انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 247)
دوشنبه 22/9/1389 - 15:9 -0 تشکر 261670
حلقه‌های زحل از خرده‌های یک ماه غول پیکر ایجاد شده‌اند


سیاره شناسان آمریکایی با انجام تحقیقات جدیدی نشان دادند که حلقه های زحل باقیمانده یک ماه بسیار بزرگ بوده اند که به این سیاره بسیار نزدیک شده بوده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان موسسه تحقیقات ساوت وست در کلورادو کشف کردند که یک ماه بسیار بزرگ در 5/4 میلیارد سال قبل به سیاره زحل نزدیک شده و اول نیروهای جزر و مد سیاره، لایه خارجی یخی این ماه را پاره کردند، سپس هسته سنگی ماه در ادامه برخورد با سیاره غول پیکر زحل منهدم شد.

به گفته این سیاره شناسان به سرپرستی "رابین کانوپ" که نتایج تحقیقات خود را در مجله علمی نیچر منتشر کرده اند، ابعاد این ماه با ابعاد تیتان، بزرگترین قمر زحل قابل قیاس بوده و قطر آن به بیش از 5 هزار کیلومتر می رسیده است.

بنابراین یخهایی که امروز حدود 95 درصد از حلقه های زحل را می سازند یخهایی هستند که از شکافته شدن لایه یخی این ماه بزرگ به دست آمده و در همان زمان با ذرات گرد و غبار و خرده شهاب سنگهای کوچک مخلوط شده اند.

براساس گزارش اسپیس، در ابتدا حلقه های زحل کاملا از یخ تشکیل شده بودند که یک بدشکلی واقعی در منظومه شمسی به شمار می رفته است. در حقیقت در این منظومه، بیشتر اجرام آسمانی ترکیبی از سنگ و یخ هستند. این محققان برای تائید این فرضیه خود از کاوشگر کاسینی استفاده خواهند کرد.

این کاوشگر که حاصل همکاری آژانسهای فضایی اروپا و آمریکا است در ماموریت جدید خود جرم فعلی حلقه ها را اندازه گیری خواهد کرد و سپس به صورت غیرمستقیم میزان ناخالصی حلقه ها را محاسبه کرده و به این ترتیب به سن این حلقه ها خواهد رسید.

 

حلقه های زحل

 

 

مدل شکافته شدن ماه غول پیکر نزدیک به زحل


 

 منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی