ورزش و تندرستی (بازدید: 467)
سه شنبه 7/10/1389 - 15:42 -0 تشکر 268545
تلخ و شیرین دنیای فوتبالی در سالی که گذشت

 

سال میلادی 2010 از ابتدا تا انتها؛ سرشار از تراژدی؛ رسوایی و جنجال برای محبوب ترین رشته ورزشی دنیا؛ فوتبال بود كه گاه تقابل های جالبی از غم وشادی را در این رشته ورزشی رقم زد.

شبكه خبر: برگزاری نخستین دوره جام جهانی در قاره فقیر آفریقا نیز نتوانست کام فوتبال دوستان را شیرین کند؛ هر چند که آفریقایی ها این دوره جام جهانی را افتخاری برای خود می دانند؛ اما کیفیت بازی ها به اعتقاد کارشناسان بسیار پایین بود و هوادارانی که با فراز و فرود تیم هایشان خوشحال و ناامید می شدند؛ این بار با نتایج بسیار دور از انتظاری روبرو شدند.
 
پیش از شروع جام جهانی ؛ حمله مسلحانه به اتوبوس حامل بازیکنان تیم ملی توگو ضربه دیگری به بدنه فوتبال زد در این حادثه سه نفر جان باختند و تیم توگو که قرار بود در مسابقات جام ملت ها آفریقا در آنگولا بازی کند؛ به ناچار از شرکت در این بازی ها انصراف داد و به خانه بازگشت

موفقیت آفریقای جنوبی
برگزاری جام جهانی برای کشور آفریقای جنوبی از نظر تامین امنیت و فضای خارق العاده ای که به وجود آورد با آن همه تماشاگر مشتاقی که در ورزشگاه ها جمع کرد؛ موفقیت بزرگی است ؛ گرچه مسابقات جذاب و بیاد ماندنی زیادی برگزار نشد.

ووووزلا؟ معضل جام جهانی
در طول برگزاری جام جهانی 2010 پدیده جدیدی به نام ووووزلا در دنیای ورزش نمایان شد و مردم آفریقای جنوبی با صدای کرکننده این شیپورها جام جهانی و ورود بسیاری از سوپر استارها به این کشور را جشن گرفتند.
همه بازی ها هم با زیر صدایی از این شیپورها برگزار شد؛ به طوری كه صدای بسیاری از بازیکنان و مربیان را درآورد و برخی هم اشتباهات و باخت های خود را بر گردن صدای آزاردهنده ووووزلاها انداختند.

اسپانیا برای اولین بار قهرمان شد
در فینال بازی های جام جهانی 2010 تیم اسپانیا به لطف گل آندرس اینیستا آن هم چهار دقیقه قبل از پایان وقت اضافی و در میان موجی از اخطاری ها و یک اخراجی ؛ با نتیجه یک بر صفر تیم هلند را شکست داد و قهرمان شد.
در این بازی داور 13 کارت زرد نشان داد و جانی هیتینگا از تیم هلند اخراج شد و در نهایت تیم اسپانیا برای اولین بار قهرمان جام جهانی شد و بعد از آلمان غربی و فرانسه سومین تیمی نام گرفت که در یک دوره هم قهرمان اروپا و هم قهرمان جهان شده است.
تیم اسپانیا قبل از جام جهانی 2010 توانسته بود قهرمانی در یورو 2008 را هم به دست بیاورد.
 
در مجموع گل نزدن ؛ هوای سرد در اولین جام جهانی زمستانی بعد از 32 سال ؛ پروازهای غیر قابل پیش بینی توپ جابولانی ؛ تساوی تیم ها در دور اول و تعداد کم تماشاگران دست به دست هم دادند تا جام جهانی 2010 بی روحی برگزار شود.
 
اتفاقات فوق فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را بر آن داشته است تا از هم اکنون برای بهبود شرایط در جام جهانی 2014 برزیل تلاش کند.

ستاره های بی فروغ جام جهانی
در جام جهانی آفریقای جنوبی بازیکنان سرشناس و پر آوازه نتوانستند در حد انتظار ظاهر شوند شاید برخی از آنها مانند مسی ؛ کاکا؛ فرناندو تورس و وین رونی بعد از فصل طولانی و سخت مسابقات اروپایی به قدری خسته بودند که حتی نتوانستند گل بزنند و بازیکنانی چون دیدیه دروگبا و کریستیانو رونالدو هر کدام فقط یک گل زدند.

ناکامی مدعیان
تیم ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی در دور نخست کنار رفت ؛ در حالی که فرانسه نایب قهرمان دوره گذشته درگیر مسائلی چون اخراج نیکولاس آنلکا و سپس اعتصاب بازیکنانش شد و همانند ایتالیا بدون بردن حتی یک مسابقه با جام جهانی خداحافظی کرد.

بعد از آن تیم فرانسه چنان از رفتار اعضای تیمش شوکه شد که یک تیم را مامور تحقیق از بازیکنان کرد که در نهایت به محرومیت تعدادی از آنها و اخراج ریموند دومنک سرمربی منفورشان انجامید.

آنلکا 18 ماه محروم شد که به معنی پایان دوران حضورش در تیم ملی فرانسه است و لوران بلان سرمربی جدید فرانسه هم تمامی 23 بازیکن جام جهانی را برای اولین مسابقه خود محروم کرد.

تیم های آفریقایی هم عملکرد مایوس کننده ای داشتند به طوری که پنج تیم از شش تیم آفریقایی که در جام جهانی حضور یافته بودند از جمله آفریقای جنوبی میزبان ؛ در مرحله گروهی حذف شدند آفریقای جنوبی اولین میزبانی است که نتوانست به دور حذفی برسد.

جام جهانی 2010 ناامیدکننده بود؛ اما بر خلاف آنچه غرب پیش بینی می کرد به خصوص بعد از حمله به تیم توگو و با توجه به آمار بالای جرم و جنایت در آفریقای جنوبی ؛ هیچ جرمی اتفاق نیفتاد که قابل تقدیر است

داوری های جام جهانی 2010
جنجال ها و اشتباهاتی که در داوری مسابقات فوتبال به وجود آمد و باعث حذف تیم های مکزیک و انگلیس از دور رقابت های جام جهانی شد؛ بحث استفاده از فن آوری گل - لاین را دوباره به راه انداخت.

در اروپا نیز اتحادیه فوتبال این قاره یوفا استفاده از پنج داور را که تا
قبل از این به صورت آزمایشی در برخی از رقابت ها وجود داشت ؛ در مسابقات لیگ قهرمانان تصویب کرد.

رسوایی تبانی در راس فیفا
تلخی های فوتبال در سال 2010 با اخراج دو عضو کمیته اجرایی فیفا قبل از انتخاب میزبان های جام های جهانی 2018 و 2022 به اوج خود رسید این افراد متهم هستند که در ازای رای خود پیشنهاد رشوه داده اند.

در ادامه تصمیم جنجالی فیفا برای انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 با همه نگرانی هایی که از گرمای طاقت فرسای این کشور در فصل تابستان وجود داشت ؛ به نقل محافل فوتبالی دنیا تبدیل شد.

فیفا تصمیم گرفت میزبان های دو جام جهانی 2018 و 2022 را به طور همزمان انتخاب کند؛ اما همین موضوع به بزرگترین رسوایی این فدراسیون از زمان تاسیس یعنی 106 سال پیش تاکنون تبدیل شد

بعد از انتشار گزارش روزنامه ساندی تایمز در مورد پیشنهاد رشوه دو عضو کمیته اجرایی فیفا در ازای فروش رای خود؛ این فدراسیون مجبور شد تحقیقاتی را آغاز کند که در نهایت به محرومیت این دو عضو و جریمه شش مسوول دیگر انجامید.

انتشار خبرهایی از فساد و تبانی در بین اعضای کمیته اجرایی فیفا تا وقتی که روسیه به عنوان میزبان جام جهانی 2018 و از آن عجیب تر قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 انتخاب شد؛ ادامه یافت.

سپ بلاتر رییس فیفا از زمانی که تکلیف میزبان ها روشن شد با بیان اینکه جام جهانی باید به مناطق جدید مثل شرق اروپا و خاورمیانه برود؛ به شدت شروع به دفاع از آنها کرده و میزبانی جام جهانی را هدیه ای از سوی فیفا برای توسعه فوتبال در سراسر دنیا خوانده است.

قهرمانی مصر در قاره سیاه
مصر کشور اهرام ثلاثه در فینال جام ملت های آفریقا تیم غنا را 1 بر 0 شکست داد و قهرمان شد این هفتمین قهرمانی مصر و سومین برد پیاپی آنها در جام ملت های آفریقا بود.

شادی ها و قهرمانی ها
اینترمیلان هم برای اولین بار از سال 1965 تاکنون به قهرمانی در اروپا رسید که از جمله افتخارات سال 2010 است.
 
لیونل مسی نیز گرچه نتوانست کمک زیادی به تیم ملی کشورش یعنی آرژانتین در جام جهانی بکند؛ اما همچنان به بازی های درخشان خود در بارسلونا ادامه داد.

با وجود این برخی از باشگاه ها هم به علت مدیریت ضعیف مالی خود نتوانستند از پس بدهی های خود بر بیایند و دچار بحران شدند

لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا باز هم بیشتر توجه دنیا مثل همیشه به مسابقات لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا  جلب شد که با قهرمانی تیم تحت رهبری خوزه مورینیو به پایان رسید.

مورینیو با رساندن اینترمیلان به قهرمانی این رقابت ها نام خود را به عنوان سومین فردی که توانسته با دو تیم مختلف قهرمان شود؛ در تاریخ ثبت کرد.

اینترمیلان در فینال چمپیونزلیگ موفق شد بایرن مونیخ را در ورزشگاه سنتیاگوبرنابئو شهر مادرید با نتیجه 2 بر 0 شکست داده و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

این اولین قهرمانی بین المللی اینترمیلان بعد از 45 سال بود که پس از قهرمانی این تیم در مسابقات جام حذفی و همچنین لیگ سری آ ایتالیا به دست آمد و بعد از این موفقیت ها مورینیو به رئال مادرید پیوست .

اینترمیلان بعد از رفتن مورینیو نیز توانست با مربیگری رافائل بنیتس کلکسیون افتخارات خود را کامل کرده و فاتح مسابقات جام باشگاه های جهان شود این پنجمین قهرمانی آنها در امسال بود.

قهرمانان لیگ های مطرح اروپا
اگر چه مسی جام جهانی خوبی نداشت ؛ اما توانست بارسلونا را دوباره قهرمان اسپانیا کند اتلتیکو مادرید دیگر تیم اسپانیایی بود که فولام را در فینال لیگ اروپا شکست داد و قهرمان شد.
 
تیم های چلسی و بایرن مونیخ نیز هر کدام دو قهرمانی در انگلیس و آلمان به دست آوردند و عناوین نخست جام حذفی و مسابقات لیگ کشورهایشان را به خود اختصاص دادند.

مکزیک قهرمان کونکاکاف
تیم ملی فوتبال مکزیک که در جام جهانی همچون دوره های گذشته نتوانست از مرحله یک چهارم نهایی بالاتر برود؛ در رقابت های کونکاکاف عملکردی خیره کننده از خود بر جای گذاشت و در دیدار نهایی با برتری 5 بر 0 برابر آمریکا رقیب دیرینه اش به عنوان قهرمانی دست یافت.

 

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 7/10/1389 - 15:50 - 0 تشکر 268548

برای فوتبال ایران که سال خوبی نبود .

خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 8/10/1389 - 11:53 - 0 تشکر 268755

خیلی خوب بود ممنون

بزرگترین عیب برای دنیا همین بس که بی‌وفاست - حضرت علی علیه‌السلام

چهارشنبه 8/10/1389 - 15:35 - 0 تشکر 268798

با سلام

و ایران همواره ناکام ...

با تشکر
مدیر انجمن ورزش و تندرستی

 
چهارشنبه 29/10/1389 - 20:45 - 0 تشکر 275842

این همه عنوان حداقل یکیش هم به ایران تعلق نداره؟!!!

 انشا الله جام ملت ها ههش جبران شه

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی