انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 368)
سه شنبه 23/9/1389 - 14:49 -0 تشکر 262323
مغز ما چگونه مطالب تازه را می‌آموزد؟ , دانشمندان «حلقه مفقوده» تقویت كننده بالقوه حافظه را كشف كردند

پژوهشگران حلقه مفقوده‌ای را كشف كرده‌اند كه تعامل میان حالت مغز و ماشه‌های عصبی كه عهده دار یادگیری هستند را توضیح می‌دهد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، خبر نویدبخش در این كشف آن است كه به صورت بالقوه می‌تواند به راه‌های جدیدی برای تقویت كنش شناختی در مقابله با بیماری‌هایی مانند آلزایمر و نیز تقویت حافظه در افراد سالم منتهی شود.

استیل كولین در هنگام یادگیری در مغز تولید شده و برای كسب حافظه‌های جدید كلیدی است. نقش این ماده آن است كه كنش دریافت‌گرهای NMDA - پروتیین‌هایی كه قدرت پیوند میان سلول‌های عصبی در مغز را كنترل می‌كنند- را آسان‌تر می‌سازد.

بر اساس یافته‌های پژوهشگران دانشكده روانشناسی و داروسازی دانشگاه بریستول كه در مجله علمی نورون انتشار یافته، استیل كولین از راه بازدارندگی فعالیت سایر پروتیین‌هایی كه كانال‌های SK نامیده می‌شوند و نقش عادی آن‌ها محدودسازی كنش دریافتگرهای NMDA است، این آسان سازی را انجام می‌دهد.

كشف نقشی برای كانال‌های SK دیدگاه‌های تازه‌ای در مورد سازوكارهایی كه زیربنای یادگیری و حافظه را تشكیل می‌دهند، ایجاد می‌كند.

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی