انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 704)
جمعه 28/10/1386 - 11:42 -0 تشکر 25269
خشونت و جنگ چیست ؟؟ چرا ؟

خشونت چیست ؟ و چرا جنگ می كنیم ؟

بنظر برخی خشونت در نوع بشر ذاتی و سرشتی و یك خصوصیت مذموم  انسانی نظیر حسد است ، ولی عده ای آنرا اكتسابی و حاصل  تربیت و بخصوص تربیت اجتماعی و رفتار فرهنگی( نظیر عشق ورزیدن) می دانند . جنگ و بخصوص جنگ بین اقوام و ملت ها بارزترین نمایش خشونت جمعی است و بی شك بی رحمانه ترین نوع آن .
دیر زمانی نیست كه پژوهش های علمی برای شناخت این دشمن بشریت و لاجرم حذف آن صورت گرفته است . " از آنجائی كه جنگ ابتدا در ذهن نطفه می بندد ، دفاع از صلح نیز از همین حیطه باید آغاز گردد ... " این آرمان سازمان یونسكو بر گرفته از اساسنامه سازمان ملل متحد است كه در سال 1945 توسط همه كشورهای عضو به توافق رسید . امّا طی شصت سال گذشته دیده ایم كه دولتها در پی اجرای این آرمان انسانی نبوده اند، بلكه با تحریك و تشویق صفاتی نظیر وطن یا قوم پرستی افراطی و سوء تعبیرهای مختلف از ادیان و یا تحریك بیگانه هراسی ، در جهت حفظ سلطه و قدرت فردی و گروهی در خلاف جهت آرمان فوق قدم برداشته اند و حاصل آن جنگ هائی است كه در شش دهه اخیر دیده ایم .
تحقیقات روانشناختی و جامعه شناختی در باب خشونت و جنگ كم نیستند ، ولی آنطور كه می دانیم ، اثر بخشی آنها زیاد نبوده است كه می توان یكی ازدلایل آن راساختارهای قدرت و دیگری تضاد در منافع دولت و فرد دانست . از نگارش دو مقاله ی زیر( كه یكی نامه  آلبرت اینشتاین  ، مرد برگزیده قرن بیستم  و دیگری پاسخ زیگموند فروید  كه به گفته ی اینشتاین " غریزه شناس فرزانه انسان ها " ست ) هفتاد و سه سال می گذرد ولی گویی كه هر دو امروز نگاشته شده اند ، این نامه ها در حقیقت به علل و عوامل خشونت و جنگ می پردازند . خواندن نظرات این دو روشنفكر ژرف اندیش در جهت تحقق آرمانی است كه در قلب و ذهن هر انسان والا و بزرگواری جای دارد

ایمان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی