دانش و فن آوری (بازدید: 402)
دوشنبه 22/9/1389 - 17:15 -0 تشکر 261739
بازسازی یک "اسب- اژدها"

 
گروهی از دیرینه شناسان آمریکایی دایناسوری را که به تازگی در ایالت یوتاه کشف شده است بازسازی کردند و نشان دادند که این دایناسور یک "اسب- اژدها" است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نام علمی این اسب - اژدها Hippodraco scutodens نام دارد. این جانور عظیم الجثه یک دایناسور علفخوار است که در آغاز دوره کرتاسه در حدود 125 میلیون سال قبل زندگی می کرده است.

این دایناسور جمجمه ای دراز و به طرف پایین داشته است و بنابراین سرش همانند سر اسب بوده است. دندانهای این حیوان بسیار تیز و به شکل یک غلاف بلند بوده است.

بخشهایی از جمجمه و اسکلت "اسب- اژدها" در سال 2004 در شرق ایالت یوتاه کشف شدند اما اکنون اولین مطالعات کامل بر روی این جانور و نتایج بازسازیهای رایانه ای بدن آن منتشر شده است.
 

 
این دایناسور همراه دایناسور دیگری مربوط به همان دوره که در سال 2005 در فاصله کمی از محل کشف "اسب- اژدها" پیدا شده بود مورد بررسی قرار گرفته است.

دایناسور دوم که Iguanacolossus fortis نام دارد حدود 9 متر طول دارد درحالی که طول "اسب- اژدها" 5/4 متر است.

هر دو گونه مربوط به گروهی از دایناسورهای علفخوار هستند که در ابتدای دوره کرتاسه در سراسر دنیا گسترده شده بودند و در آمریکای شمالی بیشترین گستردگی را داشته اند.

براساس گزارش نشنال جغرافی، دیرینه شناسان دانشگاه پنسیلوانیا که بررسی در مورد این دو کشف جدید را انجام دادند در این بررسیها موفق شدند درخت ژنتیکی دایناسورهای آمریکایی را دوباره طراحی کنند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی