انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 501)
دوشنبه 22/9/1389 - 11:27 -0 تشکر 261595
آسمان ایران فردا شب شهاب باران می شود/ نحوه رصد بارش شهابها در آسمان

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از بارش شهابی جوزایی در روزهای 23 و 24 آذر ماه خبر داد و گفت: اوج بارش شهابی جوزایی در روز 23 آذر ماه است به گونه ای که می توان 120 شهاب را در ساعت مشاهده کرد.

اسدالله قمری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه در باش شهابی در هنگام عبور سیاره زمین از میان توده ای از ذرات در مسیر حرکت انتقالی خود به دور خورشید رخ می دهد گفت: زمین در حرکت انتقالی خود به دور خورشید، در چند نقطه، مدار دنباله دارها را قطع می کند که با ورود ذرات باقی مانده از دنباله دارها بر اثر اصطکاک می سوزند که از دید رصدگر زمینی به صورت بارش شهابی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به بارش شهابی جوزایی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 23 و 24 آذر ماه با تاکید بر اینکه این بارش منشاء "دنباله دار" ندارد اظهار داشت: کانون بارش شهابی جوزایی یک سیارک با نام "فایتون 3200" است که در سال 1998 کشف شد. بارش شهابی جوزانی در صورت فلکی جوزا از باقی مانده این سیارک ایجاد می شود.  

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران به جزئیات این بارش اشاره کرد و ادامه داد: زمانی که این سیارک در مدار خود به نزدیکترین فاصله خود به خورشید می رسد ذراتی را به بیرون پرتاب می کند و وقتی زمین، مدار سیارک را قطع می کند، این ذرات وارد جو زمین می شوند که پس از سوختن به صورت بارش شهابی قابل مشاهده هستند.

وی، رنگ شهابهای این سیارک را عموما سفید ذکر کرد و یادآور شد: برخی از شهابهای جوزایی دارای درخشندگی زیادی هستند که این امر رصدگران زیادی را تشویق می کند که در شبهای سرد آذر ماه به رصد این اجرام آسمانی بپردازند.

قمری نژاد با بیان اینکه سرعت این ذرات بارش 35 کیلومتر بر ثانیه است که نسبت به سایر بارشها از سرعت کمتری برخوردار است، خاطرنشان کرد: کانون بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی جوزا در دو درجه ستاره "کالستور" که یکی از ستاره های این صورت فلکی است قرار دارد.

وضعیت ایران برای رصد پدیده زیبای بارش شهابی جوزایی

 دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه این پدیده نجومی از ایران قابل مشاهده است اضافه کرد: معمولا از کانون بارش نمی توان شهاب ها را رصد کرد بلکه در 40 تا 50 درجه از کانون می توان بیشرین تعداد شهابها را رصد کرد.

وی تعداد شهابها در ساعت (ZHR) را 100 تا 120 شهاب در ساعت ذکر کرد و گفت: زمان اوج این بارش در ظهر روز سه شنبه 23 آذر ماه برابر 14 دسامبر است که قابل رویت نیست.

قمری نژاد در عین حال بهترین زمان رصد بارش شهاب جوزایی را هنگام غروب "ماه" دانست و افزود: غروب ماه فرصت مناسبی برای رصد شهابهای کم نورتر و قدر بالاتر است.

وی با بیان اینکه رصدگران برای رصد و ثبت این پدیده نجوبی روزهای سه شنبه و چهارشنبه را انتخاب کنند، خاطر نشان کرد: امیدواریم شرایط آب و هوایی به گونه ای باشد تا منجمان امکان رصد این پدیده زیبای نجومی را داشته باشند.

صورت فلکی جوزا

صورت فلکی جوزا یا دو پیکر از صورت فلکی منطقه البروج است که خورشید در تیر ماه در آن قرار دارد. بنابراین بهترین زمان برای دیدن این صورت فلکی، فصل زمستان است. جوزا دارای ۱۳ ستاره پر نورتر از قدر ۴ است. آلفا (کاستور) و بتا  (پلوکس) ستاره های پر نور این صورت فلکی و نمایانگر سرهای دو پیکر هستند.

منبع : خبرگزاری مهر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

دوشنبه 22/9/1389 - 12:45 - 0 تشکر 261630

بسیار خبر جالبی بود. ممنون نیمای عزیز
منشا شهابها جالب بود که یه سیارک است. امیدوارم از دستش ندیم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 22/9/1389 - 14:8 - 0 تشکر 261657

ممنون نیمای عزیز
مرسی از خبرت

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 22/9/1389 - 14:53 - 0 تشکر 261667


دیروز از محل تحصیل كه یك شهر صنعتی است به محل سكونت (كه یك شهرستان به دور از آلودگی است) بازگشتم. 2 شب پیش در آن شهر صنعتی، فقط ستاره های اصلی و پر نور صورت فلكی شكارچی دیده می شدند، اما دیشب با وجود سرمای شدید (فقط 5 دقیقه دوام آوردم) یك سری به آسمان زدم، تازه فهمیدم آسمان یعنی چه !
در همین مدت كوتاه دو رد شهابی هم دیدم. الان كه با نقشه آسمان بررسی كردم متوجه شدم كه در صورت فلكی دو پیکر بوده است.
امیدواریم باران رحمت الهی كماكان ببارد و آلودگی را در شهرهای صنعتی كاهش دهد تا علاقه مندان به آسمان شب، بتوانند از زیبایی های آسمان، این خلقت زیبای آفریدگار، لذت ببرند.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی