بهداشت و سلامت (بازدید: 1253)
دوشنبه 24/8/1389 - 11:15 -0 تشکر 251012
كچلی!


 كچلی یا طاسی؟
طاسی به معنی ریزش موی سر می‌باشد ولی کچلی نوعی عفونت پوست و ریزش موی ناشی از عامل قارچی است. لذا ریزش موی آندروژنیک ( با الگوی مردانه )که به علت اثر هورمونهای جنسی مردانه بر فولیکولهای مو به خصوص در قسمت قدامی و میانی سر می‌باشد کچلی نیست.

در کچلی سر این ضایعات با حدود کاملا مشخص و پوسته دهنده باعث ریزش مو به صورت لکه و پوسته ریزی سر ، تغییر رنگ ، شکنندگی و سست شدن موها در محل زخم ، ریزش و طاسی موقتی می‌شود. انواع کچلی که ناشی از قارچها هستند مانند کچلی سر ، کچلی ریش ، کچلی عانه ، کچلی بدن ، کچلی ناخن و... از انواع قارچها می‌توان به میکروسپورومها ، تریکوفیتونها ، اپیدرموفیتونها اشاره کرد. روش انتقال کچلی تماس مستقیم فرد به فرد ، از محیط (قارچهای خاک دوست ) یا وسایل آلوده مشترک مانند شانه ، روسری ، حوله و دمپایی است.

عفونت قارچی پوست و موی سر، ابرو و مژه‌ها می‌باشد که توسط میکروسپوروم و ترایکوفیتون ایجاد می‌گردد. ضایعات به صورت لکه‌های گرد منظم و یا نامنظم در پوست سر همراه با شوره، التهاب، خارش و ریزش مو ایجاد می‌شوند. کچلی موی سر بیماری مسری بوده که معمولاً در بچه‌ها و بندرت در بالغین دیده می‌شود. عوامل بیماری از انسان به انسان، از خاک به انسان، از حیوان به انسان و حتی گاهی از انسان به حیوان منتقل می‌شوند.

                                                                                                     از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دوشنبه 24/8/1389 - 11:17 - 0 تشکر 251013

از نظر بالینی کچلی سر به سه شکل دیده می‌شود:

۱- اکتوتریکس (Ectothrix) : شایعترین فرم کچلی سر می‌باشد که ضایعات آن قبل از دوران بلوغ دیده شده و به صورت اپیدمی در مدارس شایع می‌باشد. ضایعات منفرد یا متعدد به صورت لکه‌های گرد یا بیضی با حاشیه کاملاً مشخص دیده می‌شوند. موها در محل ضایعه خاکستری رنگ شده و چند میلیمتر بالاتر از سطح پوست شکننده می‌شوند. عفونت اکتوتریکس به سه صورت لکه‌های بدون مو و یا لکه‌های خاکستری (Gray patch) و یا به فرم کریون Kerion (آبسه‌های ملتهب چرکی با ترشحات زرد رنگ) همراه با آدنوپاتی (تورم غدد لنفاوی) دیده می‌شود که عامل قارچی از حیواناتی نظیر گاو و گوسفند به انسان منتقل می‌شود. درعفونت اکتوتریکس (خارج موئی) عوامل قارچی پس از ورود در ساقه مو رشد کرده و سپس از مو خارج شده و در اطراف ساقه مو به شکل آرتروکونیدی و کونیدی دیده می‌شوند.

عوامل ایجاد کننده اکتوتریکس: میکروسپوروم کنیس (حیوان دوست)، میکروسپوروم جیپسئوم (خاک دوست)، ترایکوفیتون منتاگروفیتس (انسان دوست) و ترایکوفیتون وروکوزوم (حیوان دوست) می‌باشند.

۲- اندوتریکس (Endothrix) : عوامل قارچی در داخل مو رشد و تکثیر می یابند

دوشنبه 24/8/1389 - 11:17 - 0 تشکر 251014

درمان
درمان کچلی‌های قارچی داروهای ضد قارچی است مانند گریزئوفولوین ، کلوتریمازول ، فلوکونازول و... البته درمان معمولاً طولانی و دشوار است. خشک نگهداشتن ضایعات ضروری است. برای ضایعات ناحیه سر ، هر روز موها رابا شامپو بشویید. موها را کوتاه کنید ولی نتراشید. این کار را هر دو هفته یک بار تکرار کنید

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی