انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 2823)
چهارشنبه 17/9/1389 - 23:0 -0 تشکر 259769
علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی زودرس پرده های جنینی بررسی می شود

 
علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی زودرس پرده های جنینی بررسی می شود

مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، كارگاه بررسی علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی زودرس پرده های جنینی را در روز پنج شنبه ۱۸ آذر برگزار می كند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی ابن سینا، این كارگاه كه با هدف آشنایی متخصصین زنان و زایمان، عفونی، ژنتیك و ماماها، با علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی زودرس پرده های جنینی برگزار می شود، از امتیاز آموزش مداوم جامعه پزشكی برخوردار است.

حمیدرضا خرم خورشید، متخصص ژنتیك پزشكی و دبیر علمی این برنامه، در مورد اهمیت این كارگاه گفت: در ۱۱ درصد كل حاملگی هایی كه اتفاق می افتد ، زایمان زودرس وجود دارد كه زایمان های زودرس خود یكی از عوامل مهم مرگ و میر و مشكلات نوزادان است، اما در ۸ تا ۱۰ درصد خانم های باردار، پارگی زودرس پرده های جنینی را به هنگام ترم داریم.

وی افزود: همچنین ۱ تا ۲ درصد خانم های حامله، زودتر از ترم دچار این پارگی در پرده های جنینی می شوند كه همه اینها در مجموع در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد باعث زایمان زودرس و عفونت های زایمان می شود كه اینها خود از عوامل مهم مرگ و میر و بیماری های نوزادان هستند.

بنابراین با توجه به اینكه در سمینارها و كنگره های داخل ایران، این علل و عوامل كمتر مورد بررسی قرار می گیرند، در این برنامه یك روزه، قصد داریم به بررسی علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی پیش از موعد پرده های جنینی از لحاظ اپیدمیولوژی، پاتولوژی، علل ژنتیكی و نهایتاً درمان آن بپردازیم.

منبع :خبرگزارى فارس

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

پنج شنبه 18/9/1389 - 6:52 - 0 تشکر 259829

باسلام
خیلی تحقیق خوبیه- امیدوارم به نتایج خوبی برسن
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

پنج شنبه 18/9/1389 - 19:0 - 0 تشکر 260148

سلام
زایمان زود رس خیلی دردسره اگه نوزاد فوت بشه که این همه سختی کشیدن های مادر حروم میشه و اگه نوزاد بمونه فکر کنم باید توی دستگاه قرارش بدن که شروع نگرانی های مادره
امیدوارم هر چه زودتر یه راه حلی برای این مشکل پیدا کنن

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

پنج شنبه 18/9/1389 - 20:11 - 0 تشکر 260167

سلام به نظر من شما علائم و علل را بیان نکردید پس با اجزاه کاملش می نمایم فقط مقداری سریع تایپ کردم حوصله رنگ آمیزی ام نداشتم بعضی جاها فاصله دادم براتون شرمنده
طبق مطالعات جدید مشخص شده کودکانی که یک تا سه هفته زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، در هفته ی اول تولد، شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بیشتر از نوزادانی که در زمان مقرر به دنیا می‌آیند، در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند. صرف نظر از میزان مرگ و میر،‌ این گروه از نوزادان نسبت به بقیه آسیب‌پذیرتر هستند. پس متوجه اهمیت زمان تولد نوزاد می شوید.
زمان تولد نوزاد طبیعی، هفته ۳۷ بارداری به بعد است. نوزادان زودرس که در هفته ۳۴ تا ۳۶ بارداری متولد می‌شوند، ۷۱ درصد نوزادان را شامل می‌شوند. در مطالعات زیادی مشخص شده است که این کودکان بیش از بقیه در معرض مشکلات تنفسی و تغذیه‌ای قرار می‌گیرند، در تنظیم دمای بدن خود با مشکلات بیشتری مواجه هستند و احتمال ابتلا به زردی هم در آنها بیشتر است. همچنین این کودکان در فرآیند رشد مغز نیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند.
کدام مادران در معرض زایمان زودرس قرار دارند و چرا؟

در مواردی به دلیل ناهنجاری‌های رحمی، مادر قدرت نگهداری جنین را تا زمان معمول ندارد. در حال حاضر نیز با توجه به روش‌های باروری مصنوعی، به دلایل مختلف مادران قدرت کمتری در نگهداری جنین تا پایان ۹ ماه دارند و در نتیجه شیوع نارسی نوزاد بالا می‌رود.
نکته مهم:پرستاران شیفت شب علاوه بر اینکه از نظر جسمی و روحی دچار ضربه می‌‌شوند، متاسفانه نسبت به سایر زنان شاغل، بیشتر در معرض خطر بروز زایمان‌های زودرس و سقط جنین هستند. عواملی همچون شب کاری، استرس شغلی و تماس با داروها، علاوه بر تاثیرات منفی بر جنین، احتمال زایمان زودهنگام را در پرستاران افزایش می دهد.
اما به‌طور کلی علت عمده زایمان‌های زودرس معلوم نیست.
آیا ویژگی‌ها وخصلت‌های روانی مادران هم بر احتمال زایمان زودرس تاثیر دارد یا نه؟

بله، مثلا جالب است بدانید به تازگی با بررسی حدود ۱۸۰۰ زن باردار مشخص شد، خطر زایمان پیش از موعد در افرادی که نگرانی آنها درباره بارداری شان زیاد است، تا سه برابر افزایش می‌یابد.
از علل دیگر زایمان زودرس، ابتلای مادر به افسردگی است. مادران باردار افسرده بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند. هورمون استرس در مادران افسرده به‌ طور قابل توجهی بیشتر است که منجر به زایمان زودرس می‌شود.
به‌ طور متوسط مادران مبتلا به افسردگی‌، دو روز زودتر از معمول زایمان می‌کنند، اما مادرانی که دچار افسردگی شدید هستند، زیر ۳۷ هفته زایمان می‌کنند.

عوامل موثر دیگری هم هست؟

بله، مثلا عفونت‌های دهان و دندان در زنان، احتمال زایمان زودرس را تا هفت برابر بیشتر می کند که تحقیقات نشان داده است، انتقال سریع عفونت‌های دهان و دندان به جنین، باعث زایمان زودرس می شود. قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی، باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می‌شود.
همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می‌تواند باعث تاخیر در رشد درون‌رحمی و سقط ناگهانی جنین شود.
پس علت‌های بروز زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس، خیلی زیاد است.

همین‌طور است. بهتر است بگوییم هر عاملی که مانع از تکامل جسمی و سیستم‌های مختلف بدن جنین در داخل رحم شود، می‌تواند باعث به دنیا آمدن زودرس جنین شود، مثل انواع بیماری‌ها از جمله تب مادر.
بنابراین روش‌های پیشگیری عبارت است از جلوگیری از بروز این عوامل و پیگیری روش زندگی سالم. اما روش درمان و کاهش خطر بروز زایمان نوزاد نارس شامل چه مواردی می‌شود؟

با کنترل بیماری‌های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد، اما بعد از تولد نیز با استفاده از امکانات جدید پزشکی می‌توان نوزادان نارس را با بهترین کیفیت نگهداری کرد و در نتیجه از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد.
برای کاهش خطر زایمان نوزاد نارس نیز باید مورادی را رعایت کرد؛ مثلا در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.
برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت بارداری، کنترل دقیق موارد این بیماری و پرهیز از تصمیم‌گیری شتاب‌زده برای ختم بارداری را در موارد خفیف پره‌اکلامپسی (نوعی مسمومیت بارداری) توصیه می‌کنیم.
برای درمان عفونت‌های دهان و دندان، توصیه می‌شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد و امکان عکس برداری و بی‌حسی نیست، در ماه‌های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی‌حسی امکان‌پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.
در مجموع شاید زایمان زودرس در حال حاضر مهم‌ترین مشکل بارداری و زایمان باشد و سالانه صدها تحقیق در مورد علل و نحوه پیشگیری از آن انجام شود، اما هنوز بسیاری از سوالات در مورد زایمان زودرس همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند.

امیدوارم کامل مطرح کرده بشیم این بحث را 
با آرزوی قبولی شما عزاداران حسینی

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

پنج شنبه 18/9/1389 - 22:16 - 0 تشکر 260206

سلام به hosain55 عزیز ،دوست عزیز این مطلب برای اعلام برگزاری كارگاه بررسی علل و عوامل زایمان زودرس و پارگی زودرس پرده های جنینی بود . ولی از شما ممنونم که اطلاعات خوبی را در این بخش قرار دادید و خیلی خوشحالم که انجمن جراحان کاربرانی متخصص و فعالی همچون شما دارد . امیدوارم که همیشه در حیطه کاری خود موفق و پیروز باشید .

موفق باشید و سربلند

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 19/9/1389 - 1:45 - 0 تشکر 260257

یک سوال سلام زهرا شما بانو هستید یا آقا ؟
خیلی برام سوال بود بپرسم شرمنده

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

جمعه 19/9/1389 - 10:19 - 0 تشکر 260273

سلام
hosain55 گرامی از شناسه کاربریم کاملا مشخصه

موفق باشید و سربلند

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 20/9/1389 - 11:4 - 0 تشکر 260709

سلام
hosain55 عزیز خیلی اطلاعات خوبی بود ممنونگاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

يکشنبه 21/9/1389 - 20:18 - 0 تشکر 261435

سلام به سلام زهرای گرامی
خیلی عالی بود . دست گلت درد نکنه
حالا انشا الله چند عکس که خودم هم از بچه ها گرفتم ، البته بچه های مرده و ناقص براتون قرار میدم
مرسی
موفق و سلامت باشید .

 

thank you for attention

چهارشنبه 24/9/1389 - 13:11 - 0 تشکر 262734

به به عکس گرفتی به ما ام بگو

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی