انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 10115)
سه شنبه 23/9/1389 - 18:12 -0 تشکر 262494
کیست تخمدان از نوع آدنوم یا سرویسیت آدنوما


بیمار ا.ج 28 ساله، متأهل، دارای یک فرزند با گروه خونی +B که در تاریخ 29 اردیبهشت 88 با علامت درد شکم و احساس حرکت کیست در داخل شکم بستری شده است. یک کیست بزرگ یک طرفه بدون چسبندگی به اطراف دارد که حاوی مایع به اقطار 20  در 15 است  و تا ناحیه زیر ناف و فلانک چپ کشیده شده و رحم و مثانه را به طرف  پایین جا به جا کرده بیمار حدود 7 ماه بود که کیست داشت و از 3 ماه پیش احساس می کرد که چیزی در داخل شکمش  حرکت می کند . بیمار 2 واحد پک سل گرفته است . برای پیشگیری از عفونت کفلین می گیرد. لاپاراتومی  شده است.

Hb=11

HCT= 13

 


 

کیست تخمدان از نوع  آدنوم یا سرویسیت آدنوما

کیست آدنومای سروزی و موسینوس شایع ترین نئوپلاسم های خوش خیم اپی تلیان تخمدان هستند. محدودۀ سنی ابتلا 20 تا 50 سال است. این تومورها در 12 تا 20 درصد بیماران دوطرفه هستند. نشانه ها متغیرند در بسیاری از بیماران تشخیص در حین معاینه ی لگنی معمول داده می شود. از نظر ظاهری این کیست معمولاً تک حفره ای که قطر آن از 5 تا 15 سانتیمتر متغیر است. از نظر میکروسکوپی لایه اپی تلیان می تواند از سلول های مکعبی ساده مشابه اپی تلیوم سطح تخمدان تا سلول های استوانه ای  بلند مشابه اپی تلیوم لوله فالوپ متغیر باشد. سلول های مژکدار و ترشحی ممکن است دیده شوند. میتوز نادر است و آتیپی هسته وجود ندارد. در بیمارانی که تعداد فرزندان خود را کامل کرده اند سالپنگو اوفورکتومی یک طرفه انجام می گیرد. در بیماران با تومور های دوطرفه به جای سالپنگو اوفورکتومی  دو طرفه معقول است که  هیسترکتومی انجام دهند در صورتی که خواهان حفظ قدرت با روری نباشند ولی در غیر اینصورت حتماً هیسترکتومی ضروری نیست. با توجه به اینکه این بیماری یک بیماری شایع است لذا باید تدابیر لازم صورت گیرد. حمایت عاطفی و آموزشی از خانواده ها از مداخلات مهم است.

 


 

ایسن ملک محمودی، دانشجوی پرستاری، واحد کاراموزی در عرصه پرستاری مادران و نوزادان، گرگان

استاد راهنما: دکتر لیلا جویباری

سه شنبه 23/9/1389 - 21:4 - 0 تشکر 262544

یه چند تا نکته رو برای دوستان توضیح بدم
لاپاراتومی یعنی جراحی شكم و ورود به لگن که در جراحی که برای رحم انجام میشه به دو صورت لاپاراسكوپی یا لاپاراتومی است

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی