دانش و فن آوری (بازدید: 879)
يکشنبه 7/11/1386 - 15:26 -0 تشکر 26948
آیا می‌دانستید كه....(سری هجدهم)

 

كره ماه در هر سال به اندازه ۵.۱ اینچ از زمین دور می شود.

آیا می‌دانستید که انسان برای اولین بار سال 1783 میلادی بود که پرواز را تجربه کرد و توانست هشت کیلومتر با بالن پرواز کند .

·   آیا می دانستید كه بلندترین نقطه پرواز هواپیماهای معمولی17 کیلومتر است.

·   آیا می دانستید بیشترین سرعتی كه یك جسم می تواند در اثر سقوط آزاد داشته باشد حدود ۱۲۰ مایل در ساعت است و دیگر از این سرعت تجاوز نمی كند. ( بخاطراصطكاك هوا )

آیا می دانستید موش دو پاِافریقائی ، بی آنکه سرش را برگرداند ، می تواند پشت سرخود را ببیند اینجا نور ، از میدان دیدِ برابر سیصد و شصت درجه برخوردار است.

·   آیا می دانستید نور كرم شب تاب كاملاً شبیه نورهای دیگر است ، ولی اصلاً گرما ندارد. به این گونه نورافشانی ،«نورافشانی سرد» گفته می شود. این نور بر اثر ماده ای به نام «لوسی فرین» ایجاد می شود كه در بدن كرم شب تاب وجود دارد. وقتی این ماده با اكسیژن تركیب می شود، می‌درخشد.

آیا می دانستید اگر ستاره ای به ما نزدیك شود ،بسامد نور این ستاره بیشترمیشود (در واحد زمان بیشینه و كمینه و بیشتری از امواج این ستاره دیده میشود) و آبی دیده می‌شود. اگر هم دور شود یسامد كمتر میشود و قرمز دیده میشود.نام این پدیده ِفیزیكی " اثر دوپلر = Doppler Effect " بنام جناب آقای دوپلر ،Christian Andreas Doppler دانشمند اتریشی است.

 در بهترین وضعیت هوایی در مریخ، فشار در این سیاره 100 مرتبه كمتر از فشار در زمین است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.