انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 382)
جمعه 28/10/1386 - 11:50 -0 تشکر 25271
مغز مردان و مغز زنان !!

چگالی مغز زن ها و مردها متفاوت است...

مغز زنها در قسمت هایی كه كنترل فرآیندهای ذهنی مانند قضاوت، شخصیت، برنامه ریزی و حافظه عملی را به عهده دارد دارای سلولهای بیشتری نسبت به مردها است.
گروهی از محققان دانشگاه "مكمستر" در آنتاریو كانادا كشف كرده اند كه چگالی سلولی مغز زنها در قسمت "لوب" جلویی كه فرآیندهای ذهنی موسوم به "برتر" را انجام می دهد تا 15 درصد بیشتر است.با این حال به نظر می رسد كه با افزایش سن، زن ها با سرعت بیشتری این سلول ها را از دست می دهند به طوری كه در سنین پیری چگالی سلولی هر دو جنس یكسان است.
پروفسور "ساندرا ویتلسون" گفت كه هنوز مشخص نیست آیا این تفاوت فیزیكی بر نحوه عملكرد انسان موثر است یا خیر، و اگر بله میزان تاثیر آن در چه حد است.
احتمال بیماری


دكتر "تونمی شارما" مشاور روانی بیمارستان "استون هاوس" در شهر دارتفورد انگلستان گفت كه چگالی سلولی بالاتر در مغز زنها به معنی كاركرد مغزی بهتر آنها نیست.
آقای شارما به بی بی سی گفت: "مغز زنها كوچكتر است، اما عملكرد مغزی زنها و مردها متفاوت نیست."
دكتر شارما گفت كه ممكن است این مساله كه زنها با سرعت بیشتری سلولهای مغزی خود را از دست می دهند، آنها را بیش از مردها در معرض خطر بیماریهای همراه با "فرسایش عصبی" قرار دهد.
 
به عنوان مثال بیماری آلزایمر (فراموشی) در میان زنها رایج تر است. اما او گفت كه عوامل زیادی در این مساله دخالت دارد.
دكتر ریچارد هاروی مدیر تحقیقاتی "انجمن آلزایمر بریتانیا" به بی بی سی گفت این مساله كه عمر زنها به طور چشمگیری بیش از مردها است بیش از هر عامل دیگری در فراوانی بیماری آلزایمر اهمیت دارد.
این یافته ها در نشست "انجمن علوم عصبی (نورو ساینس)" در سان دیگو آمریكا ارایه شد.

ایمان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی