سينما و تلویزیون (بازدید: 299)
دوشنبه 22/9/1389 - 8:28 -0 تشکر 261543
شورانگیز ترین پلان مختارنامه از زبان میر باقری

انتظار دارم از صاحب خود این كار كه این انگیزه را به ما در طول هشت سال داد كه كار را به این جا برسانم خودش هم از آن حراست بكند و می‌خواهم كه كربلای "مختارنامه" همان طور كه ساخته شده است، پخش شود.

به گزارش برنا، برنامه "اشک مهتاب" حوالی نیمه‌های هر شب از شبکه یک پخش می‌شود و حال و هوای بینندگانش را در این روزهای عزیز و گرامی، عاشورایی می‌کند.

"داوود میرباقری" روز گذشته میهمان تلفنی این برنامه بود و با "فرزاد جمشیدی" مجری برنامه به گفت‌وگو نشست و نجواهای عاشورایی‌اش را با مخاطبان این برنامه در میان گذاشت.

جمشیدی در بخشی از این گفت‌وگوی تلفنی از میرباقری پرسید: یادم هست آن موقعی که توی شاهرود این قطعه کوتاه را پخش کردید همه بی امان می‌نگریستند و گریستند. فقط خیلی دوست دارم امسال روز عاشورای داوود میرباقری، وقتی آن صحنه ها را که خودش هم آفریده و به تصویر کشیده، می‌خواهد ببیند، چطور می‌گذرد برایم خیلی شنیدنی است و بعد هم دوست دارم که همه مردم بدانند یعنی چی 6 سال تمام چهارونیم صبح گروه را بلند کردن و تا 9 صبح لباس پوشیدن و گریم شدن و از 9 صبح تا حدود 4 و 5 بعدازظهر اگر صحنه صحنه جنگی باشد یک دقیقه فقط ضبط بشود و اگر صحنه غیر جنگی باشد 2 دقیقه، خیلی دوست دارم همه مردم بدانند که داوود میرباقری به تعداد فیلم هایی كه ضبط كرد و نوارهایی كه ضبط کرد، به تعداد همان نوارها هم خدمت علما رفت و خیلی از جان مایه مطالب را به صورت تصویری ضبط كرد، فقط الان به عنوان پرسش آخر، آخرین قسمت سریال مختارنامه فكر كنید الان فرا رسیده و آقای میرباقری می خواهد از مولای خودش امام حسین(ع) یا مولای خودش حضرت عباس(ع) كه بر هر دوی آنها درود، دلش می خواهد یك چیزی یادگاری بگیرد، از امام حسین(ع) چه می خواهید؟

میرباقری پاسخ داد: می‌خواهم كه كربلای "مختارنامه" همان طور كه ساخته شده است، پخش شود. من یك مقدمه‌ای را عرض كنم آقای جمشیدی عزیز. من فكر می‌كنم رنج و مرارت و مشقاتی كه شما بیان فرمودید و پرسیدید كه چه انگیزه‌ای، چرا؟ عرض كنم كه عاشورا و فرهنگ عاشورایی به اعتقاد بنده آن چنان پتانسیل و انرژی دارد كه قادر است بر هر زبان و هر مكانی حكومت مظلومین و ستم دیدگان عالم بیاید، این فرهنگ قریب به 14 قرن است كه مثل یك غده از تارك فرهنگ های عالم ستیز عالم می درخشد. فرهنگ عاشورا از سویی این ویژگی را دارد كه با زبان های مختلف، با قالب های مختلف مثل هنر، ادبیات ،شعر و غیره زبان باز كند و حقانیت خودش را فریاد كند. این باورمن است حقیقتاً عرض می كنم.

یك هنر مثل تعزیه كه یك شیوه نمایشی ایرانی است، می بینیم كه اساس و مبنایش فرهنگ عاشورایی است، من تصور می كنم كه در این زمان هم فرهنگ عاشورایی خواه ناخواه شک نكنید در شكل هنرهای رایج امروزی مثل سینما متجلی می شود كه من به این ایمان دارم، به همین دلیل هم می گویم، عرضم به حضور شما سختی ها را به جان خریدم كه بتوانم یك گوشه ای از این واقعه عظیم را تصویر كنم، من باز فكر می كنم كه این فرهنگ می تواند قالب های كهنه و رایج را بشكند و موانع تنگ نظرانه را از سر راه بردارد. اینها را كه می گویم برای این است که این روزها دلم خیلی شكسته است آقای جمشیدی! در ارتباط با اینكه یك مباحثی دارد مطرح می شود كه من فكر می كنم شأن و زحمت یك گروه سخت كوش را در طول هشت سال كمی زیر سوال برده است و به هرحال من انتظار دارم از صاحب خود این كار كه این انگیزه را به ما در طول هشت سال داد كه این كار را به این جا برسانم خودش هم از آن حراست بكند و پلان ها همان جوری كه ضبط شده و تصویر شده است نمایش داده بشود.

جمشیدی همچنین پرسید: آقای میرباقری در شهرستان شاهرود وقتی آمدم كه یك پشت صحنه یا مستندی بسازم از سریال مختارنامه، به من گفتید شش ماه طول كشید تا بتوانید به شخصیت مختار نزدیك شوید و شما هم مختار را از تعزیه ها می شناختید اما توی این شش ماه فرصتی بود، فراغتی بود تا بتوانید این پیوند را دراماتیزه بكنید و بعد گفتید همه این 155 لوكیشن حدودا فقط برای 16 سال زندگی مختار است، كدام یك از این صحنه ها دل داوود میرباقری را بیشتر شكست؟

میرباقری گفت: عرضم به حضور شما، اگر یادت باشد آن روز هم خدمت شما گفتم. برای من واقعا تصویر بخشی از واقعه عاشورا مشكل‌ترین بخش كار بود. من نمی دانم چه حكمتی بود. الان كه فكر می كنم حكمتش را تا حدودی پیدا كرده ام كه هی دلم می خواهد آن صحنه ها به تعویق بیفتد و من مجال بیشتری داشته باشم تا بتوانم بیشتر فكر بكنم و احساس می كردم كه هنوز شاید حالا به تعبیری برای پرداختن به این صحنه ها آمادگی كافی را ندارم یا هنوز وقتش نرسیده. یك چنین احساسی در من موج می‌زد و عرضم به حضور شما، هی خدا خدا می كردم یك جورهایی، به یك بهانه ای به دلایل مشكلات متعددی كه این جور پروژه ها گرفتارش است، به تعویق بیافتد این صحنه ها تا من به این آمادگی برسم و در یك دوره ای احساس كردم كه حالا وقتش رسیده و باور نمی كنید من قالب صحنه های كربلا را در لحظه خلق می كردم. یعنی از قبل فكر نكرده بودم كه چه كار بكنم، یعنی استرس و عدم آمادگی كه خدمت تان عرض كردم، مجال این وضعیت را به من نمی داد.

میرباقری ادامه داد: به محض این كه پایم به صحنه كربلایی كه شما هم از نزدیك شاهدش بودید رسید، انگار از یك منظر دیگر دارم نگاه می كنم به جهان. به هر حال شورانگیزترین و موثرترین پلانی كه من در این مجموعه گرفتم لحظه ای است كه حضرت ابوالفضل(ع) می آید سر نهر علقمه. جدا نما و پلان عجیبی بود برای من كه بعد از گرفتن این پلان احساس كردم باید بروم یك گوشه ای تنها باشم و مدت ها به این تابلویی كه شكل گرفته فكر بكنم، ببینم حق مطلب را توانسته ام ادا كنم یا نه؟

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 22/9/1389 - 9:34 - 0 تشکر 261555

سلام
خدا خیرشون بده تمام كسانی كه برای شناساندن هر چه بهتر واقعیات تلاش میكنند امروزه بیان مفاهیم با فیلم بسیار موفقتره

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی