انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 471)
چهارشنبه 1/10/1389 - 12:10 -0 تشکر 265350
پژوهش شاه کلید توسعه استان

هفته پژوهش در واقع فرصتی است تا اهمیت مسئله پژوهش باز یادآوری شود.سیدعلیرضا ثناگستر می افزاید: برای ارتقاء توانایی صنعتی استان و به عنوان مثال افزایش اختراع ها باید به فرآیند پژوهش و نقش موثر آن در این چرخه توجه کرد.وی ادامه می دهد: برای تولید فرآیند علمی هیچ چاره ای به جز توجه به بخش پژوهش به عنوان شاه کلید تولید علمی وجود ندارد.ثناگستر که تاکنون چند اختراع را به ثبت رسانده و هم اکنون مشغول طراحی یک زیردریایی کاملا هوشمند است می گوید: توجه به بخش پژوهش در حقیقت توجه به زیرساخت های توسعه کشور است و بسیاری از کارهای پژوهشی به خروجی های بسیار نوآورانه و بی نظیر در سطح جهان می رسد.

از بین انواع مراکز آموزش عالی، مراکز علمی و کاربردی با رشد 39.1 درصد و مراکز آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی با رشد 17.8درصد حائز بیشترین نرخ رشد افزایش دانشجو در میان مراکز آموزش عالی استان می باشد. از تعداد کل دانشجویان استان تعداد ۱۴۲ هزار و ۸۴۳ نفر معادل ۵۸ درصد را دانشجویان بومی (ساکن در شهرستان محل تحصیل) تشکیل می دهند و شهرستان مه ولات نیز با نرخ رشد 70.1 درصد بالاترین نرخ رشد دانشجو برخوردار بوده است.

بر این اساس، در مقایسه کشوری وضعیت دانشجویان، هم اکنون 6.5درصد از مجموع ۳ میلیون و ۸۰۵ هزار و ۷۲۰دانشجو در استان مشغول به تحصیل هستند و در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) از مجموع کل ۱۵۲ هزار و یکصد دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد: ۱۱ هزار و ۴۴۶ نفر معادل 7.5 درصد و در مقطع دکترای حرفه ای از مجموع ۲۰ هزار و ۷۵۰ تعداد ۳ هزار و ۲۳۴ نفر معادل 15.5درصد و در مقطع دکترای تخصصی از ۲۰ هزار و ۵۳۰ دانشجوی این مقطع تعداد ۲ هزار و ۱۷۷ نفر معادل ۱۱ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های استان خراسان رضوی مشغول تحصیل هستند.

جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی