بهداشت و سلامت (بازدید: 466)
يکشنبه 5/10/1389 - 13:27 -0 تشکر 267218
خطرهای دوچرخه سواری برای سلامت بدن!

این گرایش ممکن است تا حدی خوب باشد به خصوص اگر معمولا برای مسافت های کوتاه از دوچرخه استفاده می کنید...

اما با افزایش شمار افرادی که برای مسافت های طولانی به عنوان وسیله حمل و نقل از دوچرخه استفاده یا برای تقویت بدنی خود دوچرخه سواری می كنند، مساله مهارت های دوچرخه سواری اهمیت بیشتری پیدا می کند. تکنیک بد یا وضعیت نامناسب قرارگیری روی دوچرخه سواری یا اندازه نامتناسب آن باعث درد و ناراحتی شما می شود. برخی از مشکلاتی که با دوچرخه سواری ممکن است بروز کند اینها هستند:

1 درد زانو:

دوچرخه سواران مانند دوندگان گاهی دچار درد زانو یا به عبارت دقیق تر درد در محل مفصل استخوان ران و استخوان کشکک می شوند. این درد به علت التهاب تاندون (یا تاندینیت) در مفصل استخوان ران و استخوان کشکک است.

درد زانو در دوچرخه سواری ممکن است ناشی از پایین بودن بیش از حد یا جلو بودن بیش از حد زین یا با شدت بیش از حد ركاب زدن در یک دنده معین دوچرخه باشد که باعث می شود هنگام ركاب زدن روی زانو فشار بیاید.

درد در بخش بیرونی زانو ممکن است ناشی از تحریک «نوار ایلیوتیبیال»، نوار بافتی ضخیمی که از استخوان لگن در کناره ران به سمت استخوان درشت نی (تیبیا) در ساق پا کشیده می شود، باشد. علت این درد بالا بودن بیش از حد زین و ركاب زدن با پنجه پا به سمت داخل است.

2 کمردرد:

علل کمردرد ممکن است سوار شدن دوچرخه بیش از حد دراز یا جلو یا پایین قرار داشتن بیش از حد فرمان دوچرخه باشد. توصیه کلی این است که ارتفاع زین را تنظیم کنید. یک بررسی هم نشان داده است که زاویه دادن به زین در حد 10 تا 15 درجه به سمت جلو در بهبود کمردرد دوچرخه سواران مفید است.

3 بی حسی در دست ها و مچ ها:

این مشکل را گاهی «فلج فرمان دوچرخه» می نامند. این عارضه ناشی از گذاشتن وزن بیش از حد روی دست ها حین دوچرخه سواری است، به طوری که عصب اولنار، عصبی که از آرنج به سمت بخش خارجی پنجه دست کشیده می شود، تحت فشار قرار می گیرد. بالا بردن فرمان دوچرخه یا کم کردن فاصله آن تا زین ممکن است کمک کننده باشد، چرا كه موقعیت دست ها هنگام دوچرخه سواری را اصلاح می کند.

4 درد باسن:

بیشتر وزن شما هنگام دوچرخه سواری باید روی توبروزیته های ایسکیال یا استخوان های نشیمنگاه که کف لگن را تشکیل می دهند، وارد شود. هنگامی كه شروع به دوچرخه سواری بطولانی مدت می کنید، احساس اندکی درد عادی است، اما اگر درد شدیدی در باسن داشتید، ممکن است زین دوچرخه بیش از حد بالا یا لازم باشد که زین دوچرخه را به سمت جلو یا عقب ببرید.

5 اختلال نعوظ:

اینکه آیا دوچرخه سواری در مردان به واقع باعث اختلال نعوظ می شود یا نه مورد بحث بوده است. نتایج بررسی ها در این مورد متناقض است. اما به یقین زین دوچرخه می تواند اعصاب و عروق خونی در میان دوراه (ناحیه میان دستگاه تناسلی خارجی و مقعد) را تحت فشار قرار دهد و بی حسی میان دوراه یک مشکل شایع در دوچرخه سواران است. پهن بودن كافی زین دوچرخه در قسمت عقب به طوری که از استخوان های نشمینیگاه حمایت کند، ممکن است کمک کننده باشد.

ایستادن حین دوچرخه سواری برای چند ثانیه هر 10 دقیقه یک بار نیز توصیه می شود. پایین آوردن زین هم مفید خواهد بود.

6 ضربه مغزی:

ضربه به سر مهم ترین خطری است که دوچرخه سواران در معرض آن هستند و بررسی ها نشان داده اند که به سر داشتن کلاه ایمنی باعث کاهش آسیب های سر و مغز هنگام دوچرخه سواری می شود.

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی