دانش و فن آوری (بازدید: 363)
پنج شنبه 27/8/1389 - 23:26 -0 تشکر 252029
تصویری دقیق از تاثیر جاذبه مغناطیسی بر روی مواد


فروسیالها ترکیبات آهن دار بسیار حیاتی هستند، زیرا می توانند به خوبی وجهی از تاثیر یک میدان مغناطیسی را بر روی سطح مواد به نمایش بگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شدت اهمیت وجود جاذبه و میدان مغناطیسی بر روی زمین غیر قابل انکار است، زیرا تمامی زندگی موجودات به آن گره خورده است، اما پدیده ای با چنین درجه اهمیت هرگز مستقیما با چشم قابل مشاهده نیست. مشکلی که فروسیالها یا سیالهای آهن دار تا اندازه ای توانسته اند آن را در مقیاسی کوچکتر برطرف کنند.

فروسیالها ترکیبات کلوئیدی هستند که مملو از ذراتی عمدتا مغناطیسی و آهنی بوده و زمانی که در میدان مغناطیسی قرار می گیرند، این ذرات معلق باعث می شوند کل مایع به شدت مغناطیسی شود، در چنین حالتی است که می توان تاثیر یک میدان مغناطیسی را به وضوح مشاهده کرد.
 

 
 
در این تصویر یک قطره کوچک فرو سیال در میان میدان مغناطیسی که توسط آهن ربای آهن نئودیوم- برون قرار گرفته و برجستگی ها و فرورفتگی های موجود بر روی سطح این قطره در نتیجه تلاش میدان مغناطیسی برای پایین کشیدن ذرات مغناطیسی مایع در راستای خطوط مغناطیسی خود است.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، فروسیالها در درمانهای آزمایشی سرطان که به "هایپرترمیای مغناطیسی" شهرت دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد همچنین از بخشهای حیاتی سازنده لنزهای تغییر شکل دهنده در نسل جدید تلسکوپها به شمار می روند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی