سينما و تلویزیون (بازدید: 506)
چهارشنبه 10/9/1389 - 9:6 -0 تشکر 256128
میان این همه بازیگر چرا تنها از زن تك خوان تقدیر شد؟!

صراط: جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا در نامه ای اعتراضی خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما از دیدار وی با تك خوان زن تیتراژ پایانی سریال مختار نامه انتقاد كرد.
به گزارش صراط در متن این نامه انتقادی كه یك نسخه از آن در اختیار صراط نیوز قرار گرفته است آمده:
بسم الله الرحمن الرحیم
مختارنامه؛ سریال موفقی كه این روزها زبانزد تمام اقشار جامعه شده است، توانسته با حفظ ظرافت‌های مذهبی، اوضاع و شخصیت‌های تأثیرگذار بر واقعه‌ی كربلا، آن ایام را با تمام جزئیات به تصویر بكشد! این سریال پس از مدت‌ها، جزء یكی از معدود خروجی‌های مثبت و برجسته‌ی صدا و سیما به شمار می‌آید كه مخاطبان علی الخصوص مدیران صدا و سیما، تقدیر و تحسین ویژه و منحصر به فردی را به عوامل و سازندگان این اثر؛ بدهكار می‌شوند!
اما نكته‌ای كه در كنار تمام برجستگی‌ها اذهان را اسیر ابهامات می‌كند عكس العمل عجیب مسئول صدا و سیماست! همان صدا و سیمایی كه همیشه بر ادعای دیانت خود پافشاری می‌كند. اهمال رئیس سازمان صدا و سیما به راستی برایمان ایجاد سوال كرده است كه چرا میان این‌همه بازیگر و عوامل موثر من جمله كارگردان و نویسنده و امثال ذلك؛ تنها زن تك‌خوان تیتراژ پایانی فیلم را از تقدیر خویش بهره‌مند ساخته است كه ظاهراً عنوان "مرثیه‌سرای اهل بیت" نیز بر این تك خوان زن نهاده‌اند! باتوجه به حكم اكثر مراجع تقلید، بر "حرام" بودن تك‌خوانی و آوازه‌خوانی زن، چگونه این عمل قبیح توجیه می‌شود؟!!
جای تأسف دارد كه مخاطب رسانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران باشیم و مخاطب برنامه‌هایی كه دل‌مان خوش است از فیلتر نظارتی صدا و سیما گذر كرده است! اما ما كجای كاریم و صدا و سیمای‌مان كجا! كه نشسته‌ایم و شاهد اندیشه‌های متضاد با جمهوری اسلامی‌مان هستیم!
مگر نه اینكه رسانه ی ملی ما انعكاس دهنده‌ی مواضع، عقاید و نوع نگرش انقلاب اسلامی ما به موضوعات مختلف است؟ مگر نه اینكه مسئولین ما در پخش برنامه‌های مختلف سیما با شورای تأمین و نظارت بر صدا و سیما، ژست موجه سختگیری در اجرای برنامه ها را می‌گیرند؟ مگر نه اینکه صدا و سیمای ما در سال گذشته احساس تکلیف کرده و بنا بر مصلحت هایی شعارهای مردم در راهپیمائی عظیم نهم دی را حذف و برخی را سانسور نمود؟!!! پس چگونه با این تفاسیر و اینگونه‌ چهره‌سازی‌های موجه(!)مدیر صدا و سیما در مسیر شفاف اسلامی اینگونه قدم برمی‌دارد؟!!
آقای ضرغامی! انگار فراموش كرده‌اید كه تك‌خوانی زن، در فقه اسلامی حرام است و شرعاً جایز نمی‌باشد! مگر نه اینكه وزارت ارشاد ما هم به تك‌خوانان زن مجوزی برای نشر صدای‌شان نمی‌دهد ؟!!! آوازه خوانی زن را نمی‌توان با عناوین مختلف و به بهانه موضوعات مذهبی و مراثی اهل بیت موجه جلوه داد. چطور می‌شود كه صدای تك‌خوانی زن توسط وزارت ارشاد ما رد و از جانب دین و شرع اسلامی‌مان هم مردود شناخته شده اما همین كه نام مرثیه سرایی برای اهل بیت برخود گرفته، حلال شمرده شده و جایز محسوب می‌شود؟!!!
این تغییر در ظاهر، ذره‌ای از قباحت آن نمی‌كاهد! چرا می‌خواهید با نادیده گرفتن اصول اسلامی قبح برخی گناهان را صریحاً بریزید؟!! چطور می‌توانید چهره‌ی این تك‌خوان -كه علناً مرز گناه را در هم شكسته‌است- را با افتخار در صدا و سیما پخش كرده و از آن هم تقدیر نمائید و امیدوار باشید تا مكملی برای توشه‌ی اخروی او شود؟!!
هدف‌تان چه بوده از اینكه بازیگران نقش‌های موفقی چون مختار و ابن زیاد و یا آهنگ سازان و سازندگان تیتراژ ابتدایی سریال را گذاشته‌اید و روی خواننده‌ی تیتراژ پایانی تمركز كرده‌اید؟!! چرا باید بین صدها مهره‌ی سازنده، برای تقدیر، انگشت بر كسی بگذارید كه نه تنها ذره‌ای بر موفقیت سریال نیفزوده بلكه رنگ و بوی مذهبی آن را دچار اختلال كرده است!
آقای ضرغامی! پاسخگو باشید! تا كی می‌توان سهل‌انگاری‌ها و خطاهای عمدی صدا و سیما را نادیده گرفت و از آن‌ها در دایره‌ی دین و مذهب و عقیده، چشم پوشی كرد؟!! نه تنها از این عمل -كه با شئونات اسلامی ما منافات دارد- جلوگیری نشده، بلكه نمایش تقدیر از آن‌ به عنوان یك افتخار در بخش‌های خبری، انعكاس یافته است!
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا(س) خواهان پاسخی در شأن افكار مطالبه‌گر دانشجویان‌ست نه توجیهی برای شانه‌خالی كردن از خطای عمدی انجام شده توسط مسئول صدا و سیما!

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا(س)


گفتنی است محمد تقی رهبر رئیس فراكسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی در رد این اقدام گفته بود: در برنامه پخش شده صدای خواننده زن سریال مختار نامه در حضور رئیس سازمان صداو سیما پخش شد،در حالی که از نظر فقهی خوانندگی زن در هر صورتی حرام است، این مساله دارد فتح باب می شود که خوانندگی زن عادی جلوه داده شود و هر خانمی حتی در حضور مردان بخواند و از این طریق یکی یکی خط قرمز ها را رد شود.
  چرا می‌خواهید با نادیده گرفتن اصول اسلامی قبح برخی گناهان را صریحاً بریزید؟!!

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی