انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1690)
سه شنبه 23/9/1389 - 9:58 -0 تشکر 262168
ستاره قطبی

با سلام به همه دوستان عزیز

من متاسفانه هیچ آشنایی با نجوم ندارم و می خوام یه راهنمایی ازتون بگیرم

چه جوری میشه توی این آسمون پر دود و آلوده كه فقط ماه و یكی دوتا ستاره توش پیداست ستاره قطبی رو پیدا كنم (برای پیدا كردن جهت شمال)

ممنون میشم اگه راهنماییم كنید 

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 23/9/1389 - 13:17 - 0 تشکر 262266

اگه صورت فلکی دب اکبر یا همون آبگردان معروف رو نمی بینید که هیچ ولی اگه اون قابل رویته، دو ستاره ای که لبه آبریز آبگردان رو میسازن رو به اندازه 5 برابر فاصله شون امتداد بدید به ستاره قطبی می رسید.
اما اگه اونا رو نمی بینید یه راه هست. ماه در نیمه اول ماه قمری به شکل هلالی است که اگه دو سرش رو با یه خط به هم وصل کنید و امتداد بدید حرف P رو میسازه و در نیمه دوم ماه قمری حرف q رو. خب الان نیمه اول ماه قمری هستیم یعنی امشب شب نهم محرمه درسته؟
دو سر هلال ماه رو به هم وصل کنید شکل Pرو میسازه. سمت محدب p به غرب اشاره داره و سمت مقابلش میشه شرق. الان طوری بایستید که دست راستتون شرق و دست چپتون غرب باشه. روبروتون میشه شمال و ستاره قطبی اگه پیدا باشه روبروتونه.
امیدوارم سخت نگفته باشم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 23/9/1389 - 13:38 - 0 تشکر 262275

در تکمیل توضیحات مدمن گرامی

پیدا كردن جهت شمال به وسیله ستاره قطبی :

ستاره قطبی (Polaris) یا جدی بهترین و دایمی ترین وسیله برای پیدا كردن جهت شمال در نیمكره ی شمالی است و در صورتی كه به طرف این ستاره بایستیم ، به طرف شمال جغرافیایی ایستاده ایم.

» برای اینكه بتوانیم ستاره ی قطبی را از دیگر ستارگان تشخیص دهیم میتوانیم از صورتهای فلكی دب اكبر ، دب اصغر ، ذات الكرسی استفاده كنیم :

1. صورت فلكی دب اصغر ( یا خرس كوچك ) شامل هفت ستراه به شكل ملاقه است و ستاره ی قطبی پر نورترین ستاره و انتهایی ترین ستاره روی دستگیره یك ملاقه است . از آنجایی كه در همه شبهای فصول سال ، ستاره های دب اصغر دیده نمی شود از دیگر صور فلكی نیز برای پیدا كردن ستاره قطبی استفاده می شود . اگر چه هر یك از صور فوق در همه شبها دیده نمی شود ، اما همواره یكی از صور فلكی دب اكبر یا ذات الكرسی را می توان در آسمان صاف مشاهده كرد .


2. صورت فلكی دب اكبر یا خرس بزرگ:

شامل هفت ستاره به شكل ملاقه است كه اگر فاصله دو ستاره انتهایی آبریز ملاقه را به طور فرضی پنج برابر كنیم به ستاره قطبی می رسیم. با استفاده از صورت فلكی ذات الكرسی كه  به صورت حرف انگلیسی wاست ، كافی است كه فاصله دو ستاره ای ضلع داخلی w را به طور فرضی پنج برابر كنیم تا به ستاره قطبی برسیم .

پیدا كردن جهات با استفاده از اشكال ماه :

در مدت 30 روز ، ماه از هلال شروع می شود و تا روز 13 و 14 و 15 به دایره كامل (بدر ) می رسد و دوباره به صورت هلال می گردد و ناپدید می شود . با توجه به تغییر شكل ماهن ، به ترتیب بالا می توان جهتها را پیدا كرد . در نیمه اول كه ماه در هلال شروع و به بدر ختم می شود‌، ماه به طوئر متوسط از غروب تا نیمه شب در آسمان قابل رویت است و بر آمدگی هلال به طرف غرب و قسمت داخلی قوس آن به طرف شرق است. با ادامه دادن فرضی امتداد ماه تا افق ، جهات مذكور به دست می آید . در نیمه ی دوم كه ماه از حالت بدر كامل به هلال می رسد ، بر آمدگی هلال ماه به طرف شرق و قسمت داخلی آن به طرف غرب قرار می گیرد و از نیمه ی شب الی صبح در آسمان قابل رویت است .پیدا كردن جهات توسط  خوشه پروین :

دسته ای ستاره در حدود پانزده عدد در یك جا به شكل خوشه انگور دیده می شود كه به آن خوشه پروین می گویند این ستارگان مانند خورشید از شرق به طرف غرب در حركت دیده می شوند ،  ولی در همه حال همه وقت ، دم آن به طرف مشرق است .

منبع:kohnavard.ir 

لینک زیر نیز میتواند برای شما مفید باشد :

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=233988&forumID=887

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

سه شنبه 23/9/1389 - 14:39 - 0 تشکر 262313

ممنون دوستان

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 26/9/1389 - 14:48 - 0 تشکر 263340

سلام
ممنون از دوستانی که راهنماییم کردن خیلی خوب بود البته دب اکبر و ....که نمیتونم تشخیص بدم اما تشخیص جهت از روی ماه خیلی راحت و خوبه

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

جمعه 26/9/1389 - 16:6 - 0 تشکر 263381

اگر با صور فلکی آشنایی ندارید شاید این دو لینک کمکتان کند:
http://www.tebyan.net/Science_Technology/Astronomy/Star_Gazing/2010/5/31/125657.html
http://www.tebyan.net/Science_Technology/Astronomy/Star_Gazing/2010/5/31/125626.html

دوشنبه 29/9/1389 - 12:24 - 0 تشکر 264403

با سلام
به نظر من با استفاده از دب اکبر خیلی راحت تره

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی