سينما و تلویزیون (بازدید: 305)
سه شنبه 23/9/1389 - 12:51 -0 تشکر 262254
گزارشی از بازار داغ تولید فیلم در سینمای ایران

این روزها كارگردانان نسل های مختلف سینمای ایران با وجود همه ی گلایه ها و كاستی ها در مرحله تولید و نمایش، مشغول آماده سازی فیلم هایشان هستند،عده ای در مرحله فیلمبرداری و گروهی دیگر در مراحل فنی، فیلم هایشان را برای نمایش آماده می كنند.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «ابراهیم حاتمی كیا» این روزها مشغول ساخت فیلم سینمایی جدیدش «بانوی شهر ما» است. این فیلم مضمونی اجتماعی دارد.

حاتمی كیا بعد از «دعوت» دوباره به سراغ موضوعی اجتماعی شهری رفته و داستان فیلم جدیدش درباره ی زنی است كه یك مجموعه ی فرهنگی را اداره می كند و حوادثی پیرامون این مساله به وقوع می پیوندد. رویا تیموریان، سیامک صفری، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، بهروز شعیبی، هدی ناصح و رضا كیانیان بازیگران این فیلم هستند.

فیلمبرداری «من مادر هستم» به كارگردانی «فریدون جیرانی» كه یك ملودرام جنایی است، نیز در تهران به تازگی به پایان رسیده است.

این فیلم با بازی باران کوثری، حبیب رضایی، فرهاد اصلانی، امیر حسین آرمان، هدایت الله سجادی، آرمان صورتگر، کریم عباسی و پانته آ بهرام با حضور هنگامه قاضیانی در نقش ناهید مشرقی داستان یک خانواده از طبقه متوسط جامعه است که در یک شرایط بحرانی به بررسی و ارزیابی زندگی خود می پردازند.

فیلمبرداری «خیابان های آرام» كمال تبریزی براساس فیلمنامه ی كامبوزیا پرتوی در ارمنستان پایان یافت و اكنون در حال تدوین، اجرای جلوه های ویژه و ضبط موسیقی است. این فیلم مضمونی اجتماعی دارد كه رگه هایی از كمدی در آن به كار گرفته شده است.

نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، حسن معجونی و لعیا زنگنه بازیگران اصلی این فیلم كه از مایه های اجتماعی برخوردار است و حال و هوای طنز دارد هستند.

عبدالرضا كاهانی نیز «اسب حیوان نجیبی است» را در سكوت خبری مقابل دوربین برد، اخیرا فیلمبرداری را به پایان رسانده و این روزها تدوین فیلم تا مرز 70 درصد انجام شده و ادامه دارد.

بازیگران این فیلم به ترتیب ورود رضا عطاران، حبیب رضایی، پارسا پیروزفر، مهتاب كرامتی، كارن همایونفر، باران كوثری، مهران احمدی هستند و در خلاصه داستانش آمده است:«چند نفر در یك شب ناخواسته با هم همراه می شوند.»

«روز رستاخیز» احمدرضا درویش هم كه كاملا در سكوت خبری مراحل فیلمبرداری اش را سپری می كند و تا یك ماه آینده فیلمبرداری ادامه دارد.

فیلمبرداری «گل چهره» به كارگردانی وحید موساییان هم از نیمه گذشته است و عوامل این فیلم در تلاشند كه نخستین نمایش خود را در جشنواره ی فجر داشته باشند. این فیلم كه با مشاركت بنیاد سینمایی فارابی در حال تهیه است براساس یك رویداد واقعی روایت می شود.

مهرداد فرید نیز كه در ماه های گذشته «از ما بهترون» را در پرده اكران داشت، فیلمبرداری «ما سه نفر» را كه از 12 مهرماه در تهران و لواسان آغاز كرده بود، به پایان رساند.

«شور شیرین» به كارگردانی «جواد اردكانی» با مشاركت بنیاد سینمایی فارابی در حال ساخت است و نیمی از مراحل فیلمبرداری خود را سپری كرده است. فیلمبرداری «شور شیرین» از اواخر مهر آغاز شده بود. این فیلم در ژانر دفاع مقدس و با موضوع «درگیری های شهید محمود كاوه با گروهك های خود انقلاب در كردستان» و داستان های مرتبط در حال ساخت است.

كیانوش عیاری نیز فیلمبرداری «خانه پدری» را به تازگی به پایان برده است.

«جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی نیز این روزها مراحل تدوین را پشت سر می گذارد، فیلمی كه پیش از اكران،جایزه آسیاپاسفیك را در بخش فیلم نامه گرفت.

«گلوگاه شیطان» دیگر فیلم سینمایی ژانر دفاع مقدس نیز به كارگردانی «حمید بهمنی» مراحل پس از فیلمبرداری را سپری می كند و عوامل این فیلم در تلاش هستند تا «گلوگاه شیطان» را برای جشنواره ی فیلم فجر سال جاری آماده كنند.

بنا بر این گزارش، دوبله ی آخرین ساخته ی «مسعود كیمیایی» به نام «جرم» نیز پایان پذیرفته و این فیلم در حال سپری كردن مراحل پایانی تولید است.

«این خانه من نیست» نام جهانی Biack Noise به كارگردانی «بهروز افخمی» فیلمبرداری خود را در كانادا به پایان برده و در مرحله ی تدوین به سر می برد.

از فیلم های آماده نمایش هم می توان به «پرنسیب» تهمینه میلانی اشاره كرد؛ فیلمی كه از ستاره ای چون بهرام رادان در آن بهره گرفته است.

رسول صدرعاملی هم دو فیلم را برای نمایش آماده می كند، «زندگی با چشمان بسته» و «شب و قسم به دلتنگی». «زندگی با چشمان بسته» را این كارگردان دو سال قبل با بازی ترانه علیدوستی، حامدبهداد، پولادكیمیایی و پریوش نظریه ساخت و سال گذشته به دلیل اینكه مراحل صداگذاری فیلم به اتمام نرسیده بود، نتوانست در جشنواره فیلم فجر شركت كند؛ اما این بار با سپری شدن مراحل فنی، احتمالا در جشنواره حضور خواهد داشت.

و اما «شب و قسم به دلتنگی» فیلمی كه در یك سال اخیر رسول صدرعاملی جلوی دوربین برد، گویا تكمیل سه گانه اش درباره زائران امام رضا (ع) است. در این فیلم حمید فرخ نژاد، پریوش نظریه و بیتا فرهی مقابل دوربین رفته اند. فیلم با مضمون زیارت است و درباره امیر و مهرانه، زن و شوهری كه چشم دیدن یكدیگر را ندارند و همه وجودشان سرشار از نفرت از هم است؛ به طوری كه اگر توانش را داشتند، یكدیگر را می كشتند، اما ناچارند یك شبانه روز با هم باشند.

محمد بزرگ نیا نیز با پروژه تاریخی «راه آبی ابریشم» كه این روزها مراحل فنی را سپری می كند، یك فیلم برای نمایش آماده می كند. فیلمی تاریخی با حضور چهره هایی چون بهرام رادان، رضا كیانیان، داریوش ارجمند و عزت الله انتظامی.

فریدون جیرانی «قصه پریا» را هم آماده نمایش دارد، فیلمی با بازی مهناز افشار، مصطفی زمانی، بیژن امكانیان، باران كوثری، ستاره اسكندری و آهو خردمند كه داستانی اجتماعی دارد و با روایت متفاوت از نفوذ اعتیاد در جوانان، سعی در کندوکاو این موضوع دارد.

اما نیكی كریمی چند ماه گذشته «سوت پایان» را به عنوان سومین كار سینمایی اش بعد از «یك شب» و «چند روز بعد» مقابل دوربین برده است؛ فیلمی با مضمون فیلم های قبلی اش یك اثر اجتماعی که خود نگارش فیلمنامه آن را برعهده داشته است. در این فیلم زوج مستندسازی درگیر مشکلات سوژه فیلم خود می شوند و تا پایان راه او را همراهی می کنند . نیكی كریمی، شهاب حسینی، آتیلا پسیانی، اشكان خطیبی، رامونا شاه، غزاله رشیدی و نادر فلاح در سوت پایان مقابل دوربین رفته اند و این فیلم هم این روزها برای نمایش آماده می شود.

مازیار میری كارگردان «پاداش سكوت» و فیلم پرحاشیه «كتاب قانون»، نیز «سعادت آباد» را برای نمایش آماده می كند كه این روزها در مراحل فنی متوقف است.

این فیلم با مضمون اجتماعی درباره یاسی كه در زندگی مشترك اش با محسن دچار تردیدهایی شده، می خواهد برای شوهرش جشن تولدی بگیرد و خاطراتی را یادآوری كند. در این فیلم لیلا حاتمی، مهناز افشار، هنگامه قاضیانی، حسین یاری، امیر آقایی، مینا ساداتی و حامد بهداد حضور دارند.

علیرضا داودنژاد فیلم «مرهم» را برای نمایش آماده دارد، «مرهم» داستان دختر معتادی با بازی طناز طباطبایی است كه از خانه فرار می كند و مادربزرگش با بازی احترام حبیبیان او را تعقیب می كند.

اما علی رفیعی كارگردان قدیمی تئاتر برای دومین تجربه سینمایی اش بعد از «ماهی ها عاشق می شوند» این بار قرار است روایت «آقایوسف» را بر پرده سینماها ببرد.

«آقا یوسف» با بازی مهدی هاشمی بازنشسته ای است كه از پنج سال پیش پنهان از چشم دخترش در خانه های مردم كار می كند. حوادثی كه در این خانه ها، بویژه در دومین خانه رخ می دهد، مستقیما به او ربط پیدا می كند و زندگی او را دگرگون می سازد... در این فیلم هانیه توسلی، شاهرخ فروتنیان، پگاه آهنگرانی، لادن مستوفی، مریم سعادت، سهیلا رضوی و ستاره اسكندری هم بازی می كنند.

علیرضا امینی كارگردان بعد «از هفت دقیقه تا پاییز» اخیرا فیلم «انتهای خیابان هشتم» را مقابل دوربین برد و این روزها فیلم برای نمایش آماده می شود.

در فیلم جدید امینی، صابر ابر و ترانه علیدوستی بازی می كنند و فیلم روایت «نیلوفر» است كه خانواده اش باید ظرف سه روز مبلغ سنگینی را جور كنند؛ اما هرچه زمان می گذرد، نیلوفر متوجه می شود كه سرنوشت دیگری پیش روی اوست.

احمدرضا معتمدی هم كه سال 85 «قاعده بازی» را ساخت، پس از 4 سال فیلم جدیدش «آلزایمر» را ساخت،فیلمی كه درباره مردی است كه طی تصادفی،دچار فراموشی می شود.

و رضا میركریمی سه سال پس از ساخت فیلم «به همین سادگی» این روزها «یک حبه قند» را برای نمایش آماده می كند.

ماجرای «یك حبه قند» كه در آن رضاکیانیان، سعیدپورصمیمی، نگارجواهریان، فرهاد اصلانی، اصغرهمت، هدایت هاشمی، پریوش نظریه، نگارعابدی، ریما رامین فر، سهیلا رضوی، شمسی فضل الهی و پونه عبدالکریم زاده به ایفای نقش پرداخته اند، در خانه باغی قدیمی و سرسبز می گذرد. سکوت خانه باغ قدیمی و سرسبز با ورود مهمانانی درهم می شکند. چهار دختر این خانه همراه همسر و فرزندانشان برای عروسی خواهرکوچکترشان «پسندیده» به یاری مادر شتافته اند. این اقامت برای خواهران و باجناق ها شاید دردسر باشد، ولی برای بچه ها یک آرزوی بزرگ است تا اینکه …

اسامی دیگر فیلم های كه فیلمبرداری شان طی چند ماه گذشته به اتمام رسیده و برای نمایش آماده می شوند نیز عبارتند از: جنوب آسمان (جمال شورجه )، قفس طلایی (محمد زرین دست)، اینجا تاریک نیست (محمدرضا خاکی)، بن بست (ایرج قادری)، راز آفرینش (قاسم جعفری) سبب من (بهرام بهرامیان) و ناگهان (مرتضی احمدی هرندی(، در جستجوی کرایس (عباس رافعی)، بهشت اینجاست (حمید سلیمیان) ، شور شیرین (جواد اردکانی)، گلوگاه شیطان (حمید بهمنی)، قبیله من (غلامرضا آزادی)، آسمان هشتم (حسن نجفی)، بخشگی شانس (کاظم راست گفتار)، برف روی شیروانی داغ (محمدهادی کریمی) ، بستنی یخی (داماد خجالتی) (آرش معیریان)، به سوی آفتاب (فریال بهزاد) ، پایان دوم (یعقوب غفاری)، پرنده باز(عطا الله سلمانیان)، پیتزا مخلوط (حسین قاسمی جامی)، چگونه میلیاردر شدم (علی عبدالعلی زاده)، خانه امن است (ناصر رفایی) ، در انتهای تاریکی (رضا قهرمانی)، دلقک ماهی (عباس مرادیان)، دنیای پرامید (هوشنگ درویش پور)، دوباره پرواز کن (محمدعلی طالبی)، راز موفقیت (عباس مرادیان)، راند هفتم (روشن خاموش روشن) (حمیدرضا چارکچیان)، روانخانه (عباس خواجوند)، سنجاقک های برکه سبز (علی قوی تن)، سه درجه تب (حمیدرضا صلاحمند)، سه نفر روی یک خط (خسرو ملکان)، سهم من از زندگی (حجت اله سیفی)، عروسک تکخال (ابراهیم وحیدزاده) کنسرت روی آب (جهانگیر جهانگیری)، نزدیک تر از آشنا (رضا سرکانیان)، دیو و دلبر (وحید نیکخواه آزاد)، ورود آقایان ممنوع (رامبد جوان)، ورود زنده ها ممنوع (جواد مزدآبادی) ، مسلخ عاشقان (كریم آتشی)، سیزده و پنجاه و نه (سامان سالور)، مرگ کسب و کار من است (امیر حسین ثقفی)، ، چشم (جمیل رستمی) ، همه چی آرومه (مصطفی منصوریار) ، «تهران 1500 (بهرام عظیمی)، خنده باران (معجون سحرآمیز) (بهرام کاظمی)، مصائب چارلی (علیرضا سعادت نیا ، اخلاقتو خوب کن (مسعود اطبایی)، پرتقال خونی (سیروس الوند)، آژانس ازدواج (محمد درمنش) و سیب و سلما (حبیب الله بهمنی).

 

 

سه شنبه 23/9/1389 - 21:0 - 0 تشکر 262538

بسیار جالب و خواندنی بود بی نهایت ممنونم

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی