• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مکانیک > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مکانیک (بازدید: 3489)
پنج شنبه 11/9/1389 - 15:40 -0 تشکر 256989
دستگاه CMM

روش های اندازه گیری سه بعدی یکی از مهم ترین روش های اندازه گیری است. از این دستگاه (CMM) برای اندازه گیری سه بعدی قطعات یا هر چیزی که اندازه های آن با پارامترهایی نظیر توازن، تعامد، زاویه، ابعاد و... اندازه گیری می شوند، استفاده می شود. این دستگاه در صنایع مختلفی نظیر خودروسازی، ماشین سازی، نیروگاه ها، هوافضا و... کاربرد وسیعی دارد.   روش غوطه وری (Displacer Method): برای استفاده از این روش باید نخست با قانون ارشمیدس آشنا شد . قانون ارشمیدس هر گاه جسمی در سیالی فرو رود به اندازه وزن سیال هم حجم خود از وزن جسم كاسته می شود. دستگاههای اندازه گیری ارتفاع سطح مایعات كه از این روش تبعیت می كنند مانند فرستنده های ارتفاع مایعات و كنترل كننده ها دارای شناور استوانه شكلی هستند كه زمانی كه در مایع قرار می گیرند سبك می شوند. در روش اندازه گیری ارتفاع سطح مایع با استفاده از حالت غوطه وری یك استوانه بلند استفاده می شود به طوریكه اگر این استوانه در داخل مایع رها شود در آن فرو رود و آن را با استفاده از یك فنر و عقربه طوری میزان می كنیم كه در حالی كه ظرف دارای مایعی نیست به صورت آویزان از فنر در داخل ظرف قرار گرفته باشد. حال چنانچه در داخل ظرف مایع ریخته و پر نماییم در اثر سبك شدن فنر در جهت عكس باز شدنش پیچش می خورد و عقربه نیز به همان اندازه دوران می نماید یعنی با استفاده از این طریق ساده می توانیم تغییرا ت سطح را به وسیله عقربه نشان داده و بسنجیم . روش بابل (Bubble Method) : چگونگی و نحوه اندازه گیری ارتفاع سطح مایعات با استفاده از بابل  به شرح زیر می باشد : یك مخزنی را كه دارای مایع میباشد در نظر می گیریم به هر نقطه ای از انتهای مخزن فشاری وارد می گردد كه متناسب با طول ستون مایع و وزن مخصوص مایع است یعنی اگر مقدار مایع داخل مخزن را زیادتر نماییم فشار آن نقطه نیز افزایش پیدا می كند. حال اگر لوله ای را در آن نقطه قرار داده و بخواهیم به داخل آن هوا بدمیم ملاحظه می گردد كه تا فشار هوا به فشار مایع در آن نقطه نرسیده هیچ حبابی از لوله خارج نمی گردد ولی همینكه فشار هوا  برابر فشار آن نقطه گردید ( البته كمی زیادتر) حبابهای هوا شروع به بیرون آمدن از لوله می كنند پس اگر فشار هوا را مشخص نماییم می توان ارتفاع مایع را نیز در داخل مخزن حساب كرد به خاطر این موضوع اغلب در سر راه هوا یك ثبت كننده قرار می دهند كه متناسب با افزایش  و یا كاهش ارتفاع سطح مایع ثبت كننده نیز به همان نسبت كمتر و یا بیشتر ثبت نماید و به این طریق بتوانند از نقطه ای كه با مخزن نیز فاصله دارد مقدار Level را در مخزن اندازه گرفته و بدانند.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.