انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 398)
شنبه 20/9/1389 - 12:50 -0 تشکر 260762
تصویر ستاره ای که همانند الماس می درخشد

ستاره شناسان ایرلندی با انجام تحقیقاتی، ستاره‌ای را در فاصله حدود دو هزار سال نوری از زمین یافتند که همانند الماس می درخشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان رصدخانه "آرما" در ایرلند شمالی ستاره ای با شناسه LS IV-14 116 را کشف کردند که در فاصله دو هزار سال نوری از زمین واقع شده است.

این ستاره به رنگ آبی کمرنگ که همانند یک الماس می درخشد به دلیل اینکه اتمسفری بسیار غنی از عنصر "زیرکونیم" دارد با این درخشش دیده می شود.

درحقیقت LS IV-14 116 اولین ستاره ای است که تا این حد غنی "زیرکونیم" است به طوریکه سطح این عنصر در این ستاره 10 هزار برابر بیشتر از سطح زیرکونیم موجود در خورشید است.

الماسهای واقعی ترکیباتی کربنی هستند درحالیکه بلورهای دی اکسید زیرکونیم در جواهرسازی برای ایجاد الماسهای تقلبی که بسیار ارزانتر از الماسهای واقعی هستند استفاده می شود درحقیقت، این ستاره یک الماس تقلبی است که در آسمان می درخشد.

علاوه بر زیرکونیم، ستاره شناسان ایرلندی با مطالعه بر روی LS IV-14 116 آثار شیمیایی از سه عنصر دیگر شامل "استرونتیوم"، "ژرمانیم" و "ایتریم" را در اتمسفر این ستاره کشف کردند.

این ستاره شناسان با مطالعه بر روی ترکیبات شیمیایی اتمسفر این ستاره، حجم بالای "زیرکونیم" را کشف کردند درحالیکه تحقیقات پیشین نشان می داد که این ستاره یک "خرده کوتوله" کمیاب غنی از هلیم است.

زمانی که ستارگان با جرم کم می میرند، باد کرده و شروع به پراکندن لایه های خارجی گاز خود می کنند. زمانی که تمام گاز خود را از دست داد هسته باقیمانده ستاره مرده کوتوله سفید نامیده می شود.

"خرده کوتوله ها" یک فاز تکاملی میانی در برخی از ستاره ها هستند. این فاز، میان فاز ستاره عظیم سرخ و کوتوله سفید قرار می گیرد. مطالعه بر روی این خرده کوتوله ها می تواند برای درک بهتر چرخه تکامل ستاره ای به دانشمندان کمک کند.

براساس گزارش اسپیس، این محققان با رصد خطوط طیفی LS IV-14 116 یا بسامدهای نور تابیده شده از ستاره موفق شدند مولکولها و عناصر حاضر در اتمسفر این ستاره را کشف کنند و نشان دهند که زیرکونیم در این اتمسفر با دمای بالای 20 درجه سانتیگراد حضور دارد.


 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 20/9/1389 - 13:42 - 0 تشکر 260796

ممنون خیلی جالب بود.
الماس تقلبی!!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی