انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 583)
سه شنبه 23/9/1389 - 13:41 -0 تشکر 262280
جادوی گوش کردن

توانایی شما در درست گوش کردن در یک گفتگوی کاری یا اجتماعی به اندازه دیگر مهارت هایی که تاکنون در خود تقویت کرده اید به شما کمک خواهد کرد. یکی ازمهمترین مشخصات یک رهبر ، توانایی او در جمع آوری اطلاعات از طریق سوال کردن و گوش دادن دقیق به آن چیزی است که دیگران می گویند.
احساس همدردی و همدلی یعنی توانایی در درک و حساسیت نسبت به آنچه که مردم می گویند و منظور واقعی آنهاست . این ویژگی همان هوش اجتماعی است یعنی پر کاربردترین و مورد احترام ترین نوع هوش در جامعه می باشد که خوشبختانه می توان آن را با تبدیل شدن به یک شنونده خوب آموخت.

سه شنبه 23/9/1389 - 13:40 - 0 تشکر 262277

  چهار کلید برای گوش دادن موثر

چهار کلید موثر برای خب گوش دادن وجود دارد که اگر شما در آنها مهارت پیدا کنید ، ضریب شیفته گری شما با سرعت بالا خواهد رفت . این کلید ها عبارتند از 1) با توجه گوش کنید،2) قبل از جواب دادن کمی مکث کنید ، 3) برای روشن شدن مطلب ، سوال کنید ،4)نتیجه را نشان دهید .

سه شنبه 23/9/1389 - 13:44 - 0 تشکر 262282

 با توجه گوش دادن

حرف گوینده را قطع نکنید . با سکوت کامل طوری به حرف های گوینده گوش کنید که انگار در این لحظه در دنیا هیچ برای شما مهمتر از آنچه گفته می شود ، وجود ندارد .
اگر کسی می خواهد با شما حرف بزند مخصوصا در منزل ، بلافاصله هر کاری را در دست دارید زمین بگذاریید و تمام توجهتان را متوجه آن شخص کنید .
تلویزیون را خاموش کنید . کتاب یا روزنامه تان را ببندید و تماما بر آنچه که شخص دیگر به شما می گوید ، متمرکز شوید . این رفتار به طور واضح به چشم می آید و مورد قبول قرار می گیرد و به شما یک نیروی احساسی عظیم در این گفتگو می دهد . به گونه ای گوش دهید که گویی از شنیدن آنچه دیگران می گویند میخکوب شده اید . هنگامی که حرف های یک نفر عمیقا توسط یک نفر شنیده می شود از لحاظ بیوشیمیایی تحت تاثیر قرار می گیرد و مغزش اندورفین که داروی شادی آور طبیعی است را ترشح می کند که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودش پیدا کند . ارزش شخصیتش افزایش می یابد و خودش را بیشتر دوست خواهد داشت و همه این ها سبب می شود تا او شما را به خاطر گوش کردن با دقت ، بیشتر دوست بدارد و به شما اطمینان کند . مسلما مزایای این اتفاق غیر قابل باور است .

سه شنبه 23/9/1389 - 13:48 - 0 تشکر 262284

نگاه در چشمان طرف مقابل

چطور متوجه می شوید که یک نفر به شما گوش می کند. اولین نشانه ی ساده و روشن، نگاه کردن در چشمهای یکدیگر است. اگر کسی به شما نگاه نمی کند، یعنی به شما گوش نمی دهد.
چند بار تا امروز شنیده اید یا خودتان تکرار کرده اید` وقتی دارم باهات حرف می زنم به من نگاه کن` . می دانید چقدر آزار دهنده است وقتی اشخاصی که با آنها صحبت می کنید به شما نگاه نکنند و در عوض چقدر آرامش بخش خواهد بود هنگامی که آنها به شما نگاه می کنند.

سه شنبه 23/9/1389 - 13:49 - 0 تشکر 262285

 دایره های ارتباطی

سه دایره هم مرکز را با مرکزیت خودتان در نظر بگیرید. دایره اول، دو قدم از شما به طرف بیرون است. این فضای شخصی شماست که متعلق به اعضای خانواده و افراد بسیار نزدیک به شماست. اگر شما به عنوان یک همکار یا یک نفر آشنا وارد این حریم شوید احساس خوشایندی را در طرف مقابل ایجاد خواهید کرد. این کار شما شبیه به وقتی است که یک نفر تلاش می کند تا با نزدیک شدن به صورت شما، شما را بترساند.
دایره دوم از دو تا شش قدمی ، مربوط به همکاران و آشنایان است. اگر می خواهید کسی را تحت تاثیر قرار دهید مطمئن شوید که در زمان صحبت با دیگران در فاصله مناسب می ایستید یا می نشینید. نه دورتر و نه نزدیک تر
دایره سوم از هشت تا ده قدمی ، فاصله محافظتی بین شما و یک نفر غریبه است. هر گونه حرکتی از طرف یک غریبه به داخل محدوده اجتماعی شما، یعنی داخل هشت قدم، شما را هوشیار و گوش به زنگ می کند.
همه این موارد را که انجام دهید به طرف مقابلتان می فهماند که آنچه به شما می گوید برای شما جذاب است. این روش در آنها احساس خوبی بوجود می آورد و آنها به این دلیل شما را دوست خواهند داشت.

سه شنبه 23/9/1389 - 13:51 - 0 تشکر 262286

 به مردم اجازه دهید تا فکر کنند

ما به خوبی افراد زیادی را می شناسیم که خیلی تند حرف می زنند و گوش دادن به آنها کار بسیار سختی است. حتی ممکن است شما یکی از آنها باشید. مشکل حرف زدن سریع ، این است که یکنواختی آن تاثیر منفی بر روی طرف مقابل می گذارد. کسانی که سریع حرف می زنند به شما اجازه فکر کردن نمی دهند. این افراد شما را به یاد فروشندگان حراجی یا دلال هایی که سعی می کنند چیزی که به نظرتان زیاد جالب نیست را به شما قالب کنند می اندازد. حرف زدن سریع صدای گوینده را از حالت معقول خارج می کند و به او حالت خودخواهانه می دهد که بر صداقت و درستی او در دید دیگران تاثیر می گذارد و به نظر می رسد که فقط به حرفی که خودش می زند توجه دارد. مطمئن باشید سریع حرف زدن هرگونه شناسی برای شیفته کردن طرف مقابل را از بین می برد.

سه شنبه 23/9/1389 - 13:53 - 0 تشکر 262288

 دیگران را با صدای خود شیفته کنید

لحن حرف زدن شما تاثیر عمیقی بر حالات و میزان دریافت کسی که با او حرف می زنید دارد. لحن صدای شما حاوی حدود 38 درصد از پیام شماست. دوست دارید به چه کسی گوش دهید؟ کسی که با صدای بلند و خش دار گوش شما را آزار می دهد و شما آرزو می کنید که ای کاش جای دیگری بودید یا کسی که می تواند با صدای گرمش احساس دراز کشیدن بر روی یک پتوی حریر را در شما به وجود بیاورد و شما را شیفته خود کند. در مورد صداهای یکنواخت و کسالت آور چه می گویید؟ مطمئن باشید که این صداها توجه و درک شنونده را کاهش می دهد. شما باید از صدایتان مثل گویندگان داستان استفاده کنید؛ یعنی با حرکات و لحنی که هر چه را می گویید، حتی اگر در مورد هوا یا قیمت سهام است جذاب کند. سعی کنید یک قصه گو باشید تا یک منشی تلفنی.

شنبه 27/9/1389 - 0:10 - 0 تشکر 263512

کاملاً موافق نیستم چون گاهی که با دوستم قدم می زنم و به اطراف نگاه می کنم کاملاً به اون گوش می کنم و تمام حواسم متوجه حرفهاشه. + خیلی اوقات دیگه در شرایط دیگری که به طرف مقابلم نگاه نمی کنم ولی با توجه کامل گوش می کنم

 

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

شنبه 25/10/1389 - 20:57 - 0 تشکر 274370

این مقالات قرانی است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی