دانش و فن آوری (بازدید: 600)
دوشنبه 22/9/1389 - 17:4 -0 تشکر 261733
بازسازی قدیمی ترین رایانه جهان با استفاده از لگو


"آنتیکی ترا" قدیمی ترین رایانه جهان ساختاری متعلق به 2000 سال پیش است که به تازگی با استفاده از قطعات پازل مشهور لگو نسخه ای عملیاتی از آن بازسازی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قدیمی ترین رایانه جهان را به یاد دارید؟ قطعه ای فرسوده متعلق به 2000 سال پیش که در اعماق اقیانوس کشف شده و شدت پیچیدگی آن ذهن بسیاری از متخصصان را به خود درگیر کرده است. اکنون طراحی به نام "اندرو کارول" این اثر قدیمی را با استفاده از قطعات پازل "لگو" بازسازی کرده است.
 

 
نمی توان گفت اجرای این پروژه بازی کودکانه بوده است زیرا بازسازی این رایانه قدیمی نیاز به مهارتهای پیچیده مهندسی دارد که به قطعات لگو نیز آشنایی داشته باشد و صبر زیاد نیز ابزار دیگری است که در بازسازی این رایانه به کار رفته است.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 22/9/1389 - 17:8 - 0 تشکر 261734

قدیمی ترین رایانه جهان 2000 سال پیش به این شکل بوده است

ایده بازسازی این رایانه 2000 ساله توسط خبرنگاری به نام "آدم راترفورد" در ذهن کارول به وجود آمده است. این خبرنگار از کارول پرسیده بود که آیا چیزی از "آنتیکی ترا" قدیمی ترین رایانه جهان که توسط یونانیان باستان ساخته شده است چیزی شنیده و اطلاعاتی از مکانیزم پیچیده آن در اختیار دارد یا نه و چند هفته بعد کارل تصاویری از طرح ابتدایی این رایانه را برای این خبرنگار ارسال کرده بود.

هر یک از دو بخش این رایانه از چهار جعبه دنده برخوردار است و هر یک از این جعبه ها
یک عملیات محاسبات ریاضی را برای پیش بینی پدیده های نجومی انجام می دهند

رایانه آنتیکی ترا رایانه ای نجومی است که گفته می شود در سال 150 قبل از میلاد ساخته شده است. این رایانه در سال 1900 در بقایای کشتی آنتیکی ترا کشف شد و از آن زمان تا به حال محققان را به واسطه ساختار مکانیکی پیچیده اش شگفت زده کرده است.

بخش مرکزی انرژی را به دو جعبه چپ و راست انتقال می دهد

این اثر بارها و بارها بازسازی شده است اما تا جایی که مشخص است، این نسخه بازسازی شده تنها نمونه ای کاربردی و عملیاتی از این رایانه است که از قطعات لگو ساخته شده است، به شکلی که باکارول با استفاده از آن زمان خورشید گرفتگی که قرار است در سال 2024 رخ دهد را تعیین کرده است.

با کمک نسخه لگویی "آنتیکی ترا" زمان خورشید گرفتگی کامل
در سال 2024 تاریخ 8 آوریل و ساعت 16:30 به وقت گرینویچ محاسبه شده است

بر اساس گزارش پاپ ساینس، راترفورد می گوید: "ما توانستیم رایانه قرن اول قبل از میلاد را با استفاده از بهترین اسباب بازی که تا کنون توسط انسان ابداع شده است، بازسازی کنیم."

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 22/9/1389 - 22:51 - 0 تشکر 262078

با سلام

اما این عکس کامپیوتر بازسازی شده اصلا شبیه واقعی اون نیست !!!

با تشکر
مدیر انجمن ورزش و تندرستی

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی