سينما و تلویزیون (بازدید: 335)
يکشنبه 21/9/1389 - 11:21 -0 تشکر 261175
حضور سینمای ایران در جشنواره بغداد آبرو و افتخاری برای عراق بود

«شهریار اسدی» عضو هئیت داوران جشنواره فیلم‌های سینمایی «كشورهای همسایه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس در این باره گفت: از یك ماه پیش به عنوان عضو داوران فستیوال همسایگان عراق به شهر بغداد دعوت شدم و از ده روز پیش جهت داوری جشنواره به عراق سفر كردم.
وی اولین جشنواره فیلم «همسایگان عراق» را بستر مناسبی برای تقویت روابط فرهنگی دانست و گفت: این جشنواره در حقیقت جهت ایجاد فضای مناسب برای برقراری مناسبات فرهنگی، هنری و سینمایی بین تمام همسایگان عراق برگزار شده است. این فستیوال به دلیل نوپا بودن با كاستی‌هایی هم همراه بود كه به مرور قابل رفع است.
اسدی به فارس گفت: این كاستی‌ها قابل رفع است و در واقع آنچه در نخستین دوره برای ما بسیار مهم بود، در درجه اول محكم‌تر كردن مناسباتمان به دلیل اشتراكات فرهنگی مذهبی است تا بتوانیم آن را روز به روز محكم‌تر كنیم.
وی ادامه داد: در حقیقت حضور فیلم‌های ایرانی در این جشنواره، رنگ و بو و اعتبار خاصی به آن داد. ضمن اینكه از فیلم‌ها و كارگردانانشان نیز دعوت شده بود. ضمن اینكه از تمام فیلم‌سازان كشورهای همجوار نیز دعوت شده بود اما به دلیل شرایط خاص و خطرناك شهر بغداد این دوستان از شركت در این جشنواره نوپا خودداری كردند.
شهریار اسدی حضور سینماگران ایرانی را در جشنواره بغداد با توجه به شرایط این كشور ستود و گفت: از جمله نكات جالب می‌توان به این جمله رئیس فستیوال اشاره كرد كه فیلمسازان ایرانی بسیار شجاعانه و برادرانه به شهر ما پای گذاشتند. در صورتی كه برادران هم‎زبان ما یعنی اعراب همسایه شجاعت حضور در این شهر را نداشتند.
وی حضور فیلم‌های ایرانی را در جشنواره فیلم بغداد، باعث آبرو و افتخار این جشنواره نزد همسایگان دانست و گفت: به‎جز كشور ایران از كشورهای كویت، بحرین، عربستان سعودی، سوریه، تركیه، آذربایجان نیز دعوت به عمل آمده بود كه فقط كشور تركیه با دو فیلم بسیار خوب در جشنواره شركت كرده بود.
اسدی درباره فیلم «ملك سلیمان» به عنوان برگزیده جشنواره فیلم بغداد، گفت: من شخصا این فیلم را به جهت ساختار بسیار بسیار حرفه‌ای و تكنیكی، تجربه‌ای جدید در سینمای ایران می‌بینم.
وی همچنین با اشاره به حضور فیلم «به‎درود بغداد» در این جشنواره، گفت: در مورد فیلم «به‏درود بغداد» باید خاطرنشان كرد كه این فیلم به لحاظ موضوع و ساختار فیلمی جسورانه با نگاهی دگرگونه به مسائل جنگ است.
اسدی در پایان مصاحبه از امضای تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و عراق خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه‌هایی بین مسئولین سینمای ایران و عراق امضا شد كه امیدوارم سال آینده تاثیرات آن در برگزاری جشنواره دیده شود.

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی