سينما و تلویزیون (بازدید: 376)
چهارشنبه 24/9/1389 - 14:58 -0 تشکر 262774
بی بی سی خواب سنگین می بیند!

تهران- بیش از یك ماه است كه لندن و چند شهر بزرگ انگلیس به صحنه تظاهرات گسترده و هزاران نفری دانشجویان انگلیسی معترض به طرح افزایش 300 درصدی شهریه دانشگاه ها تبدیل شده و به یكی از مهم ترین سوژه های خبری رسانه های مختلف جهان تبدیل شده است.
تحولات و حوادث بیش از یك ماه اخیر مربوط به موج گسترده اعتراض های دانشجویی انگلیس كه همواره با خشونت نیروهای پلیس علیه دانشجویان معترض همراه بوده است،تقریبا از نگاه هیچ یك از رسانه های جهان حتی گمنام ترین آنها پنهان نمانده و تنها رسانه هایی كه ظاهرا از دنبال كردن این رویدادهای خبرساز از دیگر رقبا جامانده اند، رسانه های انگلیسی و در راس آنها "بنگاه سخن پراكنی بریتانیا" یا همان "بی بی سی" معروف است!
مخاطبان بی بی سی كه قدیمی ترین،با سابقه ترین و بزرگترین بنگاه سخن پراكنی در سرتاسر جهان محسوب می شود، هر چه بیشتر از طریق این رسانه حوادث و رخدادهای مربوط به تظاهرات دانشجویی انگلیس را دنبال می كنند، كمتر چیزی دستگیرشان می شود.
بی بی سی كه با امكانات فراوان به صورت شبكه های مختلف تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی در تمام گوشه و كنار جهان خود را به مخاطبان تحمیل كرده و بخش خارجی این بنگاه سخن پراكنی به ویژه بخش رادیویی آن به 33 زبان مختلف جهان اخبار مربوط به رویدادها و تحولات كوچك و بزرگ در تمام نقاط جهان را "به سبك خاص خود" پوشش می دهد، جای تعجب است كه چشم به روی خشونت و ضرب و شتم گسترده پلیس برای سركوب خونین اعتراضات مدنی دانشجویان به افزایش شهریه دانشگاه ها بسته، و اخبار محدودی هم كه از این تظاهرات بی سابقه منتشر می كند، بصورت كاملا گزینشی و در راستای حمایت از دولت و پلیس بریتانیا است.
این بنگاه سخن پراكنی كه در اساسنامه آن به صراحت ادعا شده كه تحت هیچ گونه نفوذ تجاری و سیاسی قرار ندارد و فقط به مخاطبان خود پاسخگو است، وقتی در مقابل رویدادی مثل تظاهرات گسترده دانشجویان انگلیس قرار می گیرد، با برجسته كردن اخباری چون مجروح شدن چند نیروی پلیس،حمله دانشجویان معترض و خشمگین به خودروی حامل "پرنس چارلز" و همسرش و همچنین محكوم كردن این حمله از سوی دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس سعی می كند روی دیگر سكه این حوادث را از نگاه مخاطب مخفی نگاه دارد.
بسیاری از شبكه های تلویزیونی جهان تصاویری از حملات خشن پلیس لندن به دانشجویان معترض پخش كردند كه در این تصاویر به وضوح شاهد بودیم نیروهای پلیس در حالی كه خود را به سپر و كلاه‌خود مجهز كرده بودند، با باتوم و میله های آهنی به دانشجویان جوان حمله می كردند و سر و روی خون آلود دانشجویانی كه از سوی پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، در این تصاویر و عكس های تهیه شده از تظاهرات كاملا مشهود بود.
فیلمی كه از خشونت های پلیس در روز گذشته منتشر شد و بازتاب گسترده ای در رسانه ها یافت، نشان می دهد كه ماموران پلیس در جریان تظاهرات روز پنجشنبه در لندن یك تظاهركننده معلول به نام "جودی مك اینتایر" را از صندلی چرخ دار خود پایین آورده و ضمن كشیدن بدن وی بر روی زمین، او را مورد ضرب و شتم و اهانت قرار می دهند.
همچنین خونریزی مغزی یك دانشجوی 20 ساله به نام "الفی میدوز" بر اثر ضربات باتوم نیروهای پلیس از دیگر حوادث خشونت بار هفته گذشته بود كه تاكنون در رسانه ها منتشر شده است. این دانشجو پنجشنبه شب به مدت سه ساعت تحت عمل جراحی اضطراری قرار گرفت.
البته گویا دوربین های بی بی سی همیشه كمی دیر به سر صحنه می رسیدند و ظاهرا هر بار كه تظاهرات دانشجویی در دانشگاه ها و خیابان های شهرهای مختلف انگلیس طی یك ماه اخیر شكل می گرفت و هر بار كه نیروهای پلیس دانشجویان را مورد هجوم قرار می دادند، تصویر بردارن و خبرنگارن پرتعداد و حرفه ای بی بی سی بنا به دلایلی این صحنه ها را از دست می دادند و همیشه جای این تصاویر و اخبار مربوط به آن در شبكه های خبری تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی بی بی سی خالی بوده و یا بسیار كمرنگ است.
به عنوان مثال بخش فارسی پایگاه اینترنتی بی بی سی در روز سه شنبه هیچ خبر یا گزارشی درباره حوادث اخیر انگلیس نداشت!
اخبار گسترده و پربازتاب مربوط به انتشار تصاویر ده ها نفر از دانشجویان معترض از سوی پلیس و درخواست پلیس از مردم برای شناسایی و معرفی این افراد به عنوان عوامل اصلی ناآرامی ها و همچنین دستگیری تعدادی از دانشجویان و افراد شركت كننده در تظاهرات اعتراض آمیز از جمله اخباری بود كه بی بی سی از پرداختن مناسب به آن خودداری كرد و آن را ندید.
با توجه به اینكه بودجه سالیانه بی بی سی بالغ بر 4 میلیارد و 300 میلیوند پوند است و بخش عمده این بودجه از سوی وزارت امور خارجه انگلیس فراهم می شود، شاید روشی كه بی بی سی برای پوشش حوادث و ناآرامی های اخیر این كشور در پیش گرفته، چندان هم غیرطبیعی و تعجب آور نباشد؛ پوششی خاص كه در واقع با "سرپوش گذاشتن" بر واقعیت های ناخوشایند داخلی این كشور انجام می شود.
با نگاهی به عملكرد بنگاه سخن پراكنی انگلیس در پوشش دادن اخبار و تحولات مربوط به سایر كشورها بخصوص كشورهایی نظیر ایران كه دولت انگلیس اهداف خاصی را درباره آنها دنبال می كند، و نیز با مقایسه ای ساده بین عملكرد به اصطلاح حرفه ای و جهت دار این رسانه پیر در دو كشور ایران و انگلیس، درك این حقیقت كه بی بی سی چه اهدافی را و به نفع چه كسانی دنبال می كند كار چندان سختی نیست.
در بسیاری از موارد بی بی سی به عنوان دست راست دولت انگلیس برای پیشبرد اهداف استعمار پیر در دخالت در امور داخلی كشورها مورد استفاده قرار می گیرد.
سال گذشته در ایران انتخاباتی باشكوه برگزار شد به گونه ای كه شور و حضور مردم در این انتخابات نسبت به تمام دوره های انتخابات در سه دهه گذشته بی سابقه بود؛ حضوری كه به جهانیان ثابت كرد،نظام جمهوری اسلامی ایران امروز از هر زمان دیگر در طی 30 سال اخیر، مقتدرتر و استوار تر است.
از این رو برخی دولت های غربی با بگارگیری ابزار رسانه ای،سوء استفاده از سفارت و دیپلمات های خود در ایران و تحریك كردن مشتی عوامل سست عنصر داخلی و فریب آنها اقدام به ایجاد و هدایت جریان هایی با هدف ضربه زدن به نظام كردند و بدون تردید هدف اصلی آنان پایه ریزی برای كودتا و براندازی نظام بود.
در این میان نقش بی بی سی و تلاش های این رسانه به ویژه بخش فارسی تلویزیون و پایگاه اینترنتی این آن بر كسی پوشیده نیست.
نكته جالب تر این كه بخش فارسی شبكه تلویزیونی بی بی سی در شرایط بسیار حساس و در چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران راه اندازی شده و زمان راه اندازی این شبكه كاملا معنا دار بود.
با مقایسه ای ساده میان نحوه عملكرد بی بی سی در پوشش حوادث پس از انتخابات و نقش آن در هدایت، تحریك و تشدید آن حوادث تلخ از یك سو و عملكرد این رسانه مدعی بی طرفی، در پوشش خبری و تصویری اعتراض های گسترده دانشجویی انگلیس و سرپوش گذاشتن بر زد و خورد های خونین و سركوبگرانه نیروهای دولتی علیه عده‌ای دانشجوی بی دفاع، به روشنی گویای سیاست "یك بام و دو هوا"ی باسابقه ترین و بزرگترین رسانه جهان است.
حال باید بررسی كرد و دید كه بی.بی.سی چرا درمورد این سوژه خبری مهم اینچنین به خواب سنگین فرو رفته و چه زمانی بیدار خواهد شد.
خبرگذاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)

 

 

 

پنج شنبه 25/9/1389 - 6:35 - 0 تشکر 262934

با سلام
این كه ایشون وابسته به دستگاه‌های دولتی و جاسوسی انگلیس و آصهیونیسم هستند، كاملاً مشخصه
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی