• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1039)
يکشنبه 7/9/1389 - 18:39 -0 تشکر 255199
نگاهی گذرا به کارنامه فیلمسازان سینمای کمدی

 

به بهانه اکران فیلم بی پولی یکی از بهترین فیلمهای طنز دهه هشتاد
از مهرجویی و تبریزی تاافخمی و میلانی سرمایه:در سینمای ایران یک قاعده تجربه شده نشان داده که اگر یک کار گردان مطرح سینما ،یک فیلمنامه خوب با رگه هایی ازطنز را دستمایه خود قرار داده واز بازیگران مطرحی استفاده کند این فیلم نه تنها از فروش بسیار خوبی برخوردار خواهد شد بلکه باعث خوشحالی سینمادوستان و منتقدان هم خواهد شد و هم کسانی که از فیلمهای کمدی سطحی .مبتذل متنفرند به سیمای ایران امیدوارتر خواهند شد . بعد در سالها بعد به همین فیلمها استناد خواهد شد و منتقدان کلی بحث وجدل خواهند کرد بی پولی با بازی بهرام رادان ولیلا حاتمی وحبیب رضایی دومین ساخته حمید نعمت الله است که به نوعی یکی از بهترین فیلمهای کمدی دهه هشتاد در کنار آثاری چون مهمان مامان،مارمولک ،آتش بس ،نان عشق موتور وهزار،مکس و دایره گی به حساب می آید .
این فیلم به تهیه کنندگی مصطفی شایسته قرار است از این هفته در سینماها اکران شود .فیلمی مدرن ومتفاوت که از مضمومنی طنز برخوردار است ولیلا حاتمی به خاطر این فیلم جایزه اول جشنواره فیلم فجر سال گذشته را به دست آورد.
اکران بی پولی که فیلم برگزیده تماشاگران جشنواره در کنار فیلم درباره الی بوده ،امیدها را برای رکورد شکنی یک فیلم سالم کمدی درروزگاری که کمدی های سخیف سینماها را به کنترل خود در آورده اند افزایش داده است .
در گزارش زیر کارنامه کار گردانان مطرح درزمینه سینمای کمدی مروری گذرا شده است .
داریوش مهرجویی : از اجاره نشینها تا مهمان مامان
اجاره نشینها ساخته تحسین برانگیز داریوش مهرجویی از ماندگار ترین فیلم طنز تاریخ سینماست . داستان این فیلم درخانه‌ای می گذرد که وارث یا وارثانش معلوم نیست وعده‌ای مستاجر دارد. خانه نیازمند تعمیرات اساسی است ولی بی توجهی عباس آقا، مباشر که قصد تصاحب خانه را دارد، باعث می‌شود تا به رغم تلاش های دیگر ساکنان، کار از کار بگذرد و خانه بر ساکنانش فروریزد.عزت الله انتظامی، اکبر عبدی ،حسین سرشار،حمیده خیرآبادیف رضا رویگری، ایرج راد ،سیاوش تهمورث ،فریماه فرجامی ،منوچهر حامدی و فردوس کاویانی کاویانی بازیگران این فیلم طنز هستند که در سال ۶۵ ساخته شده وبرنده یک جایزه از جشنواره پنجم فجر و شش نامزدی از همین جشنواره شد . نزدیک به بیست سال بعد داریوش مهرجویی کمدی موفق دیگری را به کار نامه خود اضافه کرد .
مهمان مامان یک فیلم کمدی خانوادگی بود که درسال ۸۲ ساخته شد . این فیلم بر اساس کتاب هوشنگ مرادی کرمانی تولید شده است. از فیلم در زمان اکران عمومی استقبال خوبی شد و در بیست و دومین جشنواره فجرجوایزی گرفت. این فیلم هجدهمین فیلم بلند داریوش مهرجویی در مدت ۳۵ سال فعالیت سینمایی او بود .
کمال تبریزی از لیلی با من است تا مارمولک
کمال تبریزی سازنده بهترین وجنجالی ترین فیلمهای کمدی سینمای ایران است که به نوعی اولین کمدی ها را در حوزه هایی ساخته که کمتر کسی جرات و تیزهوشی ساخت این فیلم دراین حوزه ها راداشته است .لیلی با من است درحوزه دفاع مقدس ،مار مولک در ارتباط با رو حانیون وپاداش درارتباط با حج وفیلم همیشه پای یک زن در میان است که از فضایی فانتزی اجتماعی برخوردار است .

محسن مخملباف از ناصر الدین شاه تا هنر پیشه

ناصرالدین شاه آکتور سینما (با عنوان فرعی روزی روزگاری سینما) در سال ۱۳۷۰ توسط محسن مخملباف ساخته شد. فیلم در بستری طنز تاریخ سینمای ایران را روایت می‌کند.این فیلم در دهمین جشنواره فجر درسال ۷۰کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.عزت الله انتظامی ،مهدی هاشمی ،محمد علی کشاورز ،فاطمه معتمدآریا ،ماهایا پطروسیان،داریوش ارجمند،مرتضی احمدی ،پروانه معصومی ومحرم زینال زاده بازیگران این فیلم بودند .هنرپیشه فیلم دیگری به کارگردانی محسن مخملباف است. در این فیلم اکبر عبدی در نقش بازیگر فیلمهای کمدی سینما ظاهر شده و بخشی از چالشهای درونی زندگی وی در فیلم طنز تلخی به تصویر کشیده شده است.اکبر عبدی و فاطمه معتمدآریا بازیگران اصلی این فیلم هستند.
تهمینه میلانی از دیگه چه خبر تا آتش بس
تهمینه میلانی ازدیگر کار گردانهای مطرح سینمای ایران است که در کار نامه خود دوفیلم طنز پرفروش پ پرتماشاگر و با بازیگران مطرح دارد .او در سال ۱۳۷۰فیلم مطرح دیگه چه خبر را کار گردانی کرد که از فیلمهای پر تماشاگر وبحث برانگیز این کار گردان در آن زمان محسوب می شد .ماهایا پطروسیان ،جهانگیر الماسی ،پروین سلیمانی و دانیال حکیمی بازیگران مطرح این فیلم بودند .۱۴سال بعد یعنی در سال ۸۴ میلانی فیلم آتش بس را با بازی محمد رضا گلزار و مهناز افشار ساخت که اولین فیلم میلیاردی سینمای ایران محسوب می شود .

بهروز افخمی از روز فرشته تا سن پطرز بورگ
بهروز افخمی نیز در کار نامه خود فیلم پرفروش وموفق روز فرشته را با بازی عزت الله انتظامی واکبر عبدی دارد . او امسال فیلم سن پطرز بورگ را تولید کرده که امیدهای بسیاری به موفقیت این فیلم است .

روز باشکوه کیانوش عیاری
روز باشکوه به کار گردانی کیانوش عیاری با حضور جمعی از بازیگران مطرح سینمای ایران از فیلمهای شاخص کمدی سینمای ایران است که در سال ۱۳۶۷ تولید شد . علیرضا خمسه ،جمشید هاشم پور ،علی نصیریان ،ایرج طهماسب و... بازیگران اصلی این فیلم هستند که از فروش خوبی برخوردارشد . داستان فیلم قهرمان دوچرخه سواری به نام گل آقاست که پس از كسب مدال قهرمانی آسیا، در بازگشت به زادگاه خود با استقبال پرشور همشهریانش رو به رو می شود....
یدالله صمدی : رکورددار ساخت کمدی های موفق
یداله صمدی را به نوعی می توان رکورددار ساخت فیلمهای کمدی موفق دانست .او از سال گذشته فیلم کمدی کلانتری غیر انتفاعی را برای نمایش در سینماها آماده می کند . فیلمی که امیر جعفری و مهران رجبی و مرتضی احمدی بازیگران اصلی آن هستند .او از اولین فیلمش مردی که زیاد می دانست که در سال ۶۳تولید شد ساخت فیلم کمدی را آغاز کرد وبعدها ودر سال ۱۳۶۹وساخت فیلمهای آپارتمان شماره ۱۳و دونفر ونصفی با حضور علیرضا خمسه وقریبیان ،فیلمهای کمدی را در کارنامه خود پررنگ تر کرد صمدی در سال ۷۶ فیلم کمدی متفاوت معجزه خنده راساخت که درزمان خود مهجور واقع شد .
ابوالحسن داوودی و فیلمساز موفقی دیگر
ابوالحسن داوودی نیز در کنار کار گردانی چون یدالله صمدی و محمد رضا هنرمند از کار گردانان پر کار وموفق سینمای کمدی است .او در سال ۱۳۷۰جیب برها به بهشت نمی روند را با بازی خمسه ساخت که از فروش خوبی برخوردارشد .من زمین را دوست دارم وبوی خوش زندگی با بازی علیرضا خمسه از دیگر آثار پر مخاطب آقای داوودی بودند . او در سال ۸۰فیلم نان عشق وموتورهزار بابازی اکبر عبدی بهاره رهنما وسروش صحت ساخت که یکی از بهترین فیلمهای کمدی دهه ۸۰محسوب می شود .
محمد رضا هنرمند:از زنگها تاامروز
محمد رضا هنرمند از کار گردانان شاخص سینمای کمدی درایران است . او در سومین فیلم یک کمدی باعنوان زنگها ساخت .اولین ودومین فیلم او فیلمهایی با موضوعات اجتماعی و جنگی بودند فیلمی با بازی محمد کاسبی و درباره یك شهرخیالی ، که تعدادی از ساكنین توسط تلفن تهدید به مرگ می شوند.... .هنرمند از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰سه فیلم کمدی مرد عوضی ،مومیایی ۳و عزیزم من کوک نیستم را ساخت که در هرسه فیلم پرویز پرستویی حضور داشت که به غیر از عزیزم من کوک نیستم ،دوفیلم دیگر در جذب مخاطب و گیشه بسیار موفق بودند .

مهدی فخیم زاده : از خواستگاری تا همسر
مهدی فخیم زاده دیگر کار گران مطرح سینمای ایران موفق در ساخت آثار کمدی است که البته در سالهای اخیر به شدت کم کار شده است او ساخت فیلمهای طنزی چون خواستگاری و همسرا درکارنامه خود دارد که درزمان خود بسیار پرفروش وموفق بوده اند .

سامان مقدم وپریسا بخت آور : از مکس تا دایره زنگی

اما در دهه هشتاد فیلمسازانی چون سامان مقدم وپریسا بخت آور باساخت آثار تحسین برانگیزو مهمی چون مکس ودایره زنگی ،امیدها را برای احیای سینمای طنز با کیفیت احیا کردند که هرکدام از این فیلمها که اتفاقا از مضامین بحث رانگیز سیاسی اجتماعی برخوردار بودند تماشاگران بسیاری را به سینما کشاندند .

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.