دانش و فن آوری (بازدید: 353)
جمعه 28/8/1389 - 0:14 -0 تشکر 252055
نتایج امیدبخش فاز دوم آزمایش بالینی واکسن ایدز


گروهی از دانشمندان ایتالیایی پس از 15 سال اولین نتایج امیدوارکننده فاز دوم آزمایشات بالینی یک نوع واکسن ایدز را بر روی بیماران ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم تحقیقاتی "باربارا انسولی" از موسسه عالی بهداشت اولین نتایج فاز دوم آزمایشات بالینی واکسن ایدز را در مجله علمی Plos One منتشر کردند.

در فاز دوم این آزمایشات برای 87 بیمار به مدت 48 هفته این واکسن تجویز شد که به گفته "انسولی" نتایج به دست آمده بسیار سریع و چشمگیر بود.

این واکسن که برپایه پروتئینی به نام Tat عمل می کند 15 سال قبل ایجاد شد و در سال 2009 فاز دوم آزمایشات بالینی آن بر روی 87 بیمار در 11 مرکز تحقیقاتی بالینی ایتالیا آغاز شد.

درمان با واکسن در مدت 48 هفته و در دو دوز مختلف 5/7 و 30 میلیگرم به مدت 3 یا 5 بار تزریق زیرپوستی انجام شد و نتایج آن علاوه بر اینکه تائید کرد پروتئین Tat نه تنها نقشی کلیدی در ساخت پاسخهای ایمنی پادتنی و سلولی ایفا می کند بلکه می تواند تا حد چشمگیری تغییرات سیستم ایمنی را که در اثر آلودگی به ویروس HIV ایجاد می شوند کاهش دهد.

نتایج این آزمایشات نشان داد که بیماران واکسینه شده افزایش چشمگیر سلولهای T CD4 و لنفوسیتهای B را نشان دادند.

"انسولی" در این خصوص توضیح داد: "این نتایج که با همکاری 11 مرکز بالینی به دست آمد نشان می دهند که واکسیناسیون درمانی با پروتئین Tat در کنار داروهای ضدویروسی رایج می تواند تاحد چشمگیری دستگاه ایمنی بیماران را بهبود بخشد."

فاز دوم آزمایشات بالینی این واکسن هنوز به اتمام نرسیده است و در مرحله بعد این فاز، دانشمندان قصد دارند تعداد بیماران شرکت کننده را از 87 به 128 و سپس به 160 بیمار افزایش دهند.

در آینده باید بررسی شود که آیا واکسیناسیون به تنهایی می تواند عمل کند و به طور کامل جایگزین داروهای فعلی شود یا خیر.
براساس گزارش لارپوبلیکا، تمام داوطلبان شرکت کننده در این آزمایش نه تنها از نظر درمانهای فیزیکی بلکه همچنین از نظر درمانهای روحی نیز تحت کنترل قرار داشتند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی