بهداشت و سلامت (بازدید: 293)
يکشنبه 28/9/1389 - 12:49 -0 تشکر 264026
یافته های تازه درباره سبزی های داری برگ سبز تیره

 همشهری آنلاین:
یک بررسی جدید خوردن مقدار زیاد پرتقال و سبزی‌های با برگ‌های به رنگ سبز تیره مانند هویج، سیب‌زمینی شیرین، نخود سبز ممکن است با عمر طولانی‌تر و سالم‌تر ارتباط داشته باشد.

یافته‌های تازه درباره سبزی‌های دارای برگ سبز تیره

این بار بتاکاروتن موجود در سبزی‌ها نیست که مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است، بلکه ترکیب همبسته آن: آلفا- کاروتن است که مورد بررسی قرار گرفته است. هر دوی این مواد جزو خانواده مواد کارتنوئیدی آنتی‌اکسیدان هستند. دانشمندان معتقدند آنتی‌اکسیدان‌های کارتنوئیدی با مقابله با آسیب‌های ناشی از اکسیژن به DNA به سلامت کمک می‌کنند.

به گزارش رویترز دکتر چائویانگ لی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آتلانتای آمریکا می‌گوید مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها مدت‌هاست با که کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان و بیماری قلبی ارتباط داده شده است.

اما او با اشاره به بررسی‌های اخیر که نتوانسته‌اند منافع بهداشتی مکمل‌های بتاکاروتن را ثابت کنند، می‌افزاید هنوز روشن نیست که کدام عناصر در این اثرات سلامت‌بخش دخیل‌ند یا چگونه این کار را انجام می‌دهند.

لی و همکارانش برای بررسی خواص عموما نادیده‌گرفته‌شده آلفا کاروتن به تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد بیش از 15000 نفر که در بررسی پیگیری "سومین نظرخواهی بررسی تغذیه و سلامت ملی" شرکت کرده بودند، پرداختند. همه این افراد در شروع بررسی نمونه خون داده بودند و سایر اطلاعات پزشکی و سبک زندگی خود را نیز در اختیار گذاشته بودند.

در انتهای دوره 14 ساله بررسی، حدود 4000 نفر از شرکت‌کنندگان فوت کرده بودند. این پژوهشگران نشان دادند که هر چه این افراد در شروع بررسی آلفا- کاروتن بیشتری در خون‌شان داشتند، خطر بیماری و مرگ در آنها کمتر بود.

به گزارش این پژوهشگران که نتایج کارشان در نشریه آرشیوهای پزشکی داخلی منتشر شده است، برای مثال، در مقایسه با افرادی که تنها مقادیر اندک آلفا- کاروتن در خون داشتند، آنهایی که بالاترین میزان این ماده را در خون‌شان داشتند تا حداکثر 39 درصد خطر کمتر مرگ را داشتند.

این یافته‌ها پس از در نظر گرفتن عوامل خطرساز دیگر مانند سن و سیگار کشیدن و نیز هنگامی به طور اختصاصی میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و سرطان در نظر گرفته می‌شد، نیز صادق بودند.

با این حال پژوهشگران احتیاط به خرج می‌دهند و می‌گویند این رابطه ثابت‌ نمی‌کند که آلفا کاروتن عامل این کاهش خطر مرگ و میر است.

لی می‌گوید: "آلفا کاروتن ممکن است دست کم تا حدی مسئول کاهش این خطر باشد. اما ما نمی‌توانیم رابطه احتمالی با سایر آنتی‌اکسیدان‌ها یا عناصر دیگر موجود در سبزی‌ها و میوه‌ها برای کاهش خطر مرگ و میر رد کنیم."

هوارد سسو از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروراد در بوستون در بازبینی این یافته‌ها می‌گوید: "آلفا- کاروتن خواص شیمیایی همپوشان فراوانی با بتا - کاروتن دارد و همچنین سازوکار‌های پذیرفته‌شده تاثیر آنها هم مشابهند. در حقیقت، مشکل است این دو شکل را از یکدیگر جدا کرد. آنها معمولا همراه هم هستند."

هویج منبع اصلی هر دوی آنهاست.

اما لی بر برخی از شواهد بالقوه تاکید دارد که میان این دو ماده تفاوت می‌گذارد. بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داده‌اند آلفا- کاروتن حدود 10 بار موثرتر از بتا - کاروتن در مهار کردن برخی از اشکال سرطان مغز، کبد و پوست است.

سسو گفت: "ما نمی‌دانیم چگونه این یافته‌ها را به صورت عملی ترجمه کنیم،‌اما با این حال این یافته‌ها امید بخش هستند. این نتایج دست کم حامی این توصیه است که افزودن مصرف میوه و سبزی ضرری ندارد."

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی