ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 370)
يکشنبه 7/11/1386 - 15:17 -0 تشکر 26943
آیا می دانستید كه آغاز شكل گیری گوگل از كجا شروع شد؟ (سری چهاردهم فن‌اوری اطلاعات)

 آغاز شکل گیرى گوگل به سال هاى 1995 یا 1996 بازمى گردد. بنیانگذاران این شرکت یعنى ،لرى پیچ، و ،سرگئى برین، در آن زمان فقط 24 و 23 سال داشتند و به طور کاملاً تصادفى یکدیگر را در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا (چهارمین دانشگاه برتر جهان) ملاقات کرده بودند. لرى که فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان بود براى بازدید از دانشگاه استنفورد آمده بود و سرگئى که 23 سال بیشتر نداشت، محیط دانشگاه و دانشکده ها را به او نشان مى داد و در عین حال با یکدیگر مشغول بحث در مورد مسائل مختلف و اهداف شان بودند.

 در همان روز بود که هر دو متوجه شدند یکى از اهداف و موضوع هاى فکرى مشترک شان این است که چگونه مى توان اطلاعات مرتبط به هم را از میان انبوهى از اطلاعات موجود در کامپیوتر استخراج کرد؟ و به این ترتیب بود که اساس فکرى شرکت گوگل پایه ریزى شد.

اوایل ژانویه 1996 بود که آنها همکارى خود را براى ساختن یک موتور جست وجوگر به نام ،Back Rub، شروع کردند. این نام در حقیقت اشاره اى بود به اینکه موتور جست وجوى آنها مى‌توانست لینک هایى را که به یک وب سایت مشخص مى رسند، آنالیز و ردیابى کند.

اوایل سال 1998 بود که آنها توانستند یک هارد دیسک با ظرفیت یک ترابایت (یعنى ده به توان دوازده) را به صورت ارزان از یک حراجى در ،وست وود، لس آنجلس تهیه کنند و در اتاق لرى در خوابگاه دانشگاه استنفورد ساختن کامپیوتر سرور مورد نظرشان را شروع کردند. این اتاق در واقع مرکز جمع آورى اطلاعات براى گوگل محسوب مى شد. آنها پس از گذشت چندین هفته تصمیم گرفتند تا شرکت گوگل را با کمک و سرمایه گذارى دوستان و آشنایان خود ثبت کنند. مبلغ سرمایه گذارى اولیه براى شروع کار گوگل، رقم یک میلیون دلار بود. اولین دفتر کار آنها در حقیقت یک اتاق در کنار پارکینگ خانه یکى از دوستان شان بود و آنها کار خود را به همراه اولین کارمندشان به نام ،سیلور اشتین، که در حال حاضر مدیر بخش فناورى شرکت گوگل است، شروع کردند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.