• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1164)
جمعه 5/9/1389 - 18:20 -0 تشکر 254505
آرم پیشروان دارما در سریال گمشدگان

 

اگر سریال جذاب و پر کشش گمشدگان (LOST) را دیده باشید مسلما با پیشروان دارما (Dharma Initiative) آشنا هستید. گروهی علمی و تحقیقاتی در جزیره با چنان پشتیبانی قوی که حتی بعد از گذشت بیش از سی سال از مرگ تمام افراد گروه، هنوز هم برای آنها از راه هوا و با چتر مواد غذایی و تجهیزات به جزیره می فرستند.
یکی از زیباترین مواردی که درباره ی پیشروان دارما وجود دارد، لوگو یا آرم آنهاست. پیشروان دارما برای هر یک از ایستگاه های تحقیقاتی خود در جزیره آرم مخصوصی دارند. همانند ایستگاه های شعله، قو و ... .

کلمه ی دارما (Dharma) در اصل به معنی قوانینی است که بودا برای زندگی خردمندانه و شاد برای پیروانش به ارمغان آورد.

البته می توان گفت که کلمه Dharma در این سریال دارای ایهام است چون علاوه بر معنی گفته شده در بالا، در خود سریال گمشدگان، DHARMA مخفف عبارت Department of Heuristics and Research on Material Applications است.

البته اظهار نظر درباره ی نمادهای موجود در این سریال کاری بسیار سخت است. در لا به لای فیلم نامه ی آن گاهی به مواردی بر می خوریم که نشان دهنده ی دانش بالای فیلم نامه نویسان آن درباره ی امور مذهبی، اسطوره های باستان و ... است. مثلا در یکی از فصل های Lost (به گمانم فصل دو)، جان لاک را در حال حل کردن جدول در ایستگاه قو (Swan) می بینیم که پرسش آن این است "دوست انکیدو" و جان لاک نیز به درستی "گیلگمش" را در جدول می نویسد که از اساطیر باستان بابل است و شاید سفر گیلگمش به جزیره ی دست نایافتنی به نزد "اوته نه پیش تیم دوردست" ما را اندکی به اشارات موجود در سریال لاست نزدیک کند.

یا از موارد دیگر می توان به چرخی اشاره کرد که با حرکت آن جزیره در زمان حرکت می کند. این چرخ بسیار به "چرخ دارما" شبیه است. چرخ دارما (دارماکاکرا - چرخ قانون - Dharmacakra) نمادی از آموزه های بودا (دارما) است که انسان را به سوی روشنایی راهنمایی می کنند. می توانید تصویری از نماد چرخ دارما را در زیر ببینید:

چرخ دارما - نماد آموزه های بودا - دارماکاکرا

اگر در تصاویر لوگوهای دارما دقت کنید، سه خطی هایی را در اطراف آرم های دارما می بینید.
نام این سه خطی ها باگوآ (Ba gua - 八卦) است و متعلق به زمان های بسیار کهن چین هستند و تاریخ دقیق اختراع آنها مشخص نیست. گفته می شود که ابتدا پیشگویان چینی که یکی از وسایل پیشگویی آنها لاک لاک پشت بود این سه خطی ها را از روی نقش و نگارهای خانه های روی لاک لاک پشت ابداع کرده اند.
این سه خطی ها هشت سمبل هستند و در فلسفه ی تائو بکار می روند و هر یک نمادی از عناصر طبیعت اند (البته معانی دیگری نیز دارند) :

      - Tien -       آسمان              ، شمال غربی
      - Ze    -       دریاچه، مرداب    ، غرب
      - Huo  -       آتش                 ، جنوب
      - Dien -       رعد و برق          ، شرق
      - Feng -      باد                    ،  جنوب شرقی
      - Shui -       آب                    ، شمال
      - Shen -      کوه                   ، شمال شرقی
      - Di     -      زمین                 ، جنوب غربیو در پایان تنها می توانم بگویم که سریال گمشدگان (Lost) مانند سریال های معمولی دیگر نیست و حرف هایی برای گفتن دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.