انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 404)
چهارشنبه 8/10/1389 - 19:0 -0 تشکر 268946
تصاویر سحابیهای کیهانی؛ هدیه اولین سالگرد تولد تلسکوپ فضایی وایز


تلسکوپ مادون قرمز وایز ناسا به تازگی اولین سالگرد پرتاب خود به فضا را با ارسال تصاویر شگفت انگیزی از سحابیهای کیهانی جشن گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، تلسکوپ مادون قرمز فضایی وایز 14 دسامبر 2009 پرتاب شد. این تلسکوپ به تازگی به مناسبت اولین سالگرد حضور خود در فضا تصاویری رنگی و بسیار دیدنی از ابرهای گاز و گرد و غبار بین ستاره ای که "سحابی" نامیده می شوند را به زمین ارسال کرد.

 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 8/10/1389 - 19:5 - 0 تشکر 268948

اولین تصویر مربوط به ساختاری است که "سحابی ستاره  مشتعل" نامیده می شود. این سحابی حدود هزار و 500 سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی ارابه ران واقع شده است. در قلب این سحابی ستاره ای با عنوان AE Aurigae قرار دارد.

 AE Aurigae که همچنین با عنوان "ستاره گریزان" نیز شناخته می شود در "خوشه ذوزنقه ناموازی" واقع در صورت فلکی جبار متولد شد اما در اثر برخورد با یک منظومه ستاره ای دوتایی در حدود 5/2 میلیون سال قبل از زادگاه خود به بیرون پرتاب و وارد سحابی ستاره مشتعل شد.

سحابی ستاره  مشتعل

تصویر دوم تلسکوپ وایز مربوط به سحابی عروس دریایی است که همچنین با شناسه IC 443 نیز شناخته می شود. این سحابی در حدود فاصله 5 هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی جوزا واقع شده است. این ستاره دریایی کیهانی، باقیمانده یک ستاره بسیار عظیم است که بین 5 هزار تا 10 هزار سال قبل منفجر شده است.

سحابی IC 443

این تصویر موزائیکی مربوط به سه سحابی است که بخشی از "ابر مولکولی جبار" را واقع در فاصله حدود هزار و 500 سال نوری از زمین است. این تصویر فضایی از آسمان را پوشش می دهد که حدود سه برابر عریض تر و بلندتر از یک ماه کامل است.

سومین سحابی که NGC 2023 نامیده می شود شبیه یک دایره درخشان به نظر می رسد که نیمه پاینی تصویر را می پوشاند. در این تصویر، رنگ آبی نور تابش شده در طول موج 4/3 میکرون را نشان می دهد که مربوط به یک ستاره داغ است. اجرام خنک تر که گرد و غبار سحابی را تشکیل می دهند به رنگهای سبز و قرمز دیده می شوند. رنگ سبز مربوط به طول موج 6/4 میکرون و رنگ قرمز مربوط به طول موج 12 میکرون است.

سحابی NGC 2023

براساس گزارش فاکس نیوز، تصویر آخر، سحابی IC 2944 را نشان می دهد که همچنین با عنوان Lambda Centauri شناخته می شود. این سحابی در فاصله حدود 5 هزار و 800 سال نوری از زمین در صورت فلکی قنطوروس واقع شده است.

در این تصویر رنگهای آبی و سبز یشمی طول موجهای 4/3 و 6/4 میکرون را نشان داده که مربوط به نور تابیده شده از ستارگان است. رنگهای سبز و قرمز طول موجهای 12 و 22 میکرون را نشان می دهند که نور ساطع شده از گرد و غبار گرم است.

سحابی Lambda Centauri

ساختار حلقه ای شکل سبز رنگ نردیک به میانه تصویر در حدود 77 سال نوری پهنا دارد.

تلسکوپ فضایی وایز از زمان پرتاب تاکنون بیش از صدها میلیون سیارک، ستاره و کهکشان را رصد کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 8/10/1389 - 22:50 - 0 تشکر 269008

خیلی زیبا هستن. مرسی مهدوی عزیز.
ولی خداییش عکسهای هابل یه چیز دیگن. خوشگلترن. چرا؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 9/10/1389 - 10:58 - 0 تشکر 269054


همانطور که در خبر آمده است، وایز یک تلسکوپ مادون قرمز است. یعنی این که تصاویری تهیه می کند که اصلا مربوط به طول موج مرئی نیست.
سوال: پس ما چطور تصاویر را بررسی کنیم؟ پاسخ: می توانیم به طول موجها به آن صورتی که خودمان می خواهیم، رنگ، نسبت بدهیم. اینطوری تصور بهتری از ماهیت تصویرخواهیم داشت. 
اگر این "نسبت دادن رنگ"، به صورت هنرمندانه ای انجام شود زیباتر خواهد بود. البته کیفیت تصویر هم مهم است.

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 9/10/1389 - 11:8 - 0 تشکر 269059

مرسییییی از جوابتون :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی