شنا، حمام داغ، جكوزی، ورزش هایی كه در آن ها تماس بدنی وجود دارد، محلول های طبی، كرم ها و مواد آرایشی چشم برای 2 تا 4 هفته پس از جراحی می باشد. پزشك دستورات لازم را به شما خواهد داد.

دوره ی نقاهت 

ممكن است پس از جراحی 3 تا 6 ماه طول بكشد تا دید به حالت پایدار برسد.

* شایع ترین عوارض پس از عمل لیزیك شامل برق زدگی، هاله نور و اشكال در دید شب است. این مسائل اغلب ظرف 6 ماه بر طرف می شوند ولی در صد كمی از بیماران ممكن است با برق زدگی مشكل داشته باشند.

* گاهی جراحی دیگری ممكن است برای بهبود كامل دید لازم باشد. این جراحی های مجدد به نام "جراحی ترفیعی " نامیده می شوند. با وجودی كه فاصله دید ممكن است با جراحی ترمیمی بهتر شود ولی سایر علائم مثل برق زدگی ممكن است تغییر نكنند.

* انجمن چشم پزشكی (AAO) گزارش كرده است كه تقریباً از پانصد هزار آمریكایی كه در سال 1999 عمل لیزیك داشته اند،70 درصد بعد از عمل دارای دید 10/10 بوده اند.

* اگر فاصله دید شما با لیزیك تصحیح شود، احتمال دارد حوالی سن 45 برای خواندن به عینك نیاز داشته باشید.

* اثرات لیزیك پس از گذشت 5 سال از جراحی در دست بررسی است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی