سينما و تلویزیون (بازدید: 1820)
دوشنبه 1/9/1389 - 19:16 -0 تشکر 252982
گزارشی از نقد فیلم ملک سلیمان

سلام جلسه نقد فیلم ملک سلیمان در ساعت 9:15 دقیقه با حضور یازده نفر از دوستان تبیانی شروع شد که در این نقد آقای تقوی یکی از عوامل پشت صحنه فیلم ملک سلیمان  که فعالیت ایشان در زمینه گروه پژوهشی قرآنی طاها کارگروه قرآنی وحدیث می باشد در این جلسه حضور داشتند.

درابتدا آقای تقوی جلسه را  با یک سوال آغاز کردند و اینکه وجه اشتراک همه افرادی که دراین جلسه هستند چیست ؟ که دوستان علاقه به فیلم ، شیعه بودن ، عضویت در تبیان  و همچنین علاقه به پیامبران را بیان نمودند .و سپس بخشی از پشت صحنه فیلم ملک سلیمان پخش شد .بعد از دیدن بخشی از پشت صحنه فیلم ملک سلیمان آقای تقوی با این سوال موضوع را ادامه دادند که چرا سلیمان ؟ که در پاسخ فرمودند که در سال 83 آغاز پروژه ملک سلیمان در چهار مبنا : 1- قرآن    2- احادیث    3- کتب عهدین   4- تاریخ کلید خورد .که این فیلم با هزینه پنج میلیارد و صد میلیون تومان ساخته شده و هم اکنون هم 7کشور دیگر هم خواهان این فیلم هستند و درحال دوبله این فیلم می باشندایشان فرمودند که انتقاد است بر ما که شما برای یهود تبلیغ می کنید آیا اولویت با ساخت فیلم امام حسین نیست ؟ چرا درباره حضرت زهرا ساخته نمی شود ؟ یا سایر امامان دیگر ...  که در جواب این انتقاد باید گفت که ما برای یهود تبلیغ نمی کنیم ما داریم پاشنه آشیل یهود را مورد هدف قرار می دهیم . و سلیمان به این دلیل انتخاب نمودیم که تمام دنیا و تمام ادیان سلیمان را را قبول دارند  و همچنین این را بیان نمودند که در سال 2000 میلادی غرب جشن 2000 سالگی حضرت مسیح را جشن گرفتند و هم زمان در آن سال شهریار بحرانی فیلم مریم مقدس را اکران نمودند . در آن سال  پاپ رهبر مسیحیان درخواست می کند گروه سازنده فیلم مریم مقدس به آنجا برود برای اکران فیلم و همچنین پاپ در آن زمان می گوید که این قدر که اسلام برای مریم و عیسی تقدس قائل است ما قائل نیستیم . این در حالی است که ما هم زمان پیام صلح و دوستی می فرستیم . و باز امسال قراره که صهیونیست ها جشن 3000 سالگی تولد حضرت سلیمان را جشن بگیرند که باز ما با این فیلم می گوئیم که باز اسلام پیام صلح و دوستی دارد و این که نگاه ما به سلیمان فراتر از شما است .و این که این فیلم در حدود 3 سال سیر پژوهشی آن طول کشید و در حدود 420 کتاب پژوهشی و 410 کتاب تفسیری به مطالعه و پژوهش پرداخته شد

فیلم ملک سلیمان یک مقابله است با سینمای غرب و این که چراپیامبران ؟ خداوند می فرماید : در قصه های پیامبران عبرت است برای کسانی که فکر می کنند و یکی از پر رنگ ترین قصه ها در قرآن داستان حضرت سلیمان است تفاوت فیلم هایی که در مورد سایر پیامبران ساخته شده با این فیلم این است که در این فیلم سلیمان پیامبر را دائما در حال تکاپو است که سلیمان یک پیامبر تلاشگر است و به همین دلیل بادها هم به کمک این پیامبر می آیند .و اینکه ضرورت ساخت این فیلم ملک سلیمان براساس 14 محور می باشد :

1-      ایمان به رسولان 2-      تاکیدات مقام معظم رهبری به هنر 3-      تقویت مبانی حاکم حکومتی 4-      مواجه تمام عیار حق و باطل 5-      معرفی الگوها و اسوه های الهی 6-       تصویرمفاهیم دینی 7-      نظام جامع در تربیت8-      راه کارهای مدیریت در فتنه و عبور از آن 9-      تقویت رفتاردرمقابل ولی 10-  شناخت دقیق شیطان 11-  شناخت ادیان بزرگ12-   پاشنه آشیل نظام صهیونیسم 13-  حرکت به جامعه جهانی ( با محوریت قرآنی ) 14-  نصویر قرآنی مهدویت  و این فیلم ماکتی از حضرت مهدی در زمان ظهور است که چنین اتفاقی می افتد -         

چرا ملک سلیمان ؟

کلمه ملک در قرآن 114بار آمده که بیشترین آنها در مورد حضرت سلیمان آمده ولی کلمه ای است که خدا زیاد بر آن تاکید کرده است و در قرآن به چهار نفر ملک داده شده است : 1- یوسف 2- طالوت  3- داود 4- سلیمان -          ما سه دشمن داریم : نفس اماره ، ابلیس و یهود   و درپایان دوستان به سوالات پرداختند که در ابتدا یکی از دوستان به این سوال اشاره کردند که شاید خوبی فیلم باعث تردید برای ما بشه ؟ که در پاسخ آقای تقوی گفتند که خداوند در وجود ما فترت قرارداده که راه صحیح را انتخاب کنیم - آهنگ چرا شبیه سریال جومونگ ؟ که در پاسخ گفتند که بیش از 100 گروه موسیقی و جلوه های ویژه را درایران ما تست کردیم ولی دیدیم ظرفیت این کار را ندارند به همین دلیل به این گروه خارجی واگذار شد - سوال دیگری که دوستان اشاره کردند که دراین فیلم پرداختن به زندگی خانوادگی حضرت سلیمان اصلا جذابیت نداشت ؟ که پاسخ دادند که باید کشته شدن همسرسلیمان نشان داده می شد و به پیراهن مورثی حضرت یوسف اشاره می شد و همچنین بارداربودن همسر حضرت سلیمان هم اشاره می شد  -          یکی از دوستان به کاستی های جلوه های ویژه اشاره کردند که آقای تقوی هم به بعضی از جاها که اشاره کردند که دارای کاستی هایی می بود به دلیل کمبود وقت -          سوال دیگر که چرا کلمه فتنه در فیلم زیاد آمده ؟ جواب دادند که چون که کلمه فتنه در قرآن هم زیاد آمده -          سوال دیگر مکان فیلمبرداری کجا بود ؟ اکثرا در شمال کشور بود و بخشی هم در شهرک سینمایی بود -          سوال دیگر که چرادر این فیلم کپی از فیلم ارباب حلقه ها داشتیم  ؟  پاسخ دادند که مخاطب مقایسه کنند و متوجه شوند این فیلم در مقابل ارباب حلقه ها ساخته شده است و این جلسه درساعت 11:10 به پایان رسید . و درپایان اگر اشکالی در نوع نگارش *گزارشی از نقد فیلم ملک سلیمان * بود دوستان به بزرگی خود ببخشند  و امیدوارم که این گزارش مورد توجه دوستان قرار بگیره  موفق باشید و سربلند  

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 2/9/1389 - 7:57 - 0 تشکر 253147

سلام به سلام زهرای گرامی :
دست گلتون درد نکنه . سلامت باشید دوست عزیز

یاحق

 

thank you for attention

سه شنبه 9/9/1389 - 12:42 - 0 تشکر 255846

با سلام خدمت دوستان عزیز
گزارش جلسه نقد و بررسی فیلم ملک سلیمان نبی در باشگاه کاربران قرار داده شده است.
برای خواندن مطلب فوق می توانید به این قسمت مراجعه کنید.
موفق باشید.

سه شنبه 9/9/1389 - 20:39 - 0 تشکر 256018

ممنون از شما

چهارشنبه 24/9/1389 - 2:53 - 0 تشکر 262656

خیلی عالی بود مویدباشید

<p>moh3131</p>
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی