دانش و فن آوری (بازدید: 556)
جمعه 28/8/1389 - 0:10 -0 تشکر 252052
سامانه بومی شبکه ناوبری ماهواره ای در کشور راه اندازی می شود


سازمان نقشه برداری کشور با طراحی نرم افزاری موفق به راه اندازی سامانه بومی تعیین موقعیت و ناوبری دقیق DGPS برای ناوگان هوایی و دریایی شد این سامانه مراحل آزمایشی را گذرانده است و به زودی افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیستم های تعیین موقعیت و ناوبری ماهواره ای (DGPS) در دو سطح جهانی و منطقه ای در جهان با سرعتی فزاینده در حال گسترش است و کشورهای آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا، چین و ژاپن از جمله کشورهایی هستند که فناوری این سیستم ها را در اختیار دارند.

از آنجایی که این سیستم ها دقت را محدود به سطح چندین متر کرده است، تعیین موقعیت دقیق به صورت آنی امکان پذیر نیست. این امر موجب وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری به ناوگان های هوایی و دریایی می شود به همین منظور کشورهای سازنده و صاحب فناوری، نرم افزار اصلاح کننده این خطاها را طراحی کردند تا این خطاها را به حداقل برسانند.

ایران برای ناوبری ایمن دریایی خود نیازمند شبکه Beacon DGPS بود که در این راستا سازمان نقشه برداری کشور اقدام به راه اندازی شبکه DGPS به نام سامانه "راهبری خلیج فارس" کرد و در نهایت موفق به ایجاد این سامانه شد در حال حاضر این سامانه مراحل آزمایش را به پایان رسانده است و به زودی افتتاح می شود.

این فناوری ما را در تعیین موقعیت دقیق و ناوبری ایمن با استفاده از سیستم های ماهواره ای در آبهای خلیج فارس و دریای عمان توانمند می کند.

پدافند غیر عامل در امر ناوبری، تعیین موقعیت آنی DGPS و RTK در حد دسی متر و نیز ناوبری های زمینی، هوایی و دریایی ایمن از جمله کاربردهای این نرم افزار است علاوه بر آن این نرم افزار در بخشهای دیگری مانند تهیه نقشه های شهری و کاداستر بزرگ مقیاس و دقیق، به روز رسانی نقشه ها در سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) و پایش تغییر شکل های پوسته های زمین کاربرد دارد.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی