دانش و فن آوری (بازدید: 263)
جمعه 28/8/1389 - 19:33 -0 تشکر 252259
مغز از تمامی رایانه های جهان پیچیده تر است


دانشمندان دانشگاه استنفورد به تازگی و با استفاده از تکنیک تصویربرداری جدیدی چهره ای متفاوت از ساختار مغز را به نمایش گذاشته و اعلام کردند تعداد اتصالات و ترکیبهای به کار گرفته شده در مغز انسان از اتصالات و کلیدهای تمامی رایانه های جهان بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصاویر جدید نشان می دهند که هر یک از سیناپسها بیشتر به یک میکروپردازشگر شباهت دارند تا یک کلید ساده خاموش و روشن کردن جریان امواج مغزی و مغز انسان نیز از صدها تریلیون از این نوع میکروپردازشگرها برخوردار است.

این یافته ها بر اساس تکنیک تصویربرداری جدیدی ارائه شده اند که در آن قطعات تصویری به شکل مدلی سه بعدی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. محققان برای ثبت تصویر در مطالعات خود از بافت مغز موش استفاده کرده اند و محققان این بخشها را به گونه ای تغییر دادند تا سیناپسها در هنگام تصویربرداری به رنگ سبز فلورسانت بدرخشد.

به گفته "استفن اسمیت" استاد فیزیولوژی مولکولی و سلولی دانشگاه استنفورد این تصاویر جدید نشان می دهند مغز تا چه اندازه نسبت به دیدگاه پیشین انسان پیچیده است.

نتایج این مطالعات نشان می دهند یک سیناپس به خودی خود بیشتر به یک میکروپردازشگر مجهز به ذخیره حافظه و بخشهای پردازشگر شباهت دارد تا یک کلید روشن و خاموش کردن سیگنالهای مغزی، در واقع یک سیناپس می تواند از هزاران کلید روشن و خاموش مولکولی برخوردار باشد و از این رو می توان گفت تعداد کلیدهای موجود در مغز یک انسان بسیار بیشتر از تمامی اتصالات رایانه ای و اتصالی بر روی زمین است.

بر اساس گزارش سی نت، به بیانی دیگر مغز انسان یکی از بهت آورترین شبکه های پیچیده جهان است و دانشمندان قصد دارند اطلاعات بیشتری را درباره سیناپسها جمع آوری کرده و دریابند در هنگام یادگیری یا احساس درد و ناراحتی این بخشهای حیاتی مغز چه تغییری می کنند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی