سينما و تلویزیون (بازدید: 223)
يکشنبه 7/9/1389 - 14:5 -0 تشکر 255075
آیا سینمای کشور با آیات قرآن سنخیت دارد؟

استاد فرج‌الله سلحشور شنبه شب در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی فیلم قرآن و عترت (تسنیم) در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان اصفهان با بیان اینكه برگزاری جشنواره فیلم‌های قرآنی تسنیم اتفاقی مبارك است، اظهار داشت: این آغاز راهی است كه به تولید بیشتر آثار قرآنی منجر می‌شود.
وی با اشاره به روند ساخت فیلم سینمایی یوسف پیامبر (ع) تصریح كرد: سوره یوسف 10 صفحه از قرآن را تشكیل داده است و در كتاب‌هایی 150 و 600 صفحه‌ای از تفسیر سوره یوسف را نیز مطالعه كرده‌ام.
كارگردان سریال یوسف پیامبر (ع) با بیان اینكه این سریال در 45 قسمت ساخته شد، تصریح كرد: نسخه سینمایی یوسف پیامبر خلاصه سوره سریال یوسف پیامبر بدون تفاسیر است و در آن تصاویر و سكانس‌ها بر اساس خود آیات قرآن نشان داده می‌شود.
استاد سلحشور سوره یوسف (ع) را یك صراط و راه نجات دانست و گفت: در آخرین آیات این سوره به نوعی یك فرمول قصه‌نویسی را آموزش می‌دهد و قصه‌های قرآن عبرت‌آموز، خدا محور و مستند و واقعی است كه باید به فیلمنامه‌نویسی با این تعریف نگاه شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر سینمای كشور هیچ سنخیتی با آیات قرآن ندارد و این یك واقعیت تلخ است كه در تقابل با باورهای مردم قرار گرفته و در این ارتباط واژه‌ها از سوی دیگران دیكته می‌شود.
كارگردان سریال یوسف پیامبر (ع) افزود: سینمای انسان محور، دروغ‌گو و مادی‌گرا با اسلام در تضاد است و در جمهوری اسلامی ایران سینما غیر از تبلیغ مكتب اسلام به انحراف رفته و بنابراین از سینماگر یك مبلغ اسلامی انتظار می‌رود.
استاد سلحشور شهر اصفهان را مركز هنر دینی كشور دانست و بیان داشت: تمام عرفان‌های هنری در این شهر متجلی شده و چه زیباست كه سینمای مذهبی و قرآنی دراین شهر متولد شود و جز اصفهان جای دیگری را نمی‌توان برای این جشنواره پیدا كرد. 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی