انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 583)
چهارشنبه 26/8/1389 - 12:45 -0 تشکر 251690
مـِنی: جرعه ای از بی کرانه های حج

منا چند معنی دارد . اگر مِنا خوانده شود به معنی آزمایش کردن ، اندازه گرفتن ، خون ریختن است. اگر مـُنا خوانده شود جمع منیه به معنی آرزوها است. در روز عید قربان حاجی سه کار مهم دارد : رمی ، حلق و قربانی.

او بعد از عرفه و مشعر شیطان شناس شده و هر چه سلاح جمع کرده است علیه دشمن مصرف میکند . به لطف حق در رمی به حاجی آموزش میدهند که با دشمن نباید تدافعی برخورد کرد یعنی ابتدا دشمن حمله را آغاز کند و توبعد دفاع کنی . بلکه با او باید تهاجمی برخورد کرد . اصلا نباید زمانی در اختیار دشمن گذاشته شود تا به خودش اجازه حمله بدهد .

هر سنگ در رمی نشان یکی از رذیله های اخلاقی هستند . هفت سنگ نشان نامحدود بودن رذیله ها و هر کدام از جمرات یک نفس است. یکی نماد نفس اماره که امر به خطا میکند و دیگری نشان نفس مسوله که همه چیز را برای فرد تزیین میکند . سومی نفس لوامه است . نفسی که انسان را سرزنش میکند . داشتن نفس لوامه یعنی وجدان بیدار ، خوب است اما کافی نیست . این نفس سنگ باران میشود تا به لطف خدا زاﺋر به نفس مطمینه برسد.

 

برگرفته شده از کتاب جرعه ای از بی کرانه های حج

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی