انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 1275)
سه شنبه 23/9/1389 - 17:35 -0 تشکر 262463
MRAngiography یا همون ام آر ای چیست؟

MRA چیست؟

MRI از امواج رادیویی و میدانهای مغناطیسی قوی به جای X-Ray به منظور تهیه تصاویر واضح و با جزئیات از ارگانها و اعضا بدن استفاده می كند. MRA می تواند اختلالات قلبی و ضربات و بیمارهای عروق قلبی را آشكارسازی، تشخیص و درمان كند.

MRA می تواند تصاویری با جزئیات واضح بدون استفاده از هیچ ماده كنتراست را تهیه كند. هر چند این مواد كنتراست معمولا" تصاویر واضحی را ایجاد می كنند.

این آزمون چگونه انجام می شود؟

MRI آزمونی منحصر به فرد است و برخلاف روشهای X-Ray، مطالعات رادیوایزوتوپ و حتی سی تی اسكن بر اساس تشعشع نمی باشد. در عوض، MRI از امواج رادیویی و میدانهای قوی مغناطیسی برای تهیه تصاویر شارپ حتی برای دیدن انواع مختلفی از بافتهای داخل ارگانها استفاده می كند.

چگونه باید برای این آزمون آماده شوم؟

چون میدانهای مغناطیسی قوی در MRI مواد فلزی فرومگنیك موجود در بدن را به سمت خود می كشد، پس به پرسنل بخش MRI در مورد موارد زیر خبر دهید:

· داشتن لگن مصنوعی، پیس میكر قلبی، كاتتر تزریق، IUD یا هر چیز فلزی مثل كلیپس ها، سوزن ها پیچ ها و یا موراد جراحی در بدن خود.

· داشتن خال كوبی یا خط چشم دائمی.

· داشتن گلوله در بدن.

· داشتن پركردگی دندان- این مورد تحت تاثیر مغناطیس قرار نمی گیرند ولی در تصاویر ایجاد اشكال می كنند.

· داشتن حساسیت دارویی.

· داشتن هرگونه جراحی .

· وضعیت بارداری.

تنها در صورتی كه بیش از 6-4 هفته از قرار گرفتن ، مواردی مثل وسایل جراحی، كلیپس ها، دریچه ها، گیره ها در بدن گذشته باشد، در طول آزمون MRI هیچ خطری نخواهد داشت. اگر هر گونه شكی در مورد تكه های فلزی بود برای آشكار سازی از X-Ray استفاده كنید.

این آزمون چگونه اجرا می شود؟

1. شما در یك تخت محرک قرار خواهید گرفت و یك وسیله به نام كویل سطحی به دور بدن قرار خواهد گرفت.

2. بعد از حركت شما به سمت یونیت MRI، تكنولوژیسیت اتاق را ترك كرده و تصاویر MRI گرفته خواهد شد.

3. شما می توانید با تكنولوژیست MRI در صورت نیاز در طول آزمون صحبت كنید.

4. بر طبق تعداد تصاویر مورد نیاز ، آزمون بین 20-30 دقیقه طول خواهد كشید.

5. از شما خواسته می شود كه در طول آزمون بی حركت باشید.

6. بعضی از بیماران نیاز به تزریق ماده كنتراست به منظور تشخیص بهتر بعضی از بافتها یا عروق خونی دارند. سوزن كوچكی به صورت داخل وریدی به ورید بازو یا دست شما وارد خواهد شد.

7. بعد از اتمام آزمون از شما خواسته می شود كه تا آماده سازی تصاویر با كیفیت مناسب منتظر بماند.

در طول آزمون MRI من چه چیزی احساس می كنم؟

MRI هیچ دردی ندارد ولی ممكن است شما به علت قرار گیری در یك محفظه بسته یا از ساكن ماندن ناراحت باشید. شما ممكن است در منطقه تحت آزمون مقداری گرما احساس كنید. اگر كنتراست مورد نیاز باشد، ممكن است در مكان تزریق احساس ناراحتی كنید و در طول مسیر تزریق احساس سرما كنید. بیماران صداهای بسیار بلندی را در زمانهای خاصی خواهند شنید كه می تواند آزاردهنده باشد. استفاده از گوشی یا هدفون كمك كننده است.

چه كسی این تصاویر را تفسیر می كند؟

رادیولوژیستی كه در MRI تخصص دارد تفسیر یافته ها را بر عهده دارد. او در مورد نتایج با شما صحبت نخواهد كرد ولی گزارشی از اطلاعات را برای پزشك مربوطه خواهد فرستاد كه او نتایج را به شما خواهد گفت.

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی