دانش و فن آوری (بازدید: 1437)
جمعه 28/8/1389 - 19:48 -0 تشکر 252263
آزمایش سامانه مقابله با کروز / تهران به سامانه ضد کروز مجهز است

 

 منبع عكس: خبرگزاری مهر

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اعلام اینکه سامانه هوشمند مقابله با موشکهای کروز در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 مورد آزمایش و سنجش قرار گرفت گفت: تهران جزء نادر پایتخت های جهان است که به سامانه دفاع در برابر موشک های پیشرفته کروز مجهز شده و این حفاظت برعهده سپاه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با منحصر به فرد خواندن سامانه دفاع ضد کروز سپاه گفت: تهران جزو نادر پایتخت های جهان است که به سامانه دفاع در برابر موشک های پیشرفته کروز مجهز شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این مسئولیت خطیر را عهده دار است برادران ارتش جمهوری اسلامی ایران هم سایر نقاط حساس و حیاتی شهرهای کشور را تحت پوشش سامانه های دفاعی خود دارند.

وی با اشاره به مشارکت سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 اظهار داشت: در این رزمایش یگان های سازماندهی شده سپاه و ارتش با بکارگیری تجهیزات جدید شامل انواع سامانه های موشکی، رادار، جنگ الکترونیک در مراکز فرماندهی و کنترل، تمرین گسترده ای برای آمادگی در مقابل حملات دشمن انجام می‌دهند.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه ادامه داد: این رزمایش دو سویه بوده و در آن برخی یگان های ارتش و سپاه نقش تهاجمی را داشته یگان های پدافندی نیز بدون اطلاع از استعداد و سمت و سوی تهاجم دشمن فرضی بصورت واقعی به کشف، شناسایی، رهگیری و مقابله با آن را پرداخته اند.

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده برگزاری این رزمایش را برای آمادگی بیشتر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تهدیدات احتمالی دشمنان ارزیابی کرده و افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره و در همه حال برای حفاظت، حراست جانانه، پاسداری و تأمین امنیت کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی آماده بوده و حرکت های مسموم تبلیغاتی و پروژه ایران هراسی دشمن که همواره با شروع رزمایش ها آغاز می شود یک جنگ روانی است، چرا که در سه دهه گذشته ما نه تنها به کشوری حمله نکرده ایم بلکه مورد تهاجم ناجوانمردانه نیز قرار گرفته ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه محدوده رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 را پهنه مرزهای هوایی کشور جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: در این رزمایش یگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تقریبا در سراسر میهن اسلامی حضور دارند. رزمایش موصوف سراسری و مشترک بوده که با مسئولیت و فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) بوده مدیریت خواهد شد.

سردار حاجی زاده خطاب به دشمنان قسم خورده امت قهرمان ایران اسلامی اعلام نمود: پایگاههای مورد استفاده توسط کشور مهاجم، خاک او محسوب شده و برای رزمندگان ایران اسلامی اعم از سپاه و ارتش هدف تلقی خواهد شد. پس کشورهایی که پایگاه در اختیار آمریکا قرار دهند، باید دقیقاً به این موضع مهم ایران اسلامی توجه جدی داشته باشند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان با تأکید بر وحدت روز افزون سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع همه جانبه از انقلاب و نظام اسلامی گفت: سپاه و ارتش دو بازوی قدرتمند ولایت هستند که با همدلی و هماهنگی کامل و برادرانه، تحت زعامت و فرماندهی فرمانده معظم کل قوا در تمامی عرصه ها آماده جانفشانی و دفاع از میهن اسلامی بوده و هرگونه تعرضی را پاسخ قاطع و پشیمان کننده خواهند داد.
 
 

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 19:55 - 0 تشکر 252264

انهدام 10 هواپیما توسط آتش بارهای توپخانه‌ای ضد کروز

منبع عكس: خبرگزاری مهر 

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) اعلام کرد: در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 بیش از 10 فروند از هواپیماهای بدون سرنشین دشمن فرضی که در نقش موشک های کروز حمله ور شده بودند توسط آتش بارهای توپخانه ای ضد کروز منهدم شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ ابوالفضل فرمهینی فراهانی معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) عصر امروز جمعه با حضور در منطقه عمومی رزمایش و در بیان گزارش عملکرد عملیاتی رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 اظهار داشت: در حوزه شبکه یکپارچه پدافند هوایی با توجه به تحول به وجود آمده و استفاده از سامانه ها و تجهیزات مدرن راداری که گامی برای هوشمند سازی این شبکه بود ، موفقیت چشمگیری داشتیم.

وی تصریح کرد: در این راستا رادارهای تاکتیکی "گپ فیلر" که تکمیل کننده شبکه راداری کشور هستند نیز مورد تست و ارزیابی قرار گرفتند و پرنده های بدون سرنشین ( آر پی وی) را با آر سی اس کم  کشف و شناسایی کردند.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) اضافه کرد: همچنین انسجام و هماهنگی  در کلیه یگان های شرکت کننده در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3  بسیار قابل توجه و مثمر ثمر بود که بر این اساس می توانیم در ارتقای توان رزم گام موثری را برداریم و پاسخ کوبنده ای را به دشمنان جمهوری اسلامی ایران بدهیم.

وی با اعلام اینکه در حوزه سامانه های موشکی تست ها و ارزشیابی های ما در همه ابعاد موفقیت آمیز بود، گفت: همچنین در تست سامانه های توپخانه ای (مصباح) نیز به موفقیت دست پیدا کردیم.

فرمهینی اعلام کرد : در بخش سامانه های جنگال، سامانه های اخلالگر، سامانه های فریب دهنده، سامانه های جهت دهنده و سامانه های هشدار دهنده و کلا در بحث جنگ الکترونیک هم با تعامل خوبی که پرسنل قرارگاه با مراکزعلمی و دانشگاهها و همچنین بخش صنعت داشته اند و شاهد موفقیت بسیار بالایی بودیم .

وی گفت: یقین دارم با این موفقیت ها بتوانیم گام های موثری در این حوزه برداریم و شاهد به روز شدن سامانه های جنگ الکترونیک و برخورداری از جنگ الکترونیک نوین که امروزه در حوزه فناوری حرف اول را می زند پیشرو باشیم.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) اضافه کرد: همچنین ما در حوزه فناوری و ارتباطات و پردازش اطلاعات و دیتا شاهد موفقیت های بسیار زیادی در این رزمایش بودیم ضمن اینکه در حوزه شبکه دیده بانی کشور نیز با استفاده از تجهیزات پیشرفته ای که داشته ایم نیز بسیار موفقیت آمیز عمل کردیم.

وی همچنین خبر داد : در بخش سامانه های ضد کروز قرارگاه و حجم بسیار زیادی از آتش بارهای توپخانه ای و سامانه های موشکی و استفاده از تاکتیک های ناهمگون جنگ ناهمتراز از موفقیت بسیار خوبی برخوردار شدیم.

فر مهینی با اعلام اینکه امروز بیش از 10 فروند از هواپیماهای سرنشین ( آر پی وی ) دشمن را که در نقش موشک های کروز به ما حمله ور شده بودند توسط آتش بار های توپخانه ای ضد کروز منهدم کردیم، گفت: همچنین در بخش جمع آوری اطلاعات شناسایی پرنده های دشمن نیز تست ارزیابی خوبی انجام شد ضمن اینکه در تست سامانه های متحرک اطلاعات و شناسایی و جمع آوری اطلاعات نتیجه بسیار خوبی را به دست آوردیم.
منبع عكس: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 19:59 - 0 تشکر 252266

جایگاه سامانه‌های موشکی صیاد و مرصاد در پدافند هوایی ایران

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان ویژگی های موشک های ایرانی صیاد و مرصاد اعلام کرد: شاهین ، موشک سامانه مرصاد با حدود 45 کیلومتر برد و ارتفاع 50 هزار پایی را پوشش می دهد و موشک عمود پرتاب صیاد 12 کیلومتر برد دارد.

امیر حجت الله کثیری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سامانه موشکی مرصاد اظهار داشت: مرصاد یک سامانه موشکی پدافندی است که ارتفاع های کم، متوسط و بالا را بخوبی پوشش می دهد.

وی با تاکید براینکه همه مراحل طراحی و ساخت سامانه موشکی مرصاد در داخل کشور بوده است، گفت: این سامانه تمامی آزمایشهای خود را در چندین مرحله بصورت موفقیت آمیز پشت سر گذاشته است و درحال حاضردر اختیار پدافند هوایی قرار دارد.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در بیان ویژگیهای سامانه موشکی مرصاد عنوان کرد: نام موشک این سامانه "شاهین" است که برد آن حدود 45 کیلومتر است و تا ارتفاع 50 هزار پایی را پوشش می دهد همچنین برد رادارهای کشف هدف آن 110 کیلومتر و رادارهای تعقیب هدف 80 کیلومتر است.

وی با اشاره به اینکه سامانه مرصاد سامانه ای متحرک با قابلیت انعطاف پذیری بالا است، گفت: منحصر به فردترین ویژگی این سامانه این است که تمامی اجزای آن در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

امیر کثیری با بیان اینکه تکنولوژی ساخت سامانه موشکی مرصاد در کشور ما بومی شده است، گفت: ما بر اساس نیازهای دفاعی مان می توانیم انواع و اقسام این سامانه را در بردهای مختلف بسازیم.

وی در ادامه دربیان ویژگیهای موشک صیاد نیز گفت: این سامانه شامل موشکهای 2 مرحله ای بوده که قابلیت استفاده بر ضد انواع هواگردها از جمله هواپیماهای بمب افکن را دارد.

 معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به اینکه در نوع بهینه شده آن، سامانه صیاد توان مقابله با جنگ الکترونیک را داشته و سیستم های هدایت راداری آن نیز به روز شده اند و می تواند با سامانه های دارای سطح مقطع راداری کم نیز درگیر شود، گفت: قرار است به زودی و پس از انجام تست های نهایی، تولید انبوه آن آغاز و به چرخه دفاعی کشور وارد شود.

وی افزود: پدافند موشکی صیاد با سر جنگی 200 کیلویی، با سرعت 1200 متر بر ثانیه به سمت هدف حرکت کرده و برد 12 کیلومتری دارد ضمن اینکه می تواند مکمل خوبی برای دیگر سیستم های پدافندی ایران همچون تور ام1، هاگ، اس 200 و اف ام 80 باشد.

امیر کثیری با بیان اینکه موشک های صیاد همانند موشک های اس 300 عمودپرتاب هستند وتحرک پذیری موشک های عمود پرتاب بسیار بیشتر از موشک های مایل پرتاب است، در عین حال تصریح کرد: البته به تازگی موشک های مایل پرتاب مانند پاتریوت را هم متحرک کردند.

وی همچنین در خصوص ساخت اس 300 بومی نیز گفت: در ساخت سامانه موشکی اس 300 تلاش می کنیم مشکلاتی که در اس 300 روسی دیده شده است درساخت موشک اس 300 بومی برطرف شود.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در بخش دیگری از این گفتگو به سامانه هایی که در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 استفاده می شود اشاره کرد وافزود: در این رزمایش از کلیه تجهیزات پدافندی موجود مثل انواع رادارها مثل رادار مطلع فجر و الوند در مقیاس بالا استفاده می شود.

وی با بیان اینکه در این رزمایش بطور وسیع از شبکه دیده بانی استفاده می شود ، گفت: همچنین از توپهای 23 میلی متری 8 لول که از نواخت ، دقت و سرعت  بسیار بالا در هدفگیری برخوردار هستند برای مقابله با موشکهای کروز استفاده می کنیم.

امیر کثیری اضافه کرد: با چینش چند عدد از این توپها می توان حجم آتش بالایی را ایجاد کرد که این میدان آتش بالا می تواند با موشکهای کروز دشمن مقابله کند.

وی همچنین در خصوص بکار گیری سامانه های جنگهای الکترونیکی نوین در این رزمایش هم گفت: از این سامانه ها در دو بخش سامانه های پدافندی و سیستم های ارتباطی استفاده می شود، که در بخش ارتباطات مشکل ما تقریبا حل شده است یعنی ارتباطات چند لایه درست شده که قابل جمر ( رهگیری ) نیستند، ضمن اینکه می توان از لایه های مختلف ارتباطی در زمانهای موردنظر بهره برداری کنیم.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) اضافه کرد: سامانه هایی هم که ما داریم به سیستم های ضد جمر تجهیز شده اند ضمن اینکه سیستم موشکی مرصاد، رادار مطلع الفجر و الوند همگی مجهز به سیستم ضد جمرهستند.

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 20:2 - 0 تشکر 252269

نمونه ‌های مختلف آتشبارهای مصباح بومی و عملیاتی می‌‌شوند

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه آتشبارها بعنوان خط اصلی دفاع هوایی از اهمیت بالایی برخودارند، گفت: نمونه های عملیاتی آتشبارهای مصباح در بخشهای مختلف پدافند بومی و بکارگیری می شوند.

سرهنگ ابوالفضل فرمهینی معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در گفتگو با خبرنگار مهر و با اعلام این خبر گفت: امروزه توسعه و نوآوری در ساختار نظامی نیروهای مسلح تبدیل به خط مشی ثابتی شده که دسترسی به فناوریهای نوین را برای هرگونه دفاع آماده کرده است، بطوریکه بخشی از تجهیزات و ادوات مورد استفاده امروز در مجموعه های نظامی کشور حتی مشابه خارجی نداشته و فناوری اختصاصی آن در اختیار متخصصان داخلی قرار دارد.

وی ادامه داد: این رویه سبکی جدید را در دفاع براساس نیازهای داخلی ایجاد کرده و اصل غافلگیری و پاسخ کوبنده در برابر تهاجم را بعنوان یکی از پارامترهای موثر در اختیار نیروهای مسلح قرار داده است.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به بکارگیری نمونه های عملیاتی آتشبارهای مصباح در لایه های مختلف پدافند کشور گفت: یکی از نمونه های موفق طراحی و تولید سیستم های دفاع هوایی، تولید توپ مصباح است که بر اساس یک نیاز دفاعی طراحی و ساخته شده است .

به گفته وی نواخت تیر، رادار بومی، قابلیت جابجایی بالا، تجهیز به سامانه های کنترل و قابلیت تولید انبوه بخشی از مزیت های این سامانه دفاعی است.

سرهنگ فرمهینی افزود: فناوریهای پیچیده کشف ، شناسایی، رهگیری و انهدام برای هواپیماهایی که روز به روز دارای فناوریهای جدیدتری می شوند نیاز به تخصص بسیار بالا و ارتقاء توان ساخت بر اساس علم روز  دارد و بر همین اساس امروزه توانمندی های دفاعی ایران در راستای رفع تهدیدات موجود و در جهت دفاع از کیان و صیانت ملت ایران شکل می گیرد.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به تجربیات 8 سال دفاع مقدس گفت: در طول سالهای نبرد و تحریمهای همه جانبه اعمال شده از سوی استکبار جهانی و مشکلات به وجود آمده در مناطق عملیاتی در زمینه تعمیر و تأمین قطعات و تجهیزات نظامی، و الزام در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته نظامی روز،  باعث شکل گیری بدنه اصلی پژوهش و تحقیقات بود تا نتایج این حرکت امروز و با دستیابی به انواع فناوریهای روز دنیا ثمر دهد و با این چشم انداز نیروهای مسلح بواسطه دستیابی به مؤثرترین تجهیزات بومی  و بدون نیاز به دیگران وظیفه دفاع کوبنده در برابر هر تجاوزی در دستورکار خواهند داشت.

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 20:5 - 0 تشکر 252270

شلیک موفقیت آمیز موشکهای بهینه سازی شده "راپیر" و "اف‌ ام 80"

.

منبع عكس: خبرگزاری مهر

سخنگوی رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 با اعلام اینکه امروز دو سامانه موشکی بهینه سازی شده راپیر و اف ام 80 با موفقیت به سمت اهداف از پیش تعیین شده شلیک شدند، گفت: این سامانه های موشکی متحرک و مجهز به الکترو اپتیک و فاصله یاب لیزری هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ 2 حمید ارژنگی سخنگوی رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 امروز جمعه در منطقه عمومی رزمایش و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سیستم پدافند هوایی کشور در سراسر خاک جمهوری اسلامی ایران هم اکنون مستقر است، گفت: در مرحله دوم این رزمایش دو سامانه موشکی بهینه سازی شده راپیر و اف ام 80 با موفقیت شلیک شدند.

وی تصریح کرد: این سامانه های موشکی که در داخل کشور بهینه سازی شده اند علاوه بر پوشش برد کوتاه می توانند بخشی از برد متوسط ( بیش از 10 هزار پا)  را پوشش دهند.

سخنگوی رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3 تصریح کرد: سامانه های موشکی بهینه سازی شده راپیر و ااف ام 80 مجهز به الکترو اپتیک و فاصله یاب لیزری هستند ضمن اینکه توجه ویژه ای به متحرک سازی این سامانه های موشکی شده است.

ارژنگی با بیان اینکه در این رزمایش ما از سیستم های مخابراتی لیزری که در صنایع داخلی کشور تولید شده است، استفاده می کنیم، گفت: از جمله ویژگی های این سیستم های مخابراتی لیزری ارتقا یافته این است که هیچ گونه جمینگی بر روی آن اثر ندارد زیرا با فرکانس بالا از طول موج پایین عملیات خود را انجام می دهد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی