انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 393)
يکشنبه 30/10/1386 - 12:11 -0 تشکر 25629
قرآن و بینایی

ابن‌هیثم و ابن‌سینا
ابن‌هیثم مانند ابن‌سینا و بیرونی معتقد بود كه «جهت سیرِ شعاع نور از طرف شیئی به طرف چشم است» نه برعكسِ آن كه اقلیدس و بطلمیوس و كندی انگاشته بودند.
(نقل از تقدیم علم جام جم)
و قرآن مجید می‌فرماید:
وجعلنا نوراً یمشی به فی الناس...
و قراردادیم برای او روشنایی كه راه برود بدان در مردم...
آیه 122 سوره انعام
نتیجه می‌گیریم آن‌چه را كه اقلیدس و بطلمیوس نمی‌دانسته‌اند و ابن‌هیثم و ابن‌سینا... می‌دانسته‌اند، قرآن به زبان ساده بیان كرده است و نتیجه‌گیری دوم این‌كه قرآن مجید آن‌چه را كه این علم و عالمان ایرانی می‌دانسته‌اند و آن علم و عالمان قدیمی و اروپایی نمی‌دانسته‌اند، می‌دانسته است.
البته در مثنوی هم می‌خوانیم:
دو درم سنگست پیه چشمتان
نور روحش تا عنان آسمان
نور بی‌این چشم می‌بیند به خواب
چشم بی‌این نور نبود جز خراب
مثنوی معنوی، ص724
كه این مثنوی هم تأییدی علمی است و ادبی، برای این‌كه بدانیم آن‌چه ما می‌بینیم بازتاب نور است، به فرموده قرآن مجید كه ایده نور و چشم را از ابن‌هثیم جلوتر می‌بَرَد.
در جای دیگر مولوی می‌گوید:
«الهی در یكی بیهی نهی نور روشنی...» ص376
یعنی چشم ما بدون نور، بیهوده و خراب است. این یك مصرع را به عنوان دلیل دیگری برای اثبات درستی حرف ابن‌هیثم می‌توان قابل قبول دانست.
این دو درم «پی» یا دستگاه چشم كه اصطلاحاً مولوی ودیگر شاعران از آن به نام «پی» یاد می‌كرده‌اند كه جاذب نور است و دستگاه بینایی را تشكیل می‌دهد و با لازمه‌ای به نام «نورِ» آفتاب و هر نور دیگر كه به دیدنِ اشیا كمك كند، رابطه علت و معلولی برقرار می‌كند و اینجاست كه این موضوع كه اولِ مقاله آمده اتفاق می‌افتد و معلوم می شود كه منظور قرآن كریم از این‌كه می‌فرماید:
«و قرار دادیم برای او روشنایی كه راه برود در مردم...» چشم نیست بلكه بیان این مطلب علمی است، وگرنه نابینایان هم در میان مردم راه می‌روند.
و در سوره یونس، آیه67 می‌فرماید:
«هو الذی جعل لكم اللیل لتسكنوا فیه و النهار مبصراً...»
«اوست آن كه نهاد برای شما شب را تا بیارامید در آن و روز را بینا»
بازگردیم به شعر مولوی:
«چشم، بی‌این نور، نبود جز خراب»
چشم خراب، یعنی نابینا و غیر(مبصراً)
وا... اعلم
«ابن‌هیثم» پدر سینماست.
... ابن‌هیثم از دانشمندان مسلمانی است كه علمِ نور را به خوبی شناخت. در واقع او كاشف عدسی و اتاق تاریك بود كه باید او را در واقع پدر سینما دانست.»

دوشنبه 1/11/1386 - 23:39 - 0 تشکر 25967

به نام او که می داند در سینه ها چه می گذرد

سلام دوست عزیز

ممنون از اطلاعاتتون،بزرگترین جنبه اعجاز قرآن هم همینه که اینهمه معارف و حقایق علمی رو یه چوپان بیسواد برای ما به ارمغان آورده!

در پناه دوست مشترکمان موفق باشید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی