• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1607)
شنبه 6/11/1386 - 11:55 -0 تشکر 26727
خط ایرانی به طور رایگان در اختیار ناشران قرآنی قرار می‌گیرد

نظر شما راجع به این خبر چیه به نظر شما این کار خوبه؟
تفکری در گفتگو با مهر:
خط ایرانی به طور رایگان در اختیار ناشران قرآنی قرار می‌گیرد
مدیرکل دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن با اشاره به سختی قرائت قرآن به شیوه رسم الخط عثمان طه، گفت: با ایحاد تغییر در رسم الخط عثمان طه، قرآنی با رسم الاملاء ایرانی ارائه شده که به طور رایگان در اختیار ناشران قرآنی قرار می گیرد.

حسن تفکری مدیر کل دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه درصدد ابداع رسم الخط جدیدی نیستیم، اظهار داشت: هر کشوری رسم الخط خاصی دارد، رسم الخط عثمان طه نیز برای کشورهای عربی مناسب است. در شیوه رسم الخط عثمان طه که به آن رسم المحصف گفته می شود، برخی از حروف در کلمات آورده نمی شود به طور مثال کلمه صادقین بدون "الف" آورده می شود.

وی با اشاره به اینکه این شیوه همان شیوه ای است که از صدر اسلام باقی مانده که با شیوه رایج علامتگذاری در ایران تفاوت دارد، تصریح کرد: رسم الخط عثمان طه رواج بسیاری دارد و این مسئله به امتیاز ندادن به خطاط باز می گردد که ناشران می توانند به راحتی و بدون پرداخت وجه به خطاط به چاپ قرآن بپردازند، از این رو برای آنها رایگان تمام می شود.

حسن تفکری با بیان اینکه قرآنهای قدیمی که 200 یا 300 سال پیش نوشته شدند رسم الاملاء بوده اند که قواعد زبانی برای کتابت هم مورد استفاده قرار می گرفت، به طور مثال کلمه موسی هم در املا و هم در قرآن با "ی" نوشته می شد، گفت: در رسم المحصف نگارش، خاص کلمات قرآنی است که در غیر کلمات قرآنی به کار نمی رود، مانند کلمه صلاة که در قرآن با "واو" نوشته می شود و در املاء با "الف".

مدیرکل دفتر نظارت برچاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن با تأکید بر اینکه رسم الخطی از قدیم در ایران مشهور بوده با خطاطی خالق زنجانی، نیریزی، وصال و ارسنجانی که به شیوه علامتگذاری ایرانی معروف اند، گفت: این شیوه برای کسانی که سواد قرآنی ندارند، آسان تر است و راحت تر می توانند قرآن بخوانند، چرا که قرائت قرآن عثمان طه به دلیل کلمات و نوع علامتگذاری سخت و دشوار است.

وی با اشاره به اینکه سازمان دارالقرآن 3 سال پیش به چاپ قرآنی به شیوه رسم الاملاء اقدام کرده است که در این شیوه خط عثمان طه را با رایانه تغییر دادند و به شکل رسم الاملاء در آوردند که این کار هزینه کمتری نیز در برداشت، تصریح کرد: علت روی آوردن ناشران به خط عثمان طه همانطور که گفته شد نبود یک خط خوب و هزینه داشتن کار خطاط بود که با این شیوه این مشکل هم برطرف شد. این رسم الاملاء به طور رایگان در اختیار ناشران قرآنی قرار می گیرد تا آنها نیز چاپ و منتشر کنند.

تفکری در ادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه ما نمی خواهیم جلوی قرآنهای عثمان طه را بگیریم، اما زمانی که مردم دیدند خط ایرانی راحت تر است و قرائت قرآن را سهل می کند، بالطبع از این قرآنها تهیه و استقبال بی نظیری کرده اند.

منبع: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=627131

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.