سينما و تلویزیون (بازدید: 399)
پنج شنبه 11/9/1389 - 16:5 -0 تشکر 256995
مرد آهنی یا سارق جنگل شروود

مجموعه تلویزیونی انگلیسی «رابین هود» كه سال ۲۰۰۶ برای یك فصل ۱۳ اپیزودی ساخته شد، یكی از بی شمار مجموعه های تلویزیونی است كه درباره افسانه قدیمی راهزن خوش قلب جنگل شروود تهیه شده است، اما این مجموعه در بین بقیه كارهای تلویزیونی كه در این باره ساخته شده جایگاه ویژه ای دارد و از اعتبار خاصی برخوردار است.

جذابیت و ساخت خوب و دقیق مجموعه، رضایت و استقبال تماشاگران را در انگلستان و بقیه كشورهای جهان به همراه داشت و باعث شد تا ۲ فصل دیگر آن هم در سال های بعد ساخته شود. به این ترتیب، ۳۹ اپیزود رابین هود تا سال ۲۰۰۹ در شبكه بی بی سی روی آنتن رفت و صحبت هایی شنیده می شود كه قرار است فصل تازه ای از آن هم در دستور تولید قرار گیرد. از قرار معلوم، احتمال تولید مجموعه رابین هود ریدلی اسكات (كه پس از عدم موفقیت نسخه سینمایی آن قرار شد به جای قسمت دوم فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی آن جلوی دوربین برود) خالقان رابین هود قبلی را به فكر تولید دنباله جدیدی از آن انداخته است.

قهرمان مردمی

خوز آلن و دومینیك مینگلا خالقان رابین هود سال ۲۰۰۶ با بهره گیری از افسانه معروف سارق جنگل شروود، مجموعه ای با یك حال و هوای جدید خلق كردند و چیزهای تازه ای را به آن قصه كلاسیك اضافه كردند. آنها برای محصول ۱۳ میلیون دلاری خود كه لوكیشن های بوداپست مجارستان را به عنوان مكان اصلی فیلمبرداری انتخاب كرد، از جیسون آرمسترانگ بازیگر جوان و مطرح تلویزیونی دعوت كردند تا ایفای نقش رابین هود را به عهده بگیرد. اكشن ماجراجویانه و درام رومانتیك رابین هود در دست آلن و مینگلا تبدیل به افسانه ای امروزی شد كه هر قسمت آن حدود ۴۵ دقیقه طول می كشید. فیلمنامه مجموعه را این دو با همكاری حدود ۱۰ فیلمنامه نویس دیگر نوشتند و ۱۲ كارگردان اپیزودهای مختلف آن را كارگردانی كردند. متیو ایوانز با كارگردانی ۸ اپیزود مجموعه، بیشترین همكاری را با این پروژه داشته است.

پخش مجموعه رابین هود با استقبال منتقدان هم روبه رو شد. آنها نسبت به دقیق و واقعی بودن رویدادهای تاریخی قصه ابراز شك و تردید كردند، ولی با این حال وجود آن را امری اجتناب ناپذیر ارزیابی كردند. این مجموعه براساس قصه زندگی و مبارزات یك چهره افسانه ای ساخته شد كه اطلاعات دقیقی پیرامون آن در دسترس نیست. به همین دلیل، هر فیلمسازی می تواند روایت شخصی خودش را از این افسانه ارائه كند. افسانه رابین هود نام نویسنده مشخصی را روی خود ندارد و برگرفته از قصه های سنتی است كه درباره این قهرمان فولكلور انگلیسی گفته و دهان به دهان نقل شده است. شبكه بی بی سی در سومین فصل رابین هود و پس از آن كه متوجه شد شمار تماشاگران آن بشدت كاهش یافته، تصمیم گرفت ماجراجویی های رابین هود را به یك پایان و فرجام ناخواسته برساند. این اتفاق در شرایطی رخ داد كه جیسون آرمسترانگ هم اعلام كرد قصد ادامه بازی در نقش رابین هود را ندارد.

رابین هود در میان شخصیت های جدید

خالقان رابین هود قصد داشتند آن را به عنوان رقیبی جدی برای مجموعه علمی ـ تخیلی و پربیننده «دكتر هو» مطرح كنند و زمان شروع پخش آن دقیقا زمانی بود كه یكی از فصل های این مجموعه به پایان خود رسیده بود و كار تولید فصل جدید آن هنوز آغاز نشده بود. انتخاب جیسون آرمسترانگ برای ایفای نقش رابین هود بحث های مختلفی را برانگیخت. ایراد اصلی به انتخاب این بازیگر این بود كه وی برای بازی در نقش چهره ای افسانه ای همچون رابین هود كمی جوان و بی تجربه است. سالی وینرایت یكی از فیلمنامه نویسان ۳ فصل مجموعه، بعدها به رسانه ها گفت از او دعوت شده بود تا به احیای قصه رابین هود برای فصل چهارم آن بپردازد، ولی مذاكرات با وی در همان روزهای ابتدایی كار به حالت تعلیق درآمد. با آن كه خالقان رابین هود تغییرات خاص خود را در رابطه با مجموعه خود اعمال كردند، ولی اكثر شخصیت های ریز و درشت افسانه فولكلور رابین هود، در مجموعه آنها هم حضور دارند. با این حال، در فصل سوم مجموعه گروه تازه ای از شخصیت های جدید وارد ماجراجویی های قصه شدند و از بین چهره های قدیمی و سرشناس فصل های قبلی، فقط این رابین هود بود كه باقی ماند. سازندگان مجموعه در فصل سوم مجبور شدند ماجراجویی های تازه ای را برای رابین هود خلق كنند كه مشابه آن در فصل ها و اپیزودهای قبلی دیده نشده بود و این مساله، كار را برای گروه فیلمنامه نویس آن مشكل می كرد و باعث می شد تا قصه اپیزودها در دور تكرار كلیشه بیفتد. به اعتقاد منتقدان تلویزیونی، یكی از دلایل عدم استقبال تماشاگران از فصل سوم مجموعه را باید در همین موضوع جستجو كرد. با این وجود، همین منتقدان نوآوری هایی را كه خالقان مجموعه در قصه سنتی رابین هود بوجود آوردند تحسین كردند و گفتند همین نوآوری ها باعث تفاوت كلی مجموعه آنها با كارهای مشابه شده است.

سرقت از رابین هود

در دوران تولید فصل اول رابین هود اتفاقی رخ داد كه اگرچه ارتباطی به مجموعه و صحنه تولید آن نداشت، اما توجه فراوانی را به خود جلب كرد. رسانه های انگلیسی در آگوست ۲۰۰۶ اخبار و شایعاتی را منتشر كردند كه حكایت از سرقت چند حلقه فیلم فیلمبرداری شده رابین هود در اتاق تدوین مجموعه در كشور مجارستان می كرد. از قرار معلوم یكی از كارگردانان معمولی اتاق تدوین این فیلم ها را به سرقت برده بود. سازندگان مجموعه كمی بعد نامه ای را دریافت كردند كه رباینده در ازای بازپس فرستادن فیلم های به سرقت رفته، درخواست ۲ میلیون دلار پول كرده بود. خالقان مجموعه یك پاداش ۷۰۰ هزار دلاری برای پیدا كردن فیلم ها تعیین كردند. اما هیچ پولی در این رابطه رد و بدل نشد و پلیس مجارستان یك ماه بعد فیلم های به سرقت رفته را پیدا كرد.

منبع : جام جم آنلاین

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

پنج شنبه 11/9/1389 - 20:34 - 0 تشکر 257155

هم كارتونش برام جذاب بود هم سریالش

راز یک زندگی زیبا این است

که امروز با خدا گام برداری

و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی