انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 1930)
سه شنبه 23/9/1389 - 21:5 -0 تشکر 262547
مشكلات شایع ، دردهای شكمی

یكی از مشكلات شایع ، دردهای شكمی ناشی از توده‌های لگنی ، خصوصاً توده‌های تخمدانی است .
بیماریهای تخمدان ممكن است درنتیجة تغییرات فیزیولوژیك ، عفونت‌ها و یا نئوپلاسم‌های خوش خیم و بدخیم ، ایجاد شوند . بسیاری از تومورهای تخمدان (85%) خوش خیم هستند و آنها در 44-20 سال اتفاق می‌افتد و احتمال اینكه یك تومور اولیه تخمدان بدخیم باشد ، بعد از یائسگی 45% و قبل از یائسگی 13% است . بسیاری از تومورها نشانه‌های غیر اختصاصی خفیفی ایجاد می‌كنند ، از جمله علائمی كه می‌تواند ناشی از كیستهای تخمدانی باشد ، عبارتند از : اتساع شكم ، درد یا احساس ناراحتی در شكم، علائم ادراری یا گوارشی ، خونریزی واژینال ، كه به طوركلی مشكل جدی ایجاد نمی‌كنند مگر در موارد پیچ خوردگی یا پارگی كیست و یا خونریزی به داخل كیست ، كه بیمار با درد حاد شكم ، ضعف ، سرگیجه ، Faint ، تب و فشار ناپایدار مراجعه می‌كند كه جزء اورژانسهای پزشكی بوده و اقدامات مقتضی می‌بایست به صورت اورژانس صورت گیرد .
توده‌های خوش خیم تخمدانی به دو دسته توده‌های غیرنئوپلاستیك و نئوپلاسمهای خوش خیم تخمدان تقسیم می‌شوند :
توده‌های غیر نئوپلاستیك مجموعه‌ای شامل : كیست‌های فولیكولار ، كیست جسم زرد ، كیست‌های تكالوتئین ، اندومتریوم تخمدان و لوتئوم حاملگی می‌باشد . و نئوپلاسمهای خوش خیم شامل : تراتوم كیستیك بالغ ، استرومای تخمدانی و تومورهای اپی‌تلیالی ( سروزسیست آدنوما ، موسینوس سیست ، سیست آدنو فیبروم و تومور برنر ) و تومورهای طناب جنسی ـ استروما ( شامل تكوما و فیبروما ) می باشد.


در كیست‌های تخمدانی غالباً قبل از تشخیص پاتولوژی ، برنامه درمانی بیمار مشخص می‌شود . و این بر اساس علائم ، نوع ، اندازه كیست و همچنین سن بیمار و نهایتاً تمایل بیمار به بچه‌دار شدن می‌باشد .
بیماران با كیست‌های كوچكتر از 4-3 سانتی متر كه علائم خفیف دارند را می‌توان در خانه با مسكن درمان نمود و بوسیله سونوگرافی مكرر پیگیری كرد . و درمورد بیماران با كیست‌های بزرگتر از 4 سانتی‌متر می‌توان از قرص های جلوگیری خوراكی كمك گرفت .
در مورد كیست‌های بزرگتر از 8 سانتی متر و یا در موارد مشكوك به بدخیمی یا عدم جواب به درمان دارویی و یا شك به تورشن یا پارگی ، كیست تخمدان مورد لاپاراتومی قرار می‌گیرد .
نهایتاً تمام نمونه‌های تهیه شده طی لاپاراتومی ، مورد بررسی پاتولوژی قرار می گیرد كه درصورت وجود بدخیمی ، نحوه ادامه درمان بیمار مشخص می‌شود .
ما بررسی را بر روی 100 بیمار با توده غیر نئوپلاستیك تخمدان كه به طور تصادفی از هر دو بیمارستان امام خمینی و رازی اهواز از فروردین سال 1382 لغایت فروردین 1383 انتخاب شده بود انجام دادیم :
((هدف از مطالعه ما بررسی پاتولوژی توده‌های غیر نئوپلاستیك تخمدان بوده است كه در این پژوهش آنالیزهایی نیز انجام شده تا ارتباط بین پاتولوژی توده تخمدانی و فاكتورهایی كه در شرح حال بیمار می‌باشد بررسی شود كه نتایج آنها به طور اختصار به صورت زیر می‌باشد )):


پاتولوژی
شایعترین پاتولوژی دراین 100 مورد ، كورپوس لوتئوم (45%) بود . و نادرترین ، لوتئوم حاملگی (1%) موارد بوده است .
(شایعترین محدودة سنی كیست‌های خوش خیم تخمدانی بین 15تا 20 سال بوده است .)
وضعیت قاعدگی
58 % بیماران قاعدگی های منظم داشته‌اند.


روش جلوگیری از بارداری
در مورد نحوة پیشگیری از بارداری 77% موارد از هیچگونه روشی استفاده نمی‌كردند و از بین مواردی كه پیشگیری داشته‌اند ، شایعترین وسیله قرص جلوگیری بوده است .
در بیمارانی كه قرص جلوگیری مصرف می‌كردند ، شایعترین پاتولوژی كورپوس لوتئوم بوده است .


شكایت اصلی بیمار
شایعترین شكایت بیماران درد شكم بود و در بیمارانی كه با درد شكم مراجعه كرده‌اند ، شایعترین پاتولوژی كورپوس لوتئوم بوده است .


محل كیست
در مورد محل كیست ، 51% كیستها در تخمدان سمت چپ قرار داشتند .و 42% موارد در تخمدان سمت راست و 7% موارد در هر دو تخمدان كیست مشاهده شد .
یافته حین عمل جراحی
شایعترین یافته‌ها حین عمل جراحی پارگی كیست بوده است .

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی