سينما و تلویزیون (بازدید: 401)
چهارشنبه 3/9/1389 - 0:54 -0 تشکر 253623
سینماگران و یارانه ها

 

اهالی سینمای ایران در گفت‌و‌گوهای مختلف نظرات خود را در این زمینه و گاه راهکارهای پیشنهادی را مطرح کردند.

عنوان

سمت

اظهارات

غلامرضا موسوی

تهیه‌کننده

وقتی به واسطه حذف یارانه‌ها قیمت‌ها در کشور افزایش پیدا کند، طبیعی است هزینه تولید فیلم‌های سینمایی نیز بالاتر می‌رود و سینماداران هم باید هزینه بیشتری برای اداره سالن‌ها صرف کنند و همه این‌ها موجب صرف هزینه بیشتری برای تولید و اکران یک فیلم سینمایی می‌شود.

به نظر می‌رسد مدیران سینمایی باید برنامه‌ای در این زمینه حذف یارانه‌ها تنظیم کنند تا سینما از این جریان به دور بماند تا تأثیرات منفی را در این زمینه شاهد نباشیم.

محمد نیک‌بین

تهیه‌کننده

سوبسیدها فقط در بعضی از بخش‌های جریان تولید مورد استفاده‌اند به عنوان مثال در زمینه حق الزحمه‌ها و یا لوکیشن و مسائل مربوط به تدارکات نمی‌توان از سوبسیداستفاده کرد. سوبسید در سینمای ما شامل مواردی چون اجاره دوربین و خرید نگاتیو می‌شود که بنیاد سینمایی فارابی مسئولیت آن را برعهده دارد. متأسفانه این حمایت‌ها هر سال کاهش پیدا می‌کند و سینماگران مجبور هستند خود بخش عمده‌ای از این خواسته‌ها را تأمین کنند. در این شرایط نمی‌دانم حذف یارانه‌ها تا چه حد بر هزینه تولید فیلم‌های سینمایی تأثیر می‌گذارد اما طبیعی است که هزینه اداره سالن‌های سینما افزایش چشمگیری خواهد داشت و همه این‌ها موجب می‌شود تا در نهایت ما با افزایش قیمت بلیت‌های سینما روبه‌رو شویم.

علیرضا سرتیپی

تهیه‌کننده و سینمادار

تاکنون شاهد حذف یارانه انرژی از یک سالن سینما بودیم که نتیجه وحشتناکی در پی داشت. با حذف یارانه انرژی از سینمایی در اهواز، پول برق این سالن چهار میلیون تومان شد که برای پرداخت آن این سالن لازم است ماه‌ها فعالیت داشته باشد. این شرایط اوضاع سینمای ایران را وحشتناک خواهد کرد و حتماً باید راهکاری برای رهایی از این شرایط اندیشیده شود.

امیرحسین علم‌‌الهدی

کارشناس سینما

اولین قربانی حذف یارانه‌ها در کشور، قطعاً بخش فرهنگ خواهد بود. در حال حاضر هزینه سینما رفتن و به طور کلی کارهای فرهنگی در سبد خانواده رقمی نزدیک به صفر دارد، در این شرایط اگر بحث حذف یارانه‌ها به وجود بیاید خانواده‌ها به لحاظ اقتصادی با مشکلاتی جدی روبه‌ر می‌شوند و در این شرایط قطعاً یکی از اولین مواردی که از سبد خانواده حذف می‌شود، رفتن به سینما، تئاتر، کنسرت و خرید کتاب است.

حسین فرحبحش

تهیه‌کننده

در شرایط کنونی برای تولید فیلم‌های سینمایی چندان از مواردی که یارانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد، استفاده نمی‌کنیم. بنزینی که برای حمل و نقل استفاده می‌کنیم 400 تومانی است و نمی‌توانیم با بنزین 100 تومانی کارهایمان را راه بیندازیم. از طرف دیگر باقی مواد مورد نیاز را هم بدون استفاده از یارانه تأمین می‌کنیم.

سالن‌های سینما در حال حاضر نیز هزینه بالایی را برای تأمین آب و برق و گاز باقی موارد مربوط به انرژی پرداخت می‌کنند. اگر قرار باشد این هزینه‌ها افزایش هم داشته باشد و به مبالغی بیش از این‌ها برسد دیگر نمی‌توان آن را تأمین کرد و کار برای سینماداران بسیار دشوار می‌شود.

همانطور که استخرها برای تأمین آب مورد نیاز خود از امکانی خاص استفاده می‌کنند و هزینه آب آن‌ها با ساختمان‌های مسکونی متفاوت است حتی در صورت حذف یارانه‌ها باید سالن‌های سینما به عنوان یک استثنا قلمداد شوند و هزینه مربوط به آن‌ها با سایر بخش‌ها متفاوت باشد. این انتظاری است که بخش فرهنگی از مدیران دارند.

منوچهر محمدی

تهیه‌کننده

وقتی قرار است یک جراحی بزرگ صورت بگیرد و سطح درآمد خانواده و بودجه آن به واسطه این عمل تحت تاثیر قرار بگیرد، باید در بخش‌های مختلف و از جمله بخش فرهنگی پیش‌بینی‌های لازم هم صورت بگیرد، اما با این وجود ما هنوز در این زمینه طرح و کار منجسمی از سوی دولت ندیده‌ایم و تاکنون تدابیری که بخش دولتی برای این مساله اندیشیده، اطلاع‌رسانی نشده است.

از آنجا که تاثیر هدفمندکردن یارانه‌ها بر روی مخاطب محصولات فرهنگی به‌طور عام و مخاطب سینما به طور خاص نامشخص است، لازم است که این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. اگر قرار باشد هدفمند‌کردن یارانه‌ها باعث شود که خانواده‌ها در مدیریت هزینه‌های خود به جایی برسند که ناچار به انتخاب بشوند، قطعا حوزه‌ی فرهنگ آخرین انتخاب آنها خواهد بود و در چنین شرایطی ما با کاهش بسیار مخاطب مواجه خواهیم بود.

مدیریت دولتی باید برای بسیاری از حوزه‌ها به‌طور جدی برنامه‌ریزی و طراحی کند. در بخش فرهنگی این‌که تنها به تاسیس یک صندوق اشاره شود، قطعا کافی نخواهد بود.

جواد شمقدری

معاون امور سینمایی

در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها انشالله به موقع بحث خواهیم کرد و فعلا نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

علی شاهوردی

مدیر مجموعه سینمایی اریکه ایرانیان

سینمای ایران ضعیف است و اگر قرار باشد که هزینه‌ها بالاتر از حد فعلی برود فکر نمی‌کنم دیگر کسی برای سینما رفتن پول خرج کند، حتی افرادی هم که جزو طبقه مرفه جامعه محسوب می‌شوند، معلوم نیست حاضر باشند برای فیلم‌هایی با این کیفیت پول بپردازند.

رضا سعیدی‌پور

مدیر پردیس سینمایی آزادی

حذف یارانه‌ها در سینما هم قطعا کاهش مخاطب را به دنبال خواهد داشت، لذا باید بخش دولتی این موضوع را به نوعی جبران کند چراکه اگر سوبسیدی برای ما در نظر نگیرند حتی قادر به تامین هزینه‌های اولیه سینما از جمله هزینه‌های آب و برق نخواهیم بود.

علی معلم

تهیه‌کننده و منتقد سینما

بعد از حذف یارانه‌ها به طور طبیعی 20 تا 30 درصد افزایش هزینه‌های تولید خواهیم داشت و فیلمی که با 500 میلیون تومان تمام می‌شد، بعد از اجرای این طرح هزینه‌هایش به 700 میلیون تومان می‌رسد.

در نتیجه بالا رفتن قیمت‌ها قدرت خرید مردم ضعیف می‌شود. ضمن اینکه بخشی از خریداران کالاهای فرهنگی جوانان و خانواده‌های شهری هستند که آسیب بیشتری از جریان حذف سوبسید‌ها گریبانگیرشان می‌شود و نیازهای اصلی جای محصولات فرهنگی را خواهد گرفت.

بالا رفتن هزینه‌های آب، برق و گاز در سالن‌های سینما تاثیر خواهد گذاشت که این روند می‌تواند به گران‌تر شدن بلیت منجر شود که قیمت بلیت در حال حاضر هم گران است و منجر به استقبال کمتر مردم از فیلم‌ها شده است.

منیژه حکمت

کارگردان و تهیه‌کننده

اکنون سینمای ما به نوعی دچار ورشکستگی شده و اگر قرار باشد قیمت تولیدات سینمایی افزایش پیدا کند، دیگر سینما تعطیل خواهد شد و به غیر از چند فیلم که با امکانات و حمایت‌های دولتی ساخته می‌شوند، چیزی باقی نخواهد ماند. متاسفانه در بخش‌های مختلف دولتی، بحث هدفمند‌کردن یارانه‌ها هیچ‌گاه باز نشده و مورد کارشناسی قرار نگرفت و اکنون هیچ یک از ما از تبعات مثبت یا منفی اجرایی‌شدن این طرح اطلاع درستی نداریم، اما با توجه به بحث‌های جسته‌گریخته‌ای که مطرح می‌شود با اجرایی‌شدن این طرح هزینه‌ی تولید به مراتب بالاتر خواهد رفت و با افزایش قیمت‌ها کالای فرهنگی از سبد خانواده‌ها حذف می‌شود.

غلامرضا فرجی

مدیر سینماهای حوزه هنری

اوایل دهه 70 زمانی که مهندس عزت‌الله ضرغامی به عنوان معاون امور سینمایی وزیر ارشاد در سینمای ایران فعالیت داشتند، مصوب شد که برق و گاز برای سینماها به عنوان مکانی فرهنگی دارای سوبسید باشد. در زمان تصدی محمدمهدی حیدریان، در معاونت امور سینمایی بحث حمایت ویژه از سینماداران را مطرح کردیم که قرار بود به صورت بیمه رایگان تعدادی از افراد عملی شود اما به نتیجه‌ای نرسید. در حالی که سینماداران به واسطه هزینه بالایی که صرف اداره سالن‌های سینما می‌کنند، نیازمند حمایت هستند، حذف یارانه‌ها از این بخش فقط مشکل‌ساز خواهد بود.
منبع : خبرآنلاین

راز یک زندگی زیبا این است

که امروز با خدا گام برداری

و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.....

چهارشنبه 3/9/1389 - 21:3 - 0 تشکر 254015

جالب بود ممنون
سربزن

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی