سينما و تلویزیون (بازدید: 629)
جمعه 10/10/1389 - 11:54 -0 تشکر 269223
تشکیل شورای عالی سینما و 6 هنرمند حاضر در آن

سرانجام شورای عالی سینما با حضور محمود احمدی نژاد رییس جمهور به عنوان رییس شورا روز گذشته همزمان با ۹ دی ماه تشكیل جلسه داد.

 

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در بخش هایی از خبر مخابره شده آمده است: «اولین جلسه شورای عالی سینما در حضور رییس جمهور و در راستای بررسی راهكارهای ارتقای سطح سینمای كشور برگزار شد.»

 

 

در ادامه مروری بر روند برگزاری شورای عالی سینما داریم؛

خبر ویژه شمقدری در مراسم معارفه اش

مهر ماه سال ۸۸ تقریبا دو سال قبل همزمان با مراسم معارفه ی جواد شمقدری معاون سینمایی، این مدیرسینمایی از تشكیل شورای عالی سینما با حضور رئیس جمهور تا پایان سال ۸۸ خبر داد.

 

شمقدری در مراسم معارفه ی خود از خبری ویژه سخن گفت و اظهار داشت: «با آقای احمدی نژاد صحبت كردم و ایشان قول دادند در همه جا یار و یاور سینمای ایران باشد و پیشنهاد دادم شورای عالی سینما با ریاست ایشان هر شش ماه یك بار برگزار شود و در این مقطع كه سینما بزرگ ترین پدیده برای نظام است كه به آن احتیاج داریم مشكلات آن را مرتفع كنیم و امیدوارم با پیگیری های دكتر حسینی این پیشنهاد عملی شود. »

 

وی با اشاره به صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر وجود نگاه باز در سینما خاطرنشان كرد: «خود آقای احمدی نژاد هم رویكرد باز دارند و من هم به عنوان دوست ایشان نگاهم باز است كه این به پشتیبانی نیاز دارد و همه به ویژه بزرگانی هم كه در قم هستند باید كمك كنند تا امنیت اخلاقی و هویتی را برای مردم به همراه بیاوریم.»

 

امادر اولین روزهای اسفند ماه سال گذشته در حالیكه نزدیك به شش ماه از صحبت های شمقدری گذشته بود اسفندیار رحیم مشایی رییس كمیسیون فرهنگی دولت تشكیل چنین شورایی را امری مثبت ارزیابی كرده و گفت:شورای عالی سینما ایده خوبی است اما در دولت مطرح نشده است.

 

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این كه شمقدری، معاون سینمایی وزیر ارشاد در مراسم معارفه اش اعلام كرده بود شورای عالی سینما قرار است به ریاست رییس جمهور تشكیل شود و آیا چنین اتفاقی افتاده یا نه؟ گفت: چنین چیزی در دولت مطرح نشده و ممكن است ایده آقای شمقدری باشد كه تلاش كند این جلسات را تشكیل دهد، ولی چنین چیزی به رییس جمهور منتقل نشده یا من مطلع نیستم؛ گرچه پیشنهاد خوبی به نظر می رسد.

 

چندی پس از انتشار این خبر جواد شمقدری بار دیگر اعلام كرد: امیدوارم تا قبل از پایان سال؛شورای عالی سینما با حضور رییس جمهور تشكیل جلسه بدهد.

 

وی گفت وگویی با ایسنا، درباره تشكیل شورای عالی سینما كه وعده تشكیل آن را در اسفند ماه داده بود، اظهار داشت: همین امروز ـ (یكشنبه _۹ اسفند ماه ) احتمالا جناب آقای دكتر حسینی در هیات دولت موضوع تشكیل این جلسه را مطرح می كنند و قرار است، مصوبات این شورا با سه فوریت در جلسه ی هیات دولت به بحث گذاشته شود.

 

وی درباره همان زمان درباره اظهارنظر اسفندیار رحیم مشایی در خصوص تشكیل شورای عالی سینما گفت: من با آقای رییس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد مطرح كردم و طبیعی است ایشان اطلاعی نداشته باشند.

 

شمقدری افزود: امیدوارم وقت آقای احمدی نژاد اجازه دهد و ما اولین جلسه را قبل از پایان سال برگزار كنیم.

وقتی تیر ماه ۸۹ شورای عالی سینما قانونی شد

اما در نهایت برگزاری این شورا به تعویق افتاده و به خرداد ماه موكول شد و سرانجام در آخرین روز تیر ماه ۸۹ یعنی ۵ ماه قبل؛ دكتر حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی جواد شمقدری معاون سینمایی خود از جلسه ی دولت خارج شد و اظهار داشت كه در جلسه ی هیات دولت، شمقدری به ارائه گزارشی از وضعیت سینمای ایران به اعضای هیات دولت و رییس جمهور پرداخته است.

 

دكتر حسینی كه آن روز ۳۰ تیر ماه در جمع خبرنگاران حضور پیدا كرده بود، گفت: امروز آقای شمقدری گزارشی از وضعیت سینمای ایران و اقداماتی كه در طول این ۹ ماهه اخیر انجام شده و سیاست گذاری هایی كه صورت گرفته ارائه دادند و برنامه های آتی را توضیح دادند و مشكلات و مباحث را مطرح كردند.

 

وی ادامه داد: جلسه ی خوبی بود، اعضای دولت نیز نظرات شان را مطرح كردند و رییس جمهور نیز از فعالیت هایی كه در این حوزه انجام شده تقدیر كردند.

 

وی گفت: تشكیل شورای عالی سینما كه بحث آن مطرح شده بود مورد موافقت رییس جمهور قرار گرفت و این گام خوبی و بی سابقه ای در مورد سینمای كشور است و این شورا به ریاست رییس جمهوری تشكیل خواهد شد و به زودی اعضای شورای عالی سینما مشخص خواهد شد.

 

و در همان روز شمقدری در گفت وگو با ایسنا اعلام كرد: تشكیل شورای عالی سینما با مصوبه هیات دولت قانونی شد.

 

شمقدری توضیح داد:آقای احمدی نژاد بحث تشكیل شورای عالی سینما را در جلسه ی هیات دولت به بحث گذاشتند كه در نهایت تشكیل آن تصویب شد و قرار شد بعد از نهایی شدن آیین نامه آن در كمیسیون فرهنگی دولت اجرایی شود.

 

معاون سینمایی درباره ی اعضای این شورا گفت: آقای احمدی نژاد نظرشان این است كه علاوه بر چند وزیر، چند فیلمساز مطرح و نمایندگان جاهایی مانند صدا و سیما، حوزه هنری، حوزه علمیه قم و مراكز مرتبط با سینما در این شورا حضور داشته باشند.

 

معاون سینمایی وزارت ارشاد درباره ی تشكیل اولین جلسه این شورا هم گفته بود: آخرین اصلاحات آیین نامه شورا در حال انجام شدن است و هفته آینده آن را به كمیسیون فرهنگی دولت ارایه می كنیم و پیش بینی می كنم كمتر از ۱۰ روز بعد از نهایی شدنش، اولین جلسه شورای عالی سینما به ریاست رییس جمهور برگزار شود.

 

در مرداد ماه شمقدری در سخنانش با فریدون جیرانی در برنامه «هفت» گفت: این جلسه ی هیات دولت به گونه ای بود كه گویی جلسه ی اول شورای عالی سینما در قالب آن برگزار شد، چرا كه بحث های مختلفی در این جلسه صورت گرفت و در نهایت بودجه ای هم تصویب شد، اما از آن جایی كه این موضوع هنوز اجرایی نشده است ما آن را اعلام نكرده ایم.

 

و سرانجام شهریور ماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون نام بردن از اعضائ شورای عالی سینما، فقط خبر داد: رییس جمهور بعنوان رییس این شورا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس كمیسیون فرهنگی دولت، رییس سازمان صدا و سیما، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده صنوف سینما و تشكل های مستقل سینمایی و پنج نفر از سینماگران معتبر و شناخته شده كشور و معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای این شورا هستند.

 

به گزارش ایسنا و حال ۴ ماه پس از اعلام چیدمان اعضاء شورای عالی سینما، در دی ماه خبر می رسد كه شورای عالی سینما با ریاست محمود احمدی نژاد رییس جمهور تشكیل جلسه داده است.

 

در بخش هایی از خبر مخابره شده آمده است: «اولین جلسه شورای عالی سینما در حضور رییس جمهور و در راستای بررسی راهكارهای ارتقای سطح سینمای كشور برگزار شد.

 

در این نشست ضرورت تامین تجهیزات فنی سینما، احداث سالن های سینمایی، رفع مشكل بیمه، بازنشستگی و بیكاری هنرمندان و سینماگران و تشكیل سازمان مستقل سینمایی و احداث سالن های سینمایی مورد تاكید و موافقت قرار گرفت.

 

در این نشست مقرر شد مسایل مربوط به تشكیل سازمان مستقل سینمایی و بیمه هنرمندان و پیشكسوتان پس از بررسی های كارشناسی برای تصویب در جلسه بعدی شورای عالی سینما ارایه شود و دولت بر اختصاص اعتبار مستقلی برای رفع مشكلات و ارتقاء سطح سینمای كشور تاكید كرد.

 

تامین اعتبار لازم برای تاسیس شهرك های سینمایی، حمایت از هنرمندان و فعالیت های سینمایی، معافیت سینماگران از پرداخت مالیات نیز از جمله مواردی بود كه در جلسه شورای عالی سینما مورد تاكید قرار گرفت.

 

رییس جمهور در این نشست سینما را عرصه ای استراتژیك و مهم دانست و گفت: دولت آماده است پیشنهادات و راهكارهایی كه شورای عالی سینما تهیه و نهایی می كند مصوب كرده و آن را ابلاغ كند و مصوبات این شورا در حكم مصوبات هیات وزیران بوده و بلافاصله پس از تصویب قابلیت اجرایی دارد.

 

رییس جمهور با تاكید بر مستقل بودن حوزه سینمای كشور، پیشنهاد تشكیل سازمان سینمایی را ارایه كرد و از اعضای شورا خواست برنامه و طرح جامعی برای این سازمان تدوین كنند تا در جلسه بعدی شورا به تصویب نهایی برسد.

 

دكتر احمدی نژاد همچنین با تاكید بر اینكه سینماگران كشورمان باید افق نگاه خود را جهانی كنند بر ضرورت تولید سالیانه حداقل ده فیلم فاخر با رویكرد مخاطب جهانی تاكید كرد.

 

رییس جمهور با اشاره به اهمیت سینما و منحصر بودن نقش آفرینی آن در عرصه فرهنگ اظهار داشت: با توجه به اینكه مزیت نسبی انقلاب اسلامی و ملت ایران فرهنگ است و ملت ایران پیام قابل عرضه ای برای جهانیان دارد سینما مجرای مناسبی برای انتقال این پیام به سایر ملت هاست كه باید از آن به بهترین شكل ممكن استفاده كرد.

 

احمدی نژاد افزود: در عرصه فرهنگ و سینما هم باید نخبگان را مورد حمایت قرار داده و موانع را برطرف كرد و هم حركت رو به جلو داشت كه همه این موارد با انتخاب رویكرد درست قابلیت پیگیری و به نتیجه رسیدن دارد.

 

وی رفع مشكلات بیمه بیكاری و بازنشستگی هنرمندان و سینماگران را مورد تاكید قرار داد و گفت: دولت برای سال آینده بودجه متمركز و مناسبی را برای این موضوع اختصاص خواهد داد.

 

احمدی نژاد افزود: اگر افق های بزرگ و بلند هدف گذاری شوند موانع خود به خود برطرف خواهند شد.

 

رییس جمهور با بیان اینكه ایران از ذخایر فرهنگی بسیار غنی و متعالی برخوردار است، گفت: كار اصلی در عرصه هنر و سینما نگاه به افق های بلند و تولید آثار ارزشمند و اثر گذار در عرصه جهانی است به نحوی كه برای دیگران معیار و راهنما باشد.

 

احمدی نژاد در ادامه نگاه و توجه عمومی به همه سینماگران را مورد تاكید قرار داد و گفت:باید برنامه ای تهیه شود كه در آن همه هنرمندان و سینماگران تحت حمایت قرار بگیرند.»

 

به گزارش ایسنا،این گزارش بدون نام بردن از هنرمندان حاضر آورده است:«اعضای شورای عالی سینما نیز در این نشست در سخنانی با اظهار خرسندی از تشكیل چنین جلسه ای پس از گذشت ۳۱ سال از انقلاب اسلامی و بررسی موضوعات سینمای كشور در سطح كلان و در حضور بالاترین مقام اجرایی، پیشنهادات و دغدغه های خود را در راستای توسعه سینمای كشور با رییس جمهور در میان گذاشتند.

 

اعضای شورا با تاكید بر این كه در سینمای كشور شرایطی حاكم است كه نیاز به گام های بلند و شجاعانه برای ارتقای آن وجود دارد، تاكید كردند كه این دولت می تواند موانع موجود در مسیر سینمای كشور را برطرف كند از این رو باید سینماگران كشور قدر این فرصت را بدانند.»

 

اما طبق عكس های منتشر شده احمد نجفی، مسعود ده نمكی، شهریار بحرانی،جمال شورجه،محسن علی اكبری و داودمیرباقری از هنرمندان حاضر در اولین جلسه شورای عالی سینما بودند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی