پاسخ به شبهات (بازدید: 632)
دوشنبه 15/9/1389 - 18:0 -0 تشکر 258789
محبت به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ شرك است

 شبهه:

محبت به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ شرك است و پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ چون می خواسته نزدیكان خود را برتری ببخشد، دستور به محبت ایشان داده است.

 
 
 
 
 
 
ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

دوشنبه 15/9/1389 - 18:3 - 0 تشکر 258790

پاسخ :

مقدمه:
براى روشن شدن جواب شأن نزول آیه‏ى مودت »محبت به اهلبیت« مقدمه بیان مى‏شود.
»هنگامى كه پیامبر اسلام وارد مدینه شد و پایه‏هاى اسلام محكم گردید، انصار گفتند ما خدمت رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ رسیدیم و عرض كردیم اگر مشكلات مالى پیدا شد اموال ما، بدون هیچ شرطى در اختیار شما قرار گیرد، هنگامى كه این سخن را خدمتش عرض كردند آیه‏ى »قل لا اسئلكم علیه اجراً الا الموده فى القربى» بگو من مزدى از شما در برابر رسالت جز محبت نزدیكانم نمى‏طلبم، نازل شد، پیامبر فرمود: نزدیكان را بعد از من دوست دارید، آنها با خوشحالى و رضا و تسلیم از محضرش بیرون آمدند اما منافقان گفتند: این سخنى است كه او بر خدا افترا بسته و هدفش این است كه ما را بعد از خود در برابر خویشاوندانش ذلیل كند، آیه‏اى در رد آنها نازل شد، كه گروهى پشیمان شدند و گریه كردند، كه آیه‏اى در قبولى توبه آنها نازل شد و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ بشارت داد كه توبه آنها مقبول درگاه خداوند قرار گرفته است،

از امام رضا ـ علیه السّلام ـ نقل شده است كه بعد از نزول آیه‏ى مودت پیامبر به مردم فرمود: اى مردم خداوند درباره من وظیفه‏اى را واجب نموده است، آیا شما آن را ادا مى‏نمایید؟ هیچكس پاسخ پیامبر را نداد، پیامبر فرمود: اى مردم آن وظیفه این نیست كه شما طلا و نقره و خوردنى و نوشیدنى به من بدهید. مردم پرسیدند حال كه چنین است بگو؟ حضرت آیه‏ى مودت را خواند مردم گفتند: اگر وظیفه ما در مقابل تو تنها همین است آن را مى‏پذیریم....


بعد از این مقدمه جواب این است كه نه تنها محبت به اهلبیت شرك نیست، بلكه لازم و واجب هم مى‏باشد. اولاً بدلیل آیات قرآن از جمله آیه مودت كه در مقدمه بیان شد كه به اتفاق شیعیان و اكثریت علماى عامّه همچون احمد حنبل حافظ و دهها نفر دیگر آیه در مورد اهلبیت نازل شده است از جمله بغوى شافعى از ابن عباس روایت نموده كه بعد از نزول این آیه از پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ سؤال شد خویشاوندان نزدیك تو كه مودت آنان بر ما واجب است چه كسانى هستند؟ حضرت در جواب فرمود: على، فاطمه و دو فرزند آنان (حسن و حسین) و همچنین علامه امینى از عدّه زیادى از علماى عامه نقل نموده است كه گفته‏اند »خداى تعالى مودت خویشان نزدیك پیامبر را بر همگان واجب كرده است و درباره وجوب محبت اهل بیت معظم حضرت رسول و ذریه اوست كه خدا مى‏فرماید: بگو اى پیامبر در مقابل انجام رسالتم از شما مزدى نمى‏خواهم جز محبت خویشان نزدیكم»، پس نتیجه این شد كه از نظر قرآن محبت اهلبیت فرض و لازم مى‏باشد.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

دوشنبه 15/9/1389 - 18:5 - 0 تشکر 258791

ثانیاً روایات زیادى از طریق شیعه و عامه نقل شده كه كسانى كه محبت اهلبیت را نداشته باشند، بلكه بغض اهلبیت را در دل داشته باشند كافرند، كه ما در اینجا فقط به روایاتى از طریق عامه اكتفا مى‏كنیم.
1- زمخشرى نقل نموده است كه پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ فرمود: »كسى كه با محبت اهلبیت بمیرد، شهید بخشیده شده، با توبه، كامل الایمان از دنیا رفته است و به او بشارت بهشت داده مى‏شود و در قبر او دو در به سوى بهشت گشوده مى‏شود، و قبرش زیارتگاه فرشتگان مى‏شود... و هر كس با عداوت آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ از دنیا رود، در حالى وارد محشر مى‏شود كه در پیشانى او نوشته شده مأیوس از رحمت خدا، آگاه باشید هر كس با بغض آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ از دنیا برود كافر از دنیا رفته! آگاه باشید هر كس با عداوت آل محمد از دنیا برود بوى بهشت را استشمام نخواهد كرد».


2- مرحوم طبرسى از حسكانى نقل نموده كه پیامبر اسلام فرمود: »اگر كسى خدا را در صفا و مروه هزار سال و سپس هزار سال و از آن پس هزار سال عبادت كند تا همچون مشك كهنه شود اما محبت پیامبر و آل ما را نداشته باشد خداوند او را به صورت در آتش مى‏افكند، پس این آیه را تلاوت فرمود: (قل لا اسئلكم...).


3- متقى هندى: از پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ نقل نموده است كه فرمود »كسى كه من را دوست داشته باشد خدا را دوست داشته و كسى كه على را دوست بدارد مرا دوست داشته است و فرمود: دوست نمى‏دارد على ـ علیه السّلام ـ را مگر مؤمن، و دشمن نمى‏دارد، مگر منافق و فرمود: كسى كه على را بهترین فرد نداند كافر است و ثالثاً: با توجه به روایات و آیات اتفاق همه مسلمین بر این است كه محبت اهل بیت فرض و لازم است و شاید یكى از مواردى كه همه مسلمین بر آن اتفاق دارند همین مساله مودت و محبت اهلبیت مى‏باشد لذا بر همه مسلمین لازم است در تشهد نماز بر پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ و آلش درود بفرستند، و رئیس مكتب شافعى مى‏گوید »اگر محبت آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ رفض و ترك است همه جنّ و انس شهادت دهند كه من رافضیم».


خلاصه این شد كه نه تنها محبت اهلبیت ـ علیه السّلام ـ شرك نیست بلكه فرض و لازم است اولاً بخاطر آیاتى كه داریم، از جمله آیه‏ى مودت، كه پاداش رسالت را محبت اهلبیت دانسته. ثانیاً بخاطر روایات زیادى كه از طریق شیعه و سنى نقل شده است كه محبت اهلبیت نشانه ایمان و باعث نجات و بهشت رفتن انسان مى‏شود و بغض اهلبیت باعث كفر و جهنم رفتن مى‏شود و ثالثاً اتفاق همه مسلمین بر این است كه محبت اهلبیت فرض و لازم مى‏باشد، لذا همه در نماز لازم است بر محمد ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ و آل او درود بفرستند، و افتخار شافعى و... این است كه داراى محبت اهلبیت مى‏باشند.

منبع:سایت اندیشه قم

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 17/9/1389 - 0:7 - 0 تشکر 259347

ای بابا اینجوری شوکه شدیم که. فکر قلب ما رو هم بکنید لطفاً
حداقل بنویسید "آیا ... شرک است؟؟؟" که یک سوال پیش بیاد بعد به جواب اقدام بفرمایید. نه اینکه یه راست "شرک است" و تموم شد رفت پی کارش!!

 

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

پنج شنبه 25/9/1389 - 23:8 - 0 تشکر 263099

اره داداش من چند دقیقه کُب کردم بعدا چند دقیقه که از هنگ بیرون امدم تازه فهمیدم منظورت چی؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی