دانش و فن آوری (بازدید: 919)
پنج شنبه 27/8/1389 - 23:54 -0 تشکر 252045
اثرات منفی نانومواد بر زندگی انسان/ آغاز بررسی تأثیرات نانو بر حیوانات


دبیر گروه ایمنی نانو مرکز پژوهشی فناوریهای نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران از راه اندازی مرکزی برای بررسی ایمنی نانو ذرات بر محیط زیست و انسان خبر داد و گفت: این مرکز اقدام به بررسی تاثیرات نانو ذرات نقره و مس بر روی موش و خرگوش کرده است.

جواد ملکوتی خواه در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه شروع قرن بیست و یکم به عنوان عصر شکوفایی فناوری نانو در تاریخ ثبت خواهد شد، افزود: حدود 50 سال از ظهور پدیده فناوری نانو می گذرد و اکنون بشر در آستانه دستیابی به توانایی های بی بدیلی برای تغییر محیط پیرامون خویش قرار گرفته است.

وی هدف اصلی فناوری نانو را دستکاری در اتمها و مولکولها برای تولید موادی با ویژگیهای جدید از طریق کنترل مصنوعی اتصال مولکولها و اتمها به یکدیگر دانست و اظهار داشت: امروزه با استفاده از روشهای مخصوص فیزیکی یا شیمیایی اقدام به ایجاد تغییر در ساختار مواد به منظور دستیابی به ویژگیهای جدید می شود که در حوزه هایی چون بهداشت و درمان و توسعه داروها، حفاظت از محیط زیست، فناوریهای ارتباطات و اطلاعات، کشاورزی، صنعت و تولید مواد پیشرفته کاربرد دارد.

عوارض نانو مواد بر زندگی انسانها

دبیر گروه ایمنی نانو (Nanosafty) مرکز پژوهشی فناوریهای نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران، با اشاره به ایمنی بودن نانو ذرات، از ایجاد گروه ایمنی نانو (Nanosafty) در مرکز پژوهشی فناوریهای نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران خبر داد و خاطر نشان کرد: با توجه به عوارض نانو مواد بر زندگی انسانها، اقدام به راه اندازی این گروه در مرکز  کردیم.

ملکوتی خواه بررسی آسیب های احتمالی نانو فناوری و نانو مواد بر روی زندگی انسان و کاهش این اثرات را از اهداف ایجاد این گروه نام برد و اظهار داشت: تاکنون این گروه آزمایشهای تحقیقاتی در زمینه تاثیرات نانو مواد با حمایت ستاد توسعه نانو انجام داده است که از آن جمله می توان به تاثیرات نانو ذرات مس و نقره بر روی کرم خاکی، موش و خرگوش اشاره کرد نتایج این آزمایشها به ستاد توسعه فناوری نانو ارائه شد.

اثرات جبران ناپذیر نانو بر محیط زیست

این محقق با بیان اینکه نانوذرات می تواند اثرات مفیدی بر زندگی بشر داشته باشد، ادامه داد: در صورتی که تولید کنندگان این مواد در تولید آنها بی توجهی کنند این نانو مواد می تواند اثرات جبران ناپذیری را بر محیط زیست داشته باشند.

وی همچنین به گزارش های جهانی با اشاره به افزایش تقاضای نانو مواد در بازارهای جهانی افزود: طبق این گزارشها سالانه 20 درصد به تقاضاهای جهانی برای نانو مواد اضافه می شود به گونه ای که میزان تقاضاهای جهانی برای نانو مواد تا سال 2013 به 6/3 و تا سال 2025 به 34 درصد می رسد.

نانولوله های کربنی بیشترین نانومواد مورد تقاضا

ملکوتی خواه بیشترین نانو مواد مورد تقاضا را نانو لوله های کربنی دانست و اظهار داشت: این نانو مواد به دلیل کاربردهای فراوان و تولید آسان بیشترین فروش را نسبت به سایر مواد دارد.

دبیر گروه ایمنی نانو (Nanosafty) مرکز پژوهشی فناوریهای نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران، با اشاره به وضعیت کشور ایران در رتبه بندی جهانی فناوری نانو خاطر نشان کرد: با توجه به پیشرفت چشمگیر کشور ایران در زمینه نانوفناوری، خیلی خوب است که در زمینه تحقیقات مربوط به اثرات سلامتی  و زیست محیطی نانو مواد تحقیقات وسیع تری انجام گیرد.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی