انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 367)
چهارشنبه 1/10/1389 - 12:28 -0 تشکر 265355
عدم مالکیت فکری اختراع برای مخترعین

مخترعان و پژوهشگران جوانی که مشکلات و کمبودها گاهی انرژی آنان را می گیرد و ایده ها و طرح ها تنها در ذهن آن ها باقی می ماند. «پیام سرخی» مخترع ۲۹ ساله استان است که تاکنون ۲اختراع او به ثبت رسیده است.

 

اختراع ها

«صندلی هوشمند هواپیما» ویژه مهماندار هواپیماست که می توان بدون برخاستن از روی صندلی وضعیت کمربند صندلی، میز روبه رو و خاموش یا روشن بودن تلفن همراه مسافران را از طریق لپ تاپ کنترل کرد. این مسئله مهماندار را نیز از خطرهای احتمالی هنگام پرواز مانند پی کاپ محافظت می کند.

دومین اختراع به ثبت رسیده «پیام سرخی» در زمینه کشاورزی با نام «پمپ هوشمند اتوماتیک» است که از جهادکشاورزی نیز تاییدیه گرفته است. کاربرد این اختراع در صنایع موادغذایی است و زمانی که ماده اولیه ساخت موادغذایی در لوله های موتور کارخانه نباشد، این پمپ به طور خودکار خاموش می شود و تا زمانی که ماده اولیه در موتور نباشد،روشن نمی شود که این امر باعث سالم ماندن موتور کارخانه و مواد تولیدی می شود.

 

مخترعان استان نمی دانند برای فعالیت خود به کجا مراجعه کنند

پیام سرخی در ساخت این دو اختراع به عنوان مدیر پروژه فعالیت داشته است. وی در گفت وگو با ما درباره مشکلات مخترعان خراسانی می گوید: مالکیت فکری برای اختراع های خود نداریم. سرخی می افزاید: متاسفانه پژوهشگران جوان و مخترعان استان نمی دانند برای پی گیری فعالیتشان به کجا بروند و برای طرح و ایده های خود مجبورند هزینه های بسیاری صرف کنند و از آن جا که هزینه ساخت نمونه اولیه طرح را ندارند، مجبورند از مراکز مختلف هزینه های خود را تامین کنند و طرح و پروژه خود را برای آنان مطرح سازند. این مسئله سبب می شود بسیاری از طرح ها در این مسیر سرقت شود. «پیام سرخی» تصریح می کند: بسیاری از مراکزی که برای دریافت هزینه به آن مراجعه می شود، به دلیل توان مالی بالایی که دارند، زودتر از خود ارائه دهنده پروژه و مخترع شروع به ساخت می کنند.

 

حامیان در اختراع های ما شریک می شوند

وی بر نبود حمایت های مالی برای ساخت نمونه اولیه طرح تاکید می کند و می گوید: حامیان مالی حاضر به حمایت اولیه نیستند و از مخترع خواستار نمونه اولیه، نقشه فنی و نمونه مهندسی آن هستند و بعد از قبول طرح هم می گویند ما باید در طرح شما شریک شویم،در حالی که مخترعان برای عملی کردن ایده ها و ساخت طرح های اولیه خود نیاز به حمایت دارند.

این مخترع جوان استان که ۴ سال است در حوزه روباتیک فعالیت پژوهشی می کند، در ادامه خاطرنشان می کند: اگر بخواهیم با هر استادی و یا دانشگاهی هم فعالیت کنیم مجبور به پرداخت هزینه به آن ها هستیم و برای همه فعالیت های پژوهشی و اختراع های خود از جمله کارگاه ها، افراد متخصص و علمی دیگر رشته ها باید به طور شخصی هزینه کنیم که تامین همه هزینه ها از عهده بیشتر مخترعان جوان خارج است.


جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی