کتاب و کتابخوانی (بازدید: 1328)
يکشنبه 7/9/1389 - 17:17 -0 تشکر 255148
مسابقه ی کتابخوانی شماره 3

سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه... اینکه چرا اسم مسابقه رو گذاشتم شماره 3 به خاطر دو ماه قبله . از این به بعد شماره می زنیم که راحت تر باشه . و اما کتاب شماره 3 برای مسابقه :

مجموعه داستان کوتاه : برف و سمفونی ابری

نویسنده : پیمان اسمائیلی 

نشر : چشمه 

قیمت : 2000 تومان

متن کتاب رو اگه پیدا کنم حتما براتون میذارم . نحوه ی شرکت در این مسابقه به این شکله که شما باید 3 تا از داستان های این کتاب رو به انتخاب خودتون خلاصه کنید و برام بفرستید ( هر داستان حدود 10 صفحه است . زیاد وقت نمی بره ) 

و اما دوستانی که این مدل مسابقه رو دوست ندارند هم نگران نباشند . یک مسابقه کتابخوانی 4 گزینه ای هم تا آخر هفته روی سایت می ذارم که می تونن توی اون مسابقه شرکت کنند . 

لطفا خلاصه داستان ها را به نشانی زیر بفرستید . نام کاربری تون رو هم فراموش نکنید.

n_bonyad@yahoo.com

مهلت شرکت در مسابقه تا  20 دی ماه است . 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 8/9/1389 - 18:39 - 0 تشکر 255547

سلام . خیلی مسابقه خوبیه . اگه بتونی متن کتاب رو پیدا کنی و بذاری عالی میشه . ممنون

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 14/9/1389 - 17:9 - 0 تشکر 258194

متاسفانه متن کتاب رو هنوز پیدا نکردم .

 

 

 

دوشنبه 15/9/1389 - 14:29 - 0 تشکر 258614

متن کتاب پیدا نشد اما این یادداشتی است بر کتاب که منبع آن سایت www.mysilverdreams.blogspot.com می باشد . من در سایت های زیادی دنبال متن کتاب گشتم . متن پیدا نشد اما چیزی که متوجه شدم این است که هیچ کس از خرید این کتاب پشیمان نشده . باور کنید آقای اسماعیلی پسر خاله ی من نیستند D:
بالاخره شرکت در مسابقه دلخواه است و ما هیچ کس را مجبور نمی کنیم .

یادداشتی بر « برف و سمفونی ابری» :

برف و سمفونی ابری مجموعه ای است شامل هفت داستان نوشته ی پیمان اسماعیلی. مجموعه هایی از این قسم که زیر عناوین متعددی مخفی شده اند و برنده ی چندین جایزه اند، باید صرف نظر از بار این افتخارات خواند و بررسی کرد.
آنچه در هر هفت داستان این مجموعه به عنوان یک الگو مورد توجه قرار گرفته، انسانیت زدایی ( Dehumanization) و فضا محوری ( Spatialization) است. که هر دو از خصیصه های روایت های مدرن هستند.
مثلاً یک جایی در این مجموعه می خوانیم : « تنها دلخوشی­ام همین صخره­ها هستند. باید قبل از این که کارم درست شود و برگردم، از این یکی بکشم بالا. عکس می‌گیرم، برایت می­فرستم.» جایی میان حفره های خالی
انگار این صخره ها شده اند مرکز روایت، دیگر انسان آن قدر ها مهم نیست که این صخره ها و طبیعت و آن چیزهایی که از جنس این دو نیستند. آن حفره هایی که توی داستان « مرض حیوان » قبلاً توسط مهندسی کنده شده اند مهم ترند نسبت به آدم هایی که میانشان راه می روند. و بعد آن کفتار تعیین کننده است کفتار است که به مرد نشان می دهد چطور برای این که از تشنگی نمیرد کاری بکند.
انسان در تمام داستان های این مجموعه دست آویز است و نقش دوم به خودش گرفته. طبیعت و آن چه در طبیعت هست، هر آن چه انسان نیست، چیزی است نا ملموس که به چشم سر دیده نمی شود و یک حس را در آدم بیدار می کند، همان نقش اولند همان مرکز روایت ها.
برف و سمفونی ابری مجموعه ای است از فضا سازی های بسیار خوب، و در بعضی جاها بدیع وقتی دو اشکفته را برایمان به تصویر می کشد بی اختیار تجسمش می کنیم و یا زمانی محبوبه را روی تخت دراز می کند و می گوید « امشب محبوبه همسر من است.» سرمای تن محبوبه را می شود آمیخت با فضای سرد داستان. انگار سوز روایت ها بر پوستمان می نشیند.
و سر آخر اتفاقی که می افتد همان « تراژدی» است . تراژدی مدرنیستی که دیگر فقط درون آدمی رخ می دهد. تراژدی که بعد از ماهی شدن محبوبه، بعد از مکیدن خون گردن آن مرد، بعد از رو شدن نقش سلیمان در بطن شخصیت ها رخ می دهد.
همه ی این تکنیک های مدرنیستی به این مجموعه کمک کرده تا به دل بنشیند و این به دل نشستنش انگار گاهی مخاطب را غافل می کند از این که ایراد های کار را ببیند. جایی خواندم که اسماعیلی گفته تمام خرافه ها را از تخیل خودش نوشته، در حالی که این خرافه ها، روابط با عالم اثیری، مختص غرب ایران است، همان جا که غالب داستان ها رخ می دهند. گاهی پرداخت به این خرافه ها آن قدر جان گرفته که روایت در آن ها گم می شود. همین خرافه گرایی بیش از اندازه بوده که گاهی داستان ها را غیر باور پذیر کرده. در حالی که اگر این مجموعه را زیر علم رئالیسم جادویی بگذاریم، باور پذیری از ملزومات رئالیسم جادویی است. اگر مخاطب شک کند که چطور قرار است شخصیت قصه روی برف هایی راه برود که تا سه طبقه بالا نشسته، ( چرا سه طبقه ؟) داستان لطمه می خورد و روایت به یک استعاره ضعیف تبدیل می شود. و یکی از مشکلات قابل تامل این مجموعه به خصوص در داستان آن « یک هفته خواب کامل» استفاده از موضاعات کلیشه ای است، انگار صفحه ی حوادث روزنامه را باز کرده باشند و به یکی از حادثه های این صفحه لباس داستانی بپوشانند. وقتی موضوع اینقدر کلیشه ای باشد بهترین تکنیک ها هم هدر می روند. شکستن روایت در چنین داستانی، هیچ کمکی به خوب تمام شدنش نمی کند، داستانی با شروعی بسیار خوب و پایانی تکراری مخاطبی که شکست روایت را درک کرده و درگیر فضا سازی خوب داستان شده، شوکه می کند.
در مجموع برف و سمفونی ابری، داستان هایی دارد از جنس داستان های شگفت ، دریچه ای برای مخاطبش باز می کند به زندگی متفاوت، و ترس و سرما و تاریکی، به دل می نشیند چون ما همه این ترس و سرما و تاریکی را خوب چشیده ایم، درکش می کنیم، چون گاهی حرف ما را روی صفحه نوشته بی آن که ما چیزی گفته باشیم.

 

 

 

سه شنبه 16/9/1389 - 19:0 - 0 تشکر 259247

سلام

منم خیلی تعریف این كتاب رو توی سایتا خوندم...اصلا كتابایی كه شما معرفی می كنین (مثل همون قبلی، چی بود اسمش...استخوان خوك و دستهای جزامی خیلی تعریف داشت) خوبن...

مسابقات كتاب خوانی رو خیلی دوست دارم...اگه تونستم حتما توی این مسابقه شركت می كنم

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 18/9/1389 - 20:12 - 0 تشکر 260169

dehkade2010 جان خوشحال میشم توی مسابقه شرکت کنید .

 

 

 

دوشنبه 29/9/1389 - 21:5 - 0 تشکر 264661

سلام

انشاءالله تا آخر هفته كتاب رو تهیه می كنم، هستم در خدمتتون...

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 30/9/1389 - 18:38 - 0 تشکر 265123

خوشحال میشیم دوست عزیز.

 

 

 

يکشنبه 5/10/1389 - 10:25 - 0 تشکر 267124

سلام

خواستم بگم من هنوز نتونستم كتاب رو تهیه كنم...كتاب فروشی ها یا می گفتن تموم كردن یا اینكه ندارن....حالا قولش رو دادن بیارن.....

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 17/10/1389 - 12:23 - 0 تشکر 271346

سلام

باورتون میشه هنوز كتاب رو پیدا نكردم....نیاوردن هنوز....فكر نكنم بتونم شركت كنم.....هفته ی پیش هم یه نمایشگاه بزرگ كتاب گذاشته بودن شانس من انتشارات چشمه غرفه نداشت....شرمنده نیكبنیادجان

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 18/10/1389 - 17:58 - 0 تشکر 271600

اشکالی نداره دوست عزیز . انشاالله در مسابقه 4 از برنده ها باشید .

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی