بهداشت و سلامت (بازدید: 539)
سه شنبه 7/10/1389 - 14:30 -0 تشکر 268536
كشف دروغ‌یاب ذهنی در مغز انسان!

دانشمندان توانسته‌اند ناحیه‌ای را در مغز انسان شناسایی كنند كه به انسان در شناخت دروغ كمك می‌كند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انسان‌ها این توانایی را دارند كه افكار دیگران را حدس زده و رفتار اجتماعی آنها را درك كنند. از این طریق انسان می‌تواند بفهمد چیزی نادرست است.
این تحقیقات همچنین می‌تواند به این موضوع كمك كند كه چرا برخی از افراد به پارانویا مبتلا می‌شوند.
پارانویا در تعریف عام آن، حالتی است که شخص در آن با اهمیت فوق العاده و خارج از اندازه‌ای که به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شکنجه می‌دهد. این گونه از افراد مدام در این فکر هستند که عواملی انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی خودشان، دارایی و افراد خانواده شان را تهدید می‌کنند و همه، در فکر توطئه چینی بر ضد آنها هستند.
دانشمندان دانشگاه آكسفورد مغز افراد داوطلب را در زمانی كه آنها بین دو جعبه برای برنده شدن انتخاب می‌كردند مورد اسكن قرار دادند.
به شركت كنندگان در مورد انتخاب جعبه درست از سوی بازیكن دوم مشاوره‌هایی داده می‌شد كه گهگاه تقلب می‌كرد.
وقتی داوطلبان شك می‌كردند كه به آنها دروغ گفته شده، سطح فعالیت قشر جلوی پیشانی دورسومدیال آنها كه ناحیه‌ای در نزدیكی مغز است،‌ به طور چشمگیری افزایش یافت.

‌اگر یكی از داوطلبان فكر می‌كرد كه بازیكن دوم راست می گوید، فعالیت مغزی پایین باقی می‌ماند و اگر ثابت می‌شد كه حدس آنها اشتباه است،‌ فعالیت مغز تغییر می‌كرد.

عدم كاركرد درست این سیستم می‌تواند به توضیح این مساله كمك كند كه چرا گاهی بیماران اسكیزوفرنی به پارانویا دچار می‌شوند.

«نظریه ذهنی»‌ به انسان اجازه می‌دهد كه واكنش یا احساسات افراد را حدس زده و سپس به وی كمك می‌كند تا بر مبنای این اطلاعات تصمیم‌گیری كند.

دانشمندان معتقدند افرادی كه نشانه‌هایی از اوتیسم (وهم‌گرایی) دارند، ممكن است این قسمت ذاتی تئوری ذهنی را از دست داده باشند.

 

 

چهارشنبه 8/10/1389 - 17:1 - 0 تشکر 268823


چه میکنه این تکنولوزی
ممنون
جالب بود

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی